Previous
poniedziałek, 23 gru 2024r.

Aktualności

Zarządzenie nr 1/IH-D/14 Dyrektora Instytutu Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie z dnia 3 lutego 2014 r. w sprawie organizacji letniej sesji egzaminacyjnej w roku akademickim 2013/2014

PWSZ doceniona przez MSZ

Projekt „Tu i tam” – dialogi polsko-polskie opracowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie znalazł się wśród laureatów konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku” ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zyskał 80 tys. zł dofinansowania. Konkurs miał na celu wsparcie Polonii i Polaków za granicą m.in. w zakresie mediów polonijnych, infrastruktury szkolnej i polonijnej oraz nauczania języka polskiego, w języku polskim i o Polsce. Sukces jest tym większy, że Uczelnia wzięła udział w konkursie MSZ po raz pierwszy.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 372 projekty, z czego dofinansowanie otrzymało 136, na łączną kwotę ponad 59 mln złotych. Oferty oceniała kilkudziesięcioosobowa komisja konkursowa złożona z przedstawicieli 12 departamentów resortu dyplomacji, ale także przedstawicieli instytucji zewnętrznych oraz mentorów – byłych ambasadorów. Projekt chełmskiej PWSZ „Tu i tam” - dialogi polsko-polskie został opracowany przez pracowników Instytutu Nauk Humanistycznych, Dział Współpracy z Zagranicą oraz Biuro Wniosków i Projektów, a jego głównym celem jest wzmacnianie kontaktów i więzi Polaków zamieszkałych na Ukrainie z Polską oraz długotrwała współpraca w zakresie edukacji i kultury.

Polacy na Ukrainie od lat borykają się z tymi samymi problemami: rozdrobnieniem środowiska polskiego, słabym poziomem integracji, malejącą liczbą młodzieży zainteresowanej działalnością społeczną, wreszcie niewystarczającym wsparciem finansowym ze strony ukraińskiej dla przedsięwzięć i organizacji. Z danych będących w posiadaniu Uczelni, gromadzonych w trakcie ponad ośmioletnich kontaktów i współpracy z Polakami na Ukrainie wynika, że główną bolączką pozostaje niedostateczne dofinansowanie polskich organizacji i szkół na Ukrainie, brakuje zwłaszcza pomocy dydaktycznych i podręczników.

Projekt „Tu i tam” - dialogi polsko-polskie jest reakcją PWSZ na tak sygnalizowane problemy. Działania projektu obejmą 70 osób w różnym wieku, skupionych wokół polskich towarzystw działających w Łucku, Lubomlu, Kamieńcu Podolskim i Nowej Kachowce na Ukrainie. Wybór adresatów podyktowany był dotychczasowymi dobrymi doświadczeniami we współpracy. W ramach projektu realizowany będzie cały szereg przedsięwzięć obejmujących m.in.: wsparcie polskich placówek w narzędzia i pomoce edukacyjne (autorskie programy wykładów oraz warsztatów poszerzających wiedzę o współczesnym języku i kulturze polskiej, film dokumentalny, podręczniki z zakresu edukacji polonistycznej). Powstanie strona internetowa jako źródło informacji o projekcie, a także platforma komunikacyjna. Projekt umożliwi udział beneficjentów w wydarzeniach kulturalnych odbywających się na terenie Polski. Część działań zaprojektowano z myślą wyłącznie o dzieciach. Projekt nastawiony jest także na budowanie postaw – aktywności obywatelskiej i współpracy w grupie, tolerancji i solidarności. Ponieważ w projekcie wezmą udział osoby z różnych grup społecznych i środowisk lokalnych, zróżnicowane pod względem płci oraz wiekowo, stworzy to idealne sytuacje dla integracji i dyskusji różnych pokoleń, wzmacniania solidarności międzypokoleniowej, da możliwość czerpania z własnych potencjałów, a także stworzy okazję do twórczej wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami.

Projekt nastawiony jest na długotrwałą współpracę w zakresie edukacji językowej i kulturalnej, także po jego zakończeniu. Dobór działań oraz beneficjentów gwarantuje, że skutki realizacji projektu obejmą także wielu innych członków lokalnych społeczności i środowisk na Ukrainie.

