Previous

Aktualności

Panelowe spotkanie dyskusyjne PAN

W dniach od 10 do 11 grudnia 2014 na terenie Targów Lublin odbyło się Panelowe Spotkanie Dyskusyjne PAN o/L połączone z Konferencją „Innowacyjne Rozwiązania Urządzeń Badawczo-Pomiarowych i Nowych Technologii". W ramach tego spotkania odbyła się wystawa innowacyjnego sprzętu badawczego oraz prezentacja uczelni wyższych regionu.

W wystawie uczestniczyły firmy krajowe i zagraniczne oferujące innowacyjne rozwiązania przemysłowe a także specjalistyczny sprzęt badawczy i pomiarowy. Spośród firm uczestniczących w wystawie obecne były m.in.: Zwick Roell Polska, TRUMPF Polska, FARO Technologies Polska, Renishaw Sp. z o.o..

Środowiska Akademickie reprezentowane było przez: PWSZ w Chełmie, PWSZ w Zamościu, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Wystawa była okazją do zaprezentowania bogatego wyposażenia badawczego będącego na wyposażeniu Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Prezentacja PWSZ w Chełmie wpisywała się także w strategię uczelni obejmującą współpracę z przemysłem oraz innymi uczelniami regionu. Spotkanie było także okazją zaprezentowania oferty dydaktycznej, skierowanej do przyszłych i obecnych absolwentów szkół średnich. Spośród bogatego wyposażenia badawczego PWSZ w Chełmie na targach zaprezentowano m.in. ekstensometr laserowy, defektoskop ultradźwiękowy, defektoskop (metoda prądów wirowych), ekstruder, georadar, kamerę termograficzną, dalmierz LEICA, sondy do badania gęstości gruntu i asfaltu, R-test System, QC20 Ballbar, systemy ATOS, PONTOS, ARAMIS oraz ramię pomiarowe FARO i interferometr laserowy.

Spotkanie zaowocowało nawiązaniem wielu kontaktów ze środowiskiem przemysłowym i naukowym.

Uczestnictwo w Panelowym Spotkaniu Dyskusyjnym PAN o/L zostało potwierdzone certyfikatami.

Zaproszenie

IV Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego - II. miejsce naszego studenta.

Student II roku Mechaniki i Budowy Maszyn, pan Adrian Schreinert, zajął II. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego.

W dniach 19 - 20 marca 2014 odbył się po raz czwarty Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego dla studentów wszystkich Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Uczestnicy konkursu przyjechali do Ciechanowa z odległych zakątków Polski, m.in. także z naszej uczelni.

W dzień poprzedzający konkurs odbyła się tradycyjnie uroczysta kolacja, podczas której organizatorzy integrowali się z gośćmi w bardzo przyjemnej atmosferze.

W drugim dniu został przeprowadzony konkurs języka niemieckiego składający się z dwóch etapów: części pisemnej i ustnej. Rozpoczęcie konkursu zainicjował prorektor PWSZ w Ciechanowie dr inż. Grzegorz Koc, witając bardzo serdecznie przybyłych i życząc wszystkim szczęścia.

Po zmaganiach z testem pisemnych i prezentacją ustną zostali wyłonieni zwycięzcy. Po dość wyrównanej walce uplasowali się na miejscu I – Sylwia Motyka z PWSZ Legnicy; na miejscu II – Adrian Schreinert z PWSZ w Chełmie i na miejscu III – Alicja Kowalczyk z PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim. Poziom znajomości języka niemieckiego uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Pan Adrian Schreinert w części pisemnej zdobył 74 punktów na max. ilość 80 pkt. (93%), w części ustnej 20 punktów na max. 20 punktów, czym osiągnął wynik końcowy 94 punkty / 100 pkt. max.

Zwyciężcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Oprócz wysokich nagród pieniężnych przekazanych przez rektora PWSZ w Ciechanowie, znalazły się liczne upominki, nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwa językowe (Hueber, Pearson).

Celem konkursu było przede wszystkim propagowanie nauki języka niemieckiego, rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim i kulturą krajów obszaru niemieckojęzycznego, motywowanie studentów do doskonalenia sprawności językowych, współpraca lektorów, wymiana doświadczeń w pracy dydaktycznej ze studentami oraz integracja braci studenckiej Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

Faktem jest obecna dość niepewna pozycja języka niemieckiego, zdominowanego przez język angielski, ale ta sytuacja nie zraża lektorów języka niemieckiego do przygotowywania swoich studentów do konkursów językowych.

