Wysoka ocena dla Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ.
Wysoka ocena dla Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ
Dalszy rozwój studiów humanistycznych w Chełmie.
Jesienią ubiegłego roku Instytut Nauk Humanistycznych PWSZ poddał się procedurom kontrolnym Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która przyznaje najwyższy certyfikat jakości kształcenia. Katedra Filologii Polskiej i Katedra Historii zostały bardzo wysoko ocenione. Uznanie komisji znalazł zwłaszcza program kształcenia studentów, kadra i baza naukowo-dydaktyczna, obsługa i działalność studentów, informatyzacja uczelni, system stypendialny.
Efektem działań kontrolnych są przyjęte w dniu 19 marca 2009 roku przez Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej uchwały o wydaniu pozytywnych ocen w sprawie jakości kształcenia na kierunkach „historia” i „filologia polska” prowadzonych w Instytucie Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie na poziomie studiów pierwszego stopnia.
W uchwałach czytamy między innymi: „Uczelnia spełnia wymagania kadrowe, programowe i organizacyjne, a także posiada odpowiednią bazę materialną do prowadzenia studiów pierwszego stopnia. Poziom prowadzonych studiów odpowiada podstawowym kryteriom jakościowym.”
Wysoka ocena zobowiązuje do dalszego rozwoju studiów humanistycznych w Chełmie. W związku z tym największa chełmska uczelnia państwowa wprowadza rozszerzoną ofertę nieodpłatnych studiów humanistycznych. Od października 2009 r. będą kontynuowane dwuprzedmiotowe studia nauczycielskie w zakresie języka polskiego z historią oraz historii z językiem polskim. Nowością jest kolejny kierunek pedagogiczny: język polski z wiedzą o kulturze. Studia nauczycielskie dają przygotowanie i formalne uprawnienia do pracy w państwowych, prywatnych i społecznych szkołach podstawowych oraz gimnazjach na terenie całego kraju. Absolwenci otrzymują prawo do nauczania historii oraz języka polskiego. Za zgodą władz szkolnych mogą nauczać przedmiotów pokrewnych (np. wiedza o społeczeństwie, sztuka) oraz wykonywać obowiązki administracyjne. Mogą też podejmować pracę w domach kultury, ogniskach, świetlicach itp. Oferowane studia dają możliwość rozszerzenia kwalifikacji, o uprawnienia do nauczania w liceach i technikach, w każdej szkole wyższej prowadzącej studia magisterskie (przede wszystkim filologia polska, historia, kulturoznawstwo).
Po raz pierwszy w ofercie PWSZ pojawi się historia ze specjalnością samorządowość i współpraca transgraniczna. Jest to propozycja dla historyków zainteresowanych działalnością w strukturach samorządowych gminy, powiatu, województwa, a także pracą w agendach administracji państwowej, przedsiębiorstwach komunalnych, fundacjach i instytucjach publicznych, izbach rolniczych, organizacjach przemysłowo-handlowych, krajoznawczo-turystycznych i innych. Specjalność daje teoretyczno-praktyczne podstawy organizacji współpracy transgranicznej w zakresie tworzenia i realizacji projektów oraz przedsięwzięć naukowo-edukacyjnych, kulturalnych, gospodarczych oraz obsługi granicznej (m.in. celnej). Oparcie na doświadczeniu historycznym sprzyja poszerzeniu perspektywy podejmowanej aktywności. Niektóre jej formy mogą wymagać uzupełnienia specjalistycznych kwalifikacji zawodowych. Specjalność umożliwia podejmowanie studiów magisterskich na różnych kierunkach (przede wszystkim historia, politologia).
Ciekawe perspektywy stwarza kierunek filologia polska ze specjalnością redaktorsko-medialną lub logopedyczną. Pierwsza daje podstawy do pracy w mediach, druga przygotowuje do kształtowania właściwej mowy dziecka w okresie jej rozwoju i jej doskonalenia w późniejszym okresie a także usuwania różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy. Po studiach uzupełniających umożliwia pracę w publicznych i prywatnych poradniach logopedycznych.
W roku akademickim 2009/2010 będzie utrzymana poszukiwana specjalność międzykierunkowa archiwistyka i zarządzanie dokumentacją. Mogą ją podejmować, jako drugą, studenci wszystkich kierunków studiów prowadzonych przez PWSZ w Chełmie. Specjalność ta daje wiedzę i umiejętności w dwóch zakresach: archiwistyki tradycyjnej, od dawna związanej ze studiami historycznymi, a zarazem w obrębie nowoczesnego zarządzania dokumentacją. Chodzi o fachowość w gromadzeniu, opracowywaniu, przechowywaniu, wyszukiwaniu i udostępnianiu wszelkiej informacji, szczególnie o charakterze prawnym i urzędowym. To bardzo ważna część zarządzania wiedzą i informacją, dziedzinach o podstawowym znaczeniu w społeczeństwie informacyjnym, które w ślad za przodującymi krajami świata, burzliwie rozwijają się obecnie w Polsce. Absolwenci tej specjalności zyskują gruntowne przygotowanie w zakresie prowadzenia archiwum zakładowego i składnicy akt w urzędach państwowych, samorządowych, rozmaitych instytucjach, przedsiębiorstwach i firmach (szacowana ilość stanowisk pracy w kraju – ok. 20 tysięcy). Jako jedni z nielicznych w Polsce, otrzymują również przygotowanie do nowoczesnego zarządzania dokumentacją, według zasad międzynarodowej normy jakości ISO 14589 (records management) (ilość stanowisk pracy – wielka, trudna do dokładnego oszacowania).W niedalekiej przyszłości zaniknie wiele zawodów, dziś istniejących. Powstaną nowe – zazwyczaj związane z pracą nad informacją – jak np. infobroker. Proponowana specjalność to znakomita droga do tych zawodów jutra. Przygotowuje również do pracy w charakterze urzędnika administracji państwowej, samorządowej, sekretarskiej, biznesowej itp. Studenci ponoszą tylko częściową odpłatność za prowadzone zajęcia.