Ukazał się nowy numer magazynu studenckiego „STREFA”

Ukazał się już kolejny, czwarty numer magazynu studenckiego „Strefa”, redagowanego przez studentów filologii polskiej, członków Koła Naukowego Studentów Dziennikarzy PWSZ w Chełmie. W numerze tym nie zabraknie wieści z Uczelni, informacji muzycznych, interesujących wywiadów (m. in. z Natalią Sikorą, zwyciężczynią programu The Voice of Poland), felietonów, recenzji, tekstów historycznych, informacji sportowych oraz rozrywki. Życzymy przyjemnej lektury!

Zapraszamy na konferencję

Instytut Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową pt. „Płeć, ciało i seksualność w języku, edukacji, kulturze i sztuce”, która odbędzie się w dniach 20 – 22 czerwca 2013 r.

Problematyka ciała, płci i seksualności, którą można by szeroko określić mianem genderowej cieszy się ostatnio ogromnym zainteresowaniem wśród filozofów, historyków, socjologów, psychologów, antropologów kultury, historyków sztuki, a także literaturoznawców i językoznawców, a to dlatego, że jest to przecież problematyka niezwykle bogata, złożona i niełatwa. Na pytania: co to jest płeć, w jaki sposób określa tożsamość jednostki, jej sposób mówienia, myślenia, odczuwania, zachowania się naukowcy próbują odpowiadać od dawna. Nie ma jednak jak dotychczas zadawalającej wszystkich jednoznacznej odpowiedzi. Konferencja wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.

Interdyscyplinarność refleksji naukowej, której poddawane będą przywołane w tytule zagadnienia wydaje się niezwykle ważna z kilku powodów:

  1. ukazuje bogactwo, jak i wieloaspektowość problematyki genderowej (zmieniające się relacje między płciami, kwestie homoseksualności kobiet i mężczyzn i ich społeczną percepcję, sytuacje ludzi narażonych na dyskryminację etc.);
  2. pokazuje stereotypy związane z płcią, seksualnością i zróżnicowane reakcje na nie, próby ich przełamywania, np. we współczesnym polskim kinie, teatrze, sztuce czy prasie feministycznej;
  3. kryzys męskości, o którym ostatnio niezwykle często informują media, ale o którym także piszą psychologowie;
  4. niezwykle istotna wydaje się problematyka płci, ciała i seksualności w edukacji, w której jak dotychczas była ona „źle obecna” (nawiązanie do tytułu Literatura współczesna „źle obecna” w szkole). Niezwykle ważne wydają się w dobie obecnej dyskusje o perspektywie feministycznej w nauczaniu literatury, przestrzeganie zasady równości płci w edukacyjnych projektach unijnych oraz jej naruszanie w polskich podręcznikach szkolnych;
  5. istotna jest również ze względu na wielość perspektyw badawczych (uczestnikami będą wszak badacze reprezentujący różne dyscypliny naukowe).

Oswajanie z płcią, ciałem i seksualnością w dyskursie naukowym to także zadanie tej konferencji. Organizatorzy są zdania, że ta niezmiennie „gorąca” problematyka zapewni nie tylko ciekawe dyskusje, ale przyniesie także ważkie rozwiązania.

Program konferencji


Zarządzenie nr 3/IH-D/11 Dyrektora Instytutu Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie z dnia 1 października 2012 r. w sprawie organizacji zimowej sesji egzaminacyjnej w roku akademickim 2012/2013


Warsztaty dziennikarskie

W dniach 11-13 kwietnia Instytut Nauk Humanistycznych organizuje Warsztaty dziennikarskie, adresowane do wszystkich zainteresowanych problematyką medialną, zwłaszcza do studentów filologii polskiej o specjalności dziennikarskiej oraz do licealistów z klas o profilu dziennikarskim.

Warsztaty będą prowadzić dziennikarze lokalnych mediów oraz specjaliści z zakresu komunikacji językowej. W programie znajdą się wykłady i zajęcia warsztatowe dotyczące m. in. przygotowywania materiałów reporterskich dla radia, informacji radiowych, sztuki pisania felietonu oraz reportażu, fotografowania i realizacji materiału filmowego, a także grzeczności i niegrzeczności językowej w mediach. Oprócz profesjonalistów wystąpią też adepci sztuki dziennikarskiej (tj. członkowie KNSD), którzy omówią błędy językowe występujące w gazetkach szkolnych.