Kierownik Studium Języków Obcych - mgr Renata Jóźwiak

Galeria ->>

Budownictwo – stan obecny i perspektywy rozwoju - konferencja

W dniu 12.12 2012 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie miała miejsce konferencja „Budownictwo – stan obecny i perspektywy rozwoju” . Spotkanie skupiło wokół siebie naukowców, projektantów oraz wykonawców i sprzedawców z branży budowlanej. Najliczniejszą grupę stanowili członkowie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa wraz z Przewodniczącym Lubelskiego Oddziału Kazimierzem Imborem. Prezentowane referaty były na bardzo wysokim poziomie i dlatego wszyscy uczestnicy konferencji stwierdzili, że już nie mogą doczekać się kolejnej, gdyż było to dla nich ważne miejsce do wymiany doświadczeń.

Galeria ->>

GIS, GPS i Technika Lotnicza w Praktyce

W dniach 25 i 26 października 2012 r. już po raz szósty Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa oraz Centrum Lotnicze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie organizowali międzynarodową konferencję "GIS, GPS i technika lotnicza w praktyce". Tradycyjnie zgromadziła ona ekspertów i entuzjastów zastosowania systemów GPS i GIS oraz specjalistów nowoczesnej techniki lotniczej.

Podobnie jak w latach ubiegłych konferencja miała charakter międzynarodowy. Jej współorganizatorami, obok chełmskiej Uczelni, są Narodowy Uniwersytet Lotnictwa Cywilnego w Kijowie oraz Uniwersytet Techniczny w Koszycach. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt objęcia konferencji patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej.

Uczestnikami konferencji byli naukowcy z wielu wyższych uczelni oraz pracowników instytucji i urzędów związanych z lotnictwem i nawigacją, służb mundurowych oraz firm prywatnych w branży GIS, i GPS. Autorami referatów byli pracownicy Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Wodnej i Wykorzystania Zasobów Naturalnych w Równem oraz Centrum Badań i Innowacji Pro-akademia oraz przedstawiciele PWSZ w Chełmie.

Ponadto pracownicy Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie dokonali prezentacji nowoczesnego sprzętu zaprojektowanego przez nich a instalowanego na śmigłowcach wojskowych "Głuszec".

VI edycja konferencji odbyła się w niedawno wyremontowanym Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej należącym do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Dodatkową atrakcją dla uczestników konferencji było zwiedzanie obiektów Akademickiego Portu Lotniczego oraz Centrum Studiów Inżynierskich. Szczególne zainteresowanie gości wzbudził symulator lotu będący na wyposażeniu nowo wybudowanego centrum.

Galeria ->>

Strona Konferencji ->>

Wyjazd na Targi EURO-TOOL studentów kierunku mechanika i budowa maszyn (17-19.10.2012)

W dniach 17-19 października 2012 r. studenci kierunku Mechanika i budowa maszyn specjalności Projektowanie mechatroniczne zwiedzili 17 Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EURO-TOOl w Krakowie.
Podczas targów studenci mieli okazje obejrzenia maszyny w pełnym cyklu produkcyjnym, nowości rynkowych w dziedzinie narzędzi, drukarek 3D oraz specjalistycznego oprogramowania. Podczas targów odbyło się kilka ciekawych Salonów – w tym Strefa Wiedzy, Salon Kooperacji Przemysłowej czy Salon Technologii CAx dedykowany młodym i dynamicznym inżynierom.
Po zwiedzaniu targów studenci w wolnym czasie zwiedzali Kraków

Koszt uczestnictwa studentów w tragach (w tym: przejazd autokarem, nocleg w Krakowie, wyżywienie, bilet wstępu) był bezpłatny – w całości finansowany ze środków UE w ramach W ramach projektu pod tytułem: „Myśl strategicznie! Ucz się praktycznie! Program rozwojowy PWSZ w Chełmie”Priorytet IV POKL „Szkolnictwo wyższe i nauka”, Działanie 4.1 „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”, Poddziałanie 4.1.1 „ Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”.

