Drzwi Otwarte - relacja
Drzwi Otwarte - relacja
Już po raz szósty 3 kwietnia 2009 r. PWSZ w Chełmie otworzyła swoje podwoje dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Drzwi Otwarte to szczególna okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej uczelni. We wszystkich Instytutach odbyły się spotkania ze studentami, pokazy, prezentacje, konkursy oraz imprezy towarzyszące.
Kilka wybranych wydarzeń:
W Instytucie Nauk Humanistycznych goście sprawdzali swoją znajomość ortografii w Internetowej Poradni Językowej, wysłuchali wykładu nt. Współczesnej literatury z perspektywy czytelnika, czyli w kręgu pokolenia X, geek, Y i emo oraz spotkali się z rzymskimi legionistami. Atrakcją były zajęcia pt.: My Cyganie, co pędzimy z wiatrem…, przybliżające kulturę mniejszości narodowych na przykładzie kultury Romów.
Studenci i pracownicy z Instytutu Matematyki zaprosili wszystkich chętnych do matematycznych zabaw. Odbył się Turniej Sudoku oraz Zapałczane Zagadki. Podczas prezentacji przedstawiano zastosowanie matematyki i informatyki w takich dziedzinach jak: medycyna, bezpieczeństwo sieci, nowoczesne techniki programistyczne. Przyszli pedagodzy poznali nowoczesne metody przyswajania wiedzy, spotkali się ze studentami pracującymi w wolontariacie oraz wzięli udział w zabawach i grach stosowanych w metodyce pracy z grupą.
W Instytucie Nauk Rolniczych miała miejsce wystawa przyrodniczo – rolnicza: zaprezentowano wypchane okazy ptaków i zwierząt, wyeksponowano zdjęcia motyli. Chętni wykonali pod okiem studentów kompozycje dekoracji stołu Wielkanocnego. Ogromnym powodzeniem cieszył się wykład pt:. Tajemnice czekolady oraz zajęcia laboratoryjne pn.: Mikroorganizmy wokół nas.
Niewątpliwą atrakcją, już po raz kolejny, była możliwość zwiedzania samolotów stojących na terenie uczelni. Ponadto w Instytucie Nauk Technicznych odbyły się prezentacje dotyczące: wykorzystania sprzętu geodezyjnego, nawigacji i technik satelitarnych a także zastosowania symulatora lotów w szkoleniu pilotów.
W Instytucie Neofilologii odbyło się spotkanie z kobietami, pracującymi w liniach lotniczych w zawodach: drugi pilot oraz stewardesa. Uczestnicy poznali blaski i cienie tych zawodów. Odbył się konkurs I Konkurs recytatorski literatury anglojęzycznej LIVING WORD 2009, w którym uczestniczyło około 100 osób.