Portal informacyjny STREFA Koła Naukowego Studentów Dziennikarzy

Studenci filologii polskiej należący do Koła Naukowego Studentów Dziennikarzy prowadzą portal informacyjny STREFA, poświęcony przede wszystkim wydarzeniom kulturalnym odbywającym się w Chełmie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę http://dziennikarze.pwszchelm.pl

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. KOMUNIKACJA – TRADYCJA I INNOWACJE

Instytut Nauk Humanistycznych organizuje międzynarodową i interdyscyplinarną konferencję naukową pt. KOMUNIKACJA – TRADYCJA I INNOWACJE, która odbędzie się w dniach 21-23 czerwca 2012 r. Organizatorami są: prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska i dr Adam Siwiec, współorganizatorem jest dr hab. Marek Woźniak (UMCS).

Konferencja została pomyślana jako wymiana poglądów przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych (językoznawców i literaturoznawców, medioznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów, filozofów i pedagogów) w zakresie problematyki wskazanej w tytule.

Aksjologiczne aspekty dyskursu humanistycznego

W dniach 17 – 19 czerwca 2011 r. w Chełmie odbyła się międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja pt. Aksjologiczne aspekty dyskursu humanistycznego, która została zorganizowana przez Instytut Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Pieczę nad przygotowaniem i przebiegiem konferencji pełnili pracownicy naukowi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i PWSZ Chełm – prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska, dr Adam Siwiec oraz dr Dominika Staszczyk.

Konferencja jest wymianą poglądów przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych (językoznawców i literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów i pedagogów) w celu pogłębiania wiedzy na temat wartości i wartościowania w humanistyce, przedstawienie różnych punktów widzenia i narracji naukowych w zakresie tej problematyki.

Konferencja w zamyśle organizatorów miała się koncentrować wokół zjawisk aksjologicznych, stanowiących współcześnie niezwykle atrakcyjną problematykę, roztrząsaną na gruncie różnych dyscyplin. Na zaplanowany trzydniowy cykl obrad przybyli badacze zajmujący się rozmaitymi dziedzinami nauki, przede wszystkim językoznawcy, historycy, dydaktycy i filozofowie, związani z najważniejszymi ośrodkami naukowymi w Polsce i nie tylko (m.in. Uniwersytet w Debreczynie, Katolicki Uniwersytet w Ružomberku na Słowacji, Univerzita Palackeho w Czechach, Narodowy Uniwersytet Gospodarki Wodnej i Wykorzystywania Zasobów Naturalnych w Równem na Ukrainie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Białostocki, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Zorganizowaną sesję uzupełnił objazd naukowy po regionie zatytułowany „Architektura i sztuka regionu nadbużańskiego. Przykład wielokulturowości na obszarze pogranicza”.

Niemożnością jest ująć w sposób syntetyczny treści, jakie zostały zaprezentowane podczas konferencji, gdyż tematyka wygłoszonych referatów dotyczyła rozmaitych, nieraz bardzo odległych, kwestii. Niewątpliwie jednak, szybko zmieniająca się rzeczywistość stawia przed badaczami różnych dyscyplin naukowych nowe wyzwania i niejako wymusza nie tylko przyjrzenie się ponownie zjawiskom już wielokrotnie eksplorowanym, ale także sugeruje zasadność poszukiwania osobliwości dotychczas nieopisanych, co wyznaczyć może w bliskiej perspektywie nowe kierunki badawcze. Wobec tych okoliczności istotnym jest fakt, że podjęte w czasie obrad próby eksplorowania problemów aksjologicznych utrwalone zostaną w publikacji.

Albert Einstein mawiał, że „Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki”. Mamy nadzieję, że międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja poświęcona problematyce aksjologicznej, wywołała w sercach choćby połowy uczestników uczucie, o którym mówi jeden z największych fizyków naszych czasów.