Galeria ->>

Wyjazd studentów specjalności projektowanie mechatroniczne na targi MACH-TOOL (poznań, 31.05.2012-2.06.2012)

Studenci kierunku Mechanika i budowa maszyn studiujący na specjalności Projektowanie mechatroniczne mieli okazję zwiedzić w dniach do 31 maja do 2 czerwca 2012 r. targi MACH-TOOL odbywające się w obiektach Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ramach targów odbyły się siedem specjalistycznych salonów: Mach-Tool, Metalforum, Hape, Welding, Surfex, Transporta i Nauka dla Gospodarki. Targi MACH-TOOL to jedna z najważniejszych imprez wystawowy z branży maszyn i obrabiarek odbywających się w Polsce.

Koszt uczestnictwa studentów w tragach (w tym: przejazd autokarem, nocleg w Poznaniu, wyżywienie, bilet wstępu) był bezpłatny – w całości finansowany ze środków UE w ramach W ramach projektu pod tytułem: „Myśl strategicznie! Ucz się praktycznie! Program rozwojowy PWSZ w Chełmie”Priorytet IV POKL „Szkolnictwo wyższe i nauka”, Działanie 4.1 „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”, Poddziałanie 4.1.1 „ Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”.

Galeria ->>

Studenci specjalności projektowanie mechatroniczne zwiedzali targi TIL w Kielcach (9-11.05.2012)

W dniach 9-11 maja 2012 r. studenci specjalności Projektowanie mechatroniczne zwiedzali targi technika i Infrastruktura Lotnisk (TIL) odbywające się w obiektach Targów Kieleckich. TIL to międzynarodowa wystawa, która daje możliwość zaprezentowania sprzętu, technologii, usług dla lotnisk i linii lotniczych na szybko rozwijającym się rynku zarówno polskim, jak i światowym. Tutaj prezentowane są najnowsze technologie, produkty i usługi. Równolegle z targami TIL odbywały się targi Autostrada Polska podczas których wystawcy prezentowali najnowocześniejszy sprzęt, rozwiązania technologiczne i branżowe nowości. Obydwie imprezy przebiegły pod znakiem konferencji, branżowych spotkań i prezentacji rynkowych nowości.

W wolnym czasie studenci zwiedzali Kielce.

Koszt uczestnictwa studentów w tragach (w tym: przejazd autokarem, nocleg w Kielcach, wyżywienie, bilet wstępu) był bezpłatny – w całości finansowany ze środków UE w ramach W ramach projektu pod tytułem: „Myśl strategicznie! Ucz się praktycznie! Program rozwojowy PWSZ w Chełmie”Priorytet IV POKL „Szkolnictwo wyższe i nauka”, Działanie 4.1 „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”, Poddziałanie 4.1.1 „ Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”.

Koło Młodych z wizytą w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Lublinie

14 grudnia w Lublinie miało miejsce spotkanie podsumowujące działalność Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele PWSZ w Chełmie - członkowie Koła Młodych PZIiTB. Oprócz licznych podsumowań i omówienia zadań na przyszły rok - między innymi organizacji konkursu „Złota Kielnia”, w którym nasza Uczelnia otrzymała w 2007 roku nagrodę - nie zabrakło również życzeń świątecznych.

Galeria ->>

Wyjazd do Wrocławia studentów kierunku Budownictwo

W dniach 9-11 grudnia 2011 roku odbyła się wycieczka do Wrocławia zorganizowana przez Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa przy PWSZ w Chełmie. Na wyjeździe przeważali studenci budownictwa, którzy dzięki firmie Mostostal mogli z bliska zobaczyć budowę Narodowego Forum Muzyki, przyjrzeć się wykorzystanym deskowaniom oraz zastosowanym technologiom budowlanym. Ponadto studenci skorzystali z atrakcji, jakie zapewnił im Wrocław poprzez zwiedzanie Starówki, Muzeum Narodowego, czy Panoramy Racławickiej oraz Sky Tower i Most Rędziński.

Galeria ->>

Zebranie Koła Młodych PZITB

7 grudnia 2011 r. w budynku naszej Uczelni odbyło się uroczyste zebranie członków Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Podczas spotkania studenci mieli możliwość poznania i porozmawiania z przewodniczącym stowarzyszenia Kazimierzem Imborem, m.in. o działalności kół młodych i możliwości rozwijania swoich zainteresowań w ramach PZITB. Przewodniczący stowarzyszenia serdecznie powitał nowych członków, wręczając im legitymacje członkowskie i znaczki z logiem stowarzyszenia.

Galeria ->>

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie gościem w murach PWSZ w Chełmie

1 grudnia w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej gościli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie. Uczelnię odwiedzili uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektronik. Głównym celem wizyty było poznanie laboratoriów Instytutu Nauk Technicznych i Lotnictwa. Przyszli elektronicy mieli okazję nie tylko do ich zwiedzenia, ale także do uczestnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach. Uczniowie uczestniczyli między innymi w zajęciach z automatyki, elektroniki i elektrotechniki, układów mikroprocesorowych oraz układów sterowania. Niewątpliwą atrakcją dla młodzieży było zwiedzenie samolotów ustawionych przed budyniem PWSZ.

Podczas wizyty w Chełmie uczniowie zwiedzili także firmę HABER ENERGIA. Ta nowoczesna i innowacyjna firma z branży elektrotechnicznej od dawna współpracuje z Uczelnią. Dzięki uprzejmości jej właściciela uczniowie mieli okazję zapoznać się z systemem projektowania, parkiem maszynowym oraz ofertą firmy.

Mamy nadzieje, że nie była to ostania wizyta uczniów tej szkoły w naszej Uczelni.

Galeria ->>

NOWY TERMIN WYKŁADU Z DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA STUDENTÓW SPECJALNOŚCI ZAMAWIANYCH

Akademickie Biuro Karier Żak informuje studentów kierunku zamawianego (IV rok Mechaniki i Budowy Maszyn: specjalność technologia maszyn oraz informatyka w systemach produkcyjnych) iż odwołane w dniu 4 listopada wykłady z zakresu doradztwa zawodowego odbędą się 18 listopada w godz. od 1315 do 1745 w Budynku PWSZ przy ul. Nowy Świat 3- sala 303.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach.

Działania realizowane są w ramach projektu systemowego: "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych – pilotaż"

WARSZTATY I WYKŁADY Z DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA STUDENTÓW SPECJALNOŚCI ZAMAWIANYCH

Akademickie Biuro Karier Żak informuje i zachęca studentów kierunku zamawianego (IV rok Mechaniki i Budowy Maszyn: specjalność technologia maszyn oraz informatyka w systemach produkcyjnych) do udziału w bezpłatnych warsztatach i wykładach z zakresu doradztwa zawodowego.

Najbliższe zajęcia odbędą się:

  • 4 listopada, w godz. 13.15 – 17.45 w sali 302, w budynku Instytutu Nauk Humanistycznych oraz Instytutu Rolnictwa, ul. Nowy Świat 3 (wykłady);
  • 14 listopada, w godz. 16.45 – 19.45, w sali 215 w budynku Instytutu Nauk Humanistycznych oraz Instytutu Rolnictwa, ul. Nowy Świat 3 (warsztaty);
  • 9 grudnia, w godz. 13.15 – 17.45 w sali 302, w budynku Instytutu Nauk Humanistycznych oraz Instytutu Rolnictwa, ul. Nowy Świat 3 (wykłady);

Działania realizowane są w ramach projektu systemowego: "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych – pilotaż"

DZIEŃ BUDOWLAŃCA

W dniu 23 września w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie miało miejsce ważne wydarzenie dla osób związanych z procesem budowlanym pod nazwą „Dzień Budowlańca”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa przy PWSZ w Chełmie oraz firma Zurmit. Podczas imprezy zaprezentowano nowoczesne materiały i technologie w budownictwie. Licznie przybyli goście mogli zapoznać się z ofertą firm budowlanych poprzez zwiedzanie ich stoisk reklamowych. Dniu Budowlańca towarzyszyła także wystawa „Początki nowej starówki Chełma” autorstwa dr inż. arch. Zbigniewa Bednarczyka.

Galeria


"Dlaczego warto studiować na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych?”

dodano: 2011-06-13

7 czerwca 2011 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyło się spotkanie "Dlaczego warto studiować na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych" zorganizowane z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu systemowego "Kampania na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych, technicznych, działanie 4.1 Poddziałanie 4.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”.