Program konferencji
Galeria»


Panel Dyskusyjny

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie oraz Instytut Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie organizują panel dyskusyjny pod hasłem Sobibór, Bełżec. Niemieckie obozy zagłady. Aktualny stan badań na temat zagłady Żydów. Panel odbędzie się 22 marca 2011 roku, o godz. 9.00, w auli 311  Instytutu Nauk Humanistycznych, przy ulicy Nowy Świat 3.

W panelu wezmą udział m.in.: Adam Puławski - pracownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, autor publikacji W obliczu Zagłady. Rząd RP na Uchodźstwie, Delegatura Rządu RP na Kraj, ZWZ-AK wobec deportacji Żydów do obozów zagłady (1941–1942), Lublin 2009;Robert Kuwałek - pracownik Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, zajmuje się badaniem zagadnień związanych z Zagładą Żydów na terenie Lubelszczyzny w ramach „Akcji Reinhardt” . W 2004 r. doprowadził do otwarcia Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu, które jest oddziałem terenowym Muzeum na Majdanku. W latach 2004- 2007 pełnił obowiązki kierownika tej placówki czyniąc z niej ważny punkt na mapie miejsc pamięci o Zagładzie na terenie Lubelszczyzny. Jest autorem wielu artykułów i książek w tym najnowszej, pierwszej naukowej monografii obozu zagłady w Bełżcu „Obóz Zagłady w Bełżcu”, Lublin 2010; Wojciech Mazurek - archeolog z Chełma, aktualnie prowadzący własną firmę Sub Terra. Badania Archeologiczne, prowadzi obecnie badania wykopaliskowe na terenie obozu zagłady w Sobiborze; Marek Bem - wieloletni dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego (obecnie pracownik naukowy), dyrektor Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Sobiboru , autor książki „Sobibór”, Ośrodek Karta, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2010.
Panel poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Stępnik – kierownik Katedry Historii Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ w Chełmie.

Program:
godz. 9.00 - początek spotkania
Część pierwsza -  Wystąpienia panelistów
- Robert Kuwałek , Aktualny stan badań dotyczących Zagłady Żydów;
- Adam Puławski, Najnowsze badania dotyczące stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej;
- Wojciech Mazurek, Najnowsze badania archeologiczne na terenie byłego Obozu Zagłady w Sobiborze;
- Marek Bem, Aktualny stan badań nad historią niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Archiwum Sobiborskie.

godz.10.00 - część druga – dyskusja otwarta.

godz. 10.30 - część trzecia – dyskusja między panelistami.

godz. 11.00 - zakończenie spotkania.


Studencka konferencja naukowa

9 czerwca 2010 roku w auli Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ w Chełmie odbyła się studencka konferencja naukowa pt. „Wybory samorządowe 27 maja 1990” – 20 lat samorządu terytorialnego w Chełmie i regionie”. Organizatorami konferencji byli: Katedra Historii w Instytucie Nauk Humanistycznych oraz Studenckie Koło naukowe Historyków PWSZ w Chełmie. W programie tego wydarzenia naukowego znalazły się następujące wystąpienia studentów I i II roku historii PWSZ

  1. Justyna Białasz – Samorząd Chełma w II Rzeczpospolitej,
  2. Katarzyna Zienkiewicz – Reforma samorządu terytorialnego po 1989 w Polsce,
  3. Katarzyna Litwin – Sytuacja polityczna w Chełmie w przede dniu wyborów samorządowych 1990 r. Charakterystyka głównych sił politycznych,
  4. Justyna Zduńczuk – Kampania wyborcza w wyborach samorządowych 1990 r. na przykładzie województwa chełmskiego,
  5. Joanna Białasz – Przebieg pierwszych wyborów samorządowych w Chełmie,
  6. Agnieszka Koprowska – Wpływ wyników wyborczych na zmianę sytuacji politycznej w mieście.

Konferencja zorganizowana przy udziale młodych historyków pozwoliła przybliżyć tematykę historii najnowszej miasta Chełm i regionu związaną z tworzeniem się po upadku PRL, samorządu terytorialnego. Stała się także forum wymiany poglądów na ten temat podczas dyskusji, którą poprowadził opiekun naukowy referentów mgr Zygmunt Gardziński.

W ten sposób chełmscy studenci uczcili 20-lecie odrodzenia się samorządu terytorialnego w Polsce.

Galeria zdjęć

Konferencja studencka "4 czerwca 1989 – w drodze do wolności"