Spotkanie otworzył Rektor PWSZ w Chełmie – prof. dr hab. Józef Zając, który zachęcał do podjęcia nauki w murach naszej Uczelni. W spotkaniu uczestniczyli także: pani prorektor dr Beata Fałda, pan prorektor – dr inż. Arkadiusz Tofil, Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm – Augustyn Okoński, nauczyciele oraz bardzo licznie przybyli uczniowie chełmskich szkół ponadgimnazjalnych. Aula PWSZ w Chełmie wręcz przysłowiowo „pękała w szwach”.

Mamy nadzieję, że zorganizowane spotkanie uświadomiło młodym ludziom, iż w/w kierunki są interesujące i przyniosą korzyści płynące z ich studiowania – pewną pracę w przyszłości!

Galeria »

Studenci PWSZ w Chełmie najlepsi w Kijowie

dodano: 2011-04-18

W związku z konkursem na najlepszy referat wygłoszony podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Praktycznej Młodych Naukowców i Studentów „POLIT 2011” w Kijowie, odbywającej się w dniach 05-09.04.2011 r. studenci II i III roku pilotażu PWSZ w Chełmie zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Potwierdzeniem wspaniałych referatów były owacje na stojąco.

Galeria »

Zebranie Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa przy PWSZ w Chełmie

dodano: 2011-04-18

W dniu 27.04.2011 r. o godzinie 15.00 w sali 213, budynek C, odbędzie się zebranie członków Koła Młodych PZIiTB przy PWSZ w Chełmie. Na spotkanie zapraszamy także wszystkich chętnych, którzy chcą przynależeć do Koła. Koło Młodych jest najbardziej znanym i prestiżowym Kołem z dziedziny budownictwa, które skupia wokół siebie studentów z kierunków: Budownictwo i pokrewnych, na wszystkich uczelniach w całej Polsce. Zapraszamy.

Dodatkowy kurs grafiki komputerowej

dodano: 2011-02-11

Zapraszamy studentów III roku kierunku zamawianego Mechanika i Budowa Maszyn na specjalnościach: technologia maszyn oraz informatyka w systemach produkcyjnych do udziału w bezpłatnym kursie grafiki komputerowej. Zajęcia odbywać będą w nadchodzącym semestrze letnim.

Plan zajęć oraz dodatkowe informacje:
Dział Obsługi Studenta w Instytucie Nauk Technicznych PWSZ w Chełmie
tel. 82 564 00 80

Działania są realizowane ramach projektu systemowego: "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych – pilotaż"

Dodatkowy kurs obsługi programu Solid Edge wraz z Femap

dodano: 2011-02-11

Zapraszamy studentów III roku kierunku zamawianego Mechanika i Budowa Maszyn na specjalnościach: technologia maszyn oraz informatyka w systemach produkcyjnych do udziału w bezpłatnym kursie obsługi programu Solid Edge wraz z FEMAP. Zajęcia odbywać będą w nadchodzącym semestrze letnim.

Plan zajęć oraz dodatkowe informacje:
Dział Obsługi Studenta w Instytucie Nauk Technicznych PWSZ w Chełmie
tel. 82 564 00 80

Działania są realizowane ramach projektu systemowego: "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych – pilotaż"

Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa w PWSZ w Chełmie

dodano: 2011-02-10

Dnia 8.02.2011 r. Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie podjął decyzję o przekształceniu Instytutu Nauk Technicznych w Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa . Instytut, w nowej postaci, będzie funkcjonował od roku akademickiego 2011/2012 w ścisłej współpracy z Uniwersytetem Lotniczym w Kijowie. W instytucie kształcą się przyszli inżynierowie budownictwa, elektrotechniki, piloci, mechanicy oraz specjaliści obsługi lotniska.

Bal Inżyniera

dodano: 2011-01-17

Bal Inżyniera stał się już tradycją dla studentów kończących naukę w Instytucie Nauk Technicznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Na imprezie, w Domu przyjęć „Komex”, w dniu 15.01.2011 r. bawiło się ponad sto osób. Impreza była przednia i trwała do białego rana.

Galeria »

Wyjazd studentów specjalności zamawianych do Centrum Nauki Kopernik !!!

dodano: 2010-11-23

W ramach realizacji kształcenia zleconego w PWSZ w Chełmie, studenci III roku specjalności zamawianych: technologia maszyn oraz informatyka w systemach produkcyjnych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn oraz specjalności informatycznej na kierunku Matematyka mają niecodzienną możliwość bezpłatnego wyjazdu do CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie. Wyjazd planowany jest na 12 grudnia 2010r. (niedziela). Uczelnia zapewnia transport oraz bilet wstępu. Szczegóły organizacyjne przekazane zostaną wszystkim zainteresowanym na początku grudnia.

Zapisy w Działach Obsługi Studenta w Instytucie Nauk Technicznych oraz Instytucie Matematyki i Informatyki.

Działania są realizowane ramach projektu systemowego: "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych – pilotaż"

V konferencja „GIS, GPS i technika lotnicza w praktyce"

dodano: 2010-07-25

W dniach 9 i 10 września w gościnnych murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie już po raz kolejny spotkają się specjaliści i entuzjaści zastosowania systemów GPS, GIS oraz nowoczesnej techniki lotniczej, aby obradować w ramach V konferencji "GIS, GPS i technika lotnicza w praktyce".

Temat wiodący tegorocznej edycji brzmi: Standardy kształcenia lotniczego a poziom bezpieczeństwa realizacji operacji powietrznych.

Podobnie jak w roku ubiegłym konferencja będzie miała charakter międzynarodowy. Jej współorganizatorami, obok chełmskiej Uczelni, są Narodowy Uniwersytet Lotnictwa Cywilnego w Kijowie oraz Uniwersytet Techniczny w Koszycach. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt objęcia konferencji patronatem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa w Warszawie oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

W związku z rosnącą popularnością zawodów związanych z szeroko pojętym lotnictwem i idącym za tym poszerzaniem się oferty edukacyjnej, zarówno na poziomie ponadgimnazjalnym jak i wyższym, organizatorzy konferencji postanowili zaprosić przedstawicieli szkół średnich oraz uczelni wyższych w celu wymiany doświadczeń w zakresie kształcenia w dziedzinach związanych z lotnictwem.

Ponadto tradycyjnie już konferencja objęła swoją tematyką zagadnienia związane z systemami informacji geograficznej (GIS Geographic Information System), systemem satelitarnym GPS (Global Positioning System) oraz techniką lotniczą.

Wśród uczestników konferencji gościć będziemy naukowców wielu wyższych uczelni oraz pracowników instytucji i urzędów związanych z lotnictwem i nawigacją, jak również przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodach związanych z lotnictwem.

Swoje uczestnictwo potwierdzili przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz naukowcy z takich ośrodków jak Warszawa, Poznań, Gliwice, Dęblin, Rzeszów i Koszyce.

Więcej »

Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie – rozpoczęcie realizacji

dodano: 2010-07-05

5 lipca 2010 w siedzibie PWSZ w Chełmie nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy przedstawicielami Konsorcjum Firm:
TEHAND Sp. z o.o., ul. Herbowa 4, 20-551 Lublin (Lider Konsorcjum),
oraz Grupa 3J S.A., ul. Żegańska 19, 04-713 Warszawa (Parter Konsorcjum)
a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie,
na realizację zamówienia w ramach projektu pt. ”Budowa Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie – CSI PWSZ w Chełmie - etap I część 1” , współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej 2007-2013, Oś Priorytetowa I: Nowoczesna gospodarka, Działanie: 1.1 – Infrastruktura uczelni wyższych.
Wartość zamówienia 22 142 514,56 zł.

Prace budowlane obejmują:

  • budowę laboratoriów Lotniczych (trzy obiekty) powierzchnia użytkowa 2 347,31 m²;
  • budowę laboratoriów Mechaniki i Budowy Maszyn (dwa obiekty) powierzchnia użytkowa 3 316,10 m²;
  • oraz budowę przyłącza elektrycznego do zasilania obiektów CSI.

Całkowita wartość tej inwestycji wraz w wyposażeniem to około 40 mln. zł.

Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2012r.

Podpisanie w/w umowy jest uwieńczeniem prac władz uczelni i wyznaczonych zespołów, trwających już od 2006 r Moment ten rozpoczyna budowę największego w okolicy kompleksu naukowego i składać się będzie z trzech etapów. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2013.

Galeria »

Bal Inżyniera

dodano: 2010-05-25

Jak co roku, studenci IV roku studiów Instytutu Nauk Technicznych PWSZ w Chełmie bawili się na imprezie wieńczącej trud po dyplom inżyniera – Balu Inżyniera. Zabawa studentów miała miejsce w dniu 22.05.2010 r., w „Domu przyjęć Diana 2”.

Galeria »

WYJAZD STUDENTÓW SPECJALNOŚCI ZAMAWIANYCH NA TARGI INNOWACJE-TECHNOLOGIE-MASZYNY(POZNAŃ, 11-12 CZERWCA 2010)

dodano: 2010-05-19

Wyjazd na targi realizowany jest w ramach kształcenia zleconego w PWSZ w Chełmie i dotyczy studentów specjalności zamawianych: technologia maszyn oraz informatyka w systemach produkcyjnych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Targi odbywają się w Poznaniu w dniach 11-12 czerwca 2010r. Planowany wyjazd z Chełma: noc z 10 na 11 czerwca. Koszt uczestnictwa studentów w tragach (w tym: przejazd autokarem, nocleg w centrum Poznania, wyżywienie, bilet wstępu) jest bezpłatny – w całości finansowany ze środków UE, w ramach realizacji projektu: „Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych – pilotaż”

Działania są realizowane w ramach projektu systemowego: "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych – pilotaż"

Studia zamawiane - kurs AUTOCAD

dodano: 2010-02-04

Więcej »

Porozumienie o współpracy z Firmą Bednarek Serwis - Ryszard Bednarek

dodano: 2009-12-02

Rektor PWSZ w Chełmie prof. dr hab. Józef Zając oraz Ryszard Bednarek właścicel Firmy Bednarek Serwis podpisali porozumienie o współpracy. Dokument niniejszy dotyczy organizacji praktyk studenckich, realizacji prac dyplomowych, wspólnych projektów badawczo-rozwojowych oraz współdziałania w zakresie rozwoju bazy technicznej, organizacji wykładów i szkoleń jak również wymianę doświadczeń w zakresie konstrukcji, technik pomiarowych i diagnostycznych.

Więcej »

Ekologiczne wytwarzanie energii elektrycznej

dodano: 2009-12-01

Dnia 25 listopada 2009 br. w PWSZ w Chełmie gościła ponad 50 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie.
Uczniowie wysłuchali wykładu z tematyki odnawialnych źródeł energii wygłoszonego przez dr inż. Piotra Filipka pt. "Ekologiczne wytwarzanie energii elektrycznej".
Podczas wizyty uczniowie zwiedzili także laboratoria Naszej uczelni.

Galeria »

Pracownicy i studenci PWSZ w Chełmie w ośrodku szkolenia szybowcowego w Bezmiechowej

W ostatnich dniach września grupa pracowników i studentów Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej w Chełmie miała okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa. Stowarzyszenie już po raz VI zaprosiło studentów i młodych doktorantów zajmujących się lotnictwem na Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Politechnik: Rzeszowskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej i Białostockiej, Instytutu Lotnictwa w Warszawie oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Warsztaty odbywały się w sercu Bieszczad w ośrodku szkolenia szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej i Warszawskiej na „świętej góry szybowników” w Bezmiechowej. Bezmiechową odkryli dla szybownictwa naukowcy i studenci Politechniki Lwowskiej na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia. Wieją tu często silne i suche wiatry południowe, charakteryzujące się silnymi prądami wznoszącymi. Umożliwiają one loty żaglowe nad zboczami i długotrwałe loty wysokościowe. To z tego miejsca wystartował młody wtedy pilot szybowcowy Tadeusz Góra do swojego liczącego 577 kilometrów rekordowego lotu. Za swój wyczyn zdobył Tadeusz Góra pierwszy w historii szybownictwa Medal Lilienthala.

W trakcie warsztatów obył się konkurs na najlepszy zaprojektowany przez studentów bezzałogowy statek latający (tzw. BSL). Do rywalizacji przystąpiło 5 zespołów konstruktorów. W rywalizacji pozakonkursowej zaprezentowano konstrukcję absolwenta naszej Uczelni Bartłomieja Blachy. Ponadto uczestnicy warsztatów mieli okazję do zwiedzenia firm WSK i AERO w Mielcu.

Galeriastrong