Previous

Erasmus dla studenta

reazmus

Erasmus Programme

Wyjazdy studentów
UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Lifelong Learning Programme-Erasmus

Szanowni Państwo,
Poniżej przedstawiamy Państwu podstawowe informacje dotyczące organizacji wyjazdów zagranicznych dla studentów w ramach Lifelong Learning Programme-Erasmus.

W ramach programu Erasmus przewidziana jest wymiana studentów w formie wyjazdów na część studiów oraz wyjazdów na praktykę. Wyjazdy na część studiów odbywają się do uczelni, z którymi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie podpisała umowę bilateralną, obowiązującą w roku planowanej wymiany. Wyjazdy na praktykę odbywają się bądź to do wspomnianych powyżej uczelni, bądź do przedsiębiorstw, na podstawie podpisanych uprzednio porozumień.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi organizacyjnych i formalnych aspektów wymiany.

Zasady wymiany studentów
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
w ramach programu Erasmus

I. Wyjazdy studentów na studia.

  1. Prawo ubiegania się o wyjazd na studia w ramach programu Erasmus przysługuje studentowi, który spełnia następujące kryteria:
    • jest obywatelem kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie Erasmus lub posiada oficjalny status uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium Polski,
    • w momencie wyjazdu jest studentem co najmniej drugiego roku studiów (ma zaliczony rok studiów w roku akademickim poprzedzającym wyjazd),
    • w chwili ubiegania się o wyjazd oraz realizacji wyjazdu nie może korzystać z urlopu od zajęć,
    • nie korzystał z możliwości wyjazdu w ramach programu Erasmus,
    • posiada znajomość języka obcego, w którym będzie prowadzona nauka w uczelni przyjmującej, w stopniu umożliwiającym studiowanie.
  2. Podstawą kwalifikacji studentów są:
    • spełnienie warunków, o których mowa w pkt 1,
    • średnia ocen z roku akademickiego poprzedzającego wyjazd,
    • dobra znajomość języka wykładowego uczelni przyjmującej, potwierdzona certyfikatami, dyplomami lub ocenami z lektoratu.
  3. W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów, o kolejności na liście kandydatów decyduje średnia ocen uzyskanych za dotychczasowy okres studiów, obliczona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku bez dokonywania zaokrągleń.
  4. Student, ubiegający się o wyjazd w ramach programu Erasmus, składa u uczelnianego koordynatora programu Erasmus, zwanego dalej koordynatorem, list motywacyjny skierowany do Rektora PWSZ w Chełmie oraz formularz zgłoszeniowy (1).
  5. Decyzję o zakwalifikowaniu studenta na wyjazd w ramach programu Erasmus, w oparciu o obowiązujące kryteria kwalifikacji, podejmuje Prorektor ds. Studiów i Nauczania, po zasięgnięciu opinii koordynatora programu Erasmus.
  6. Po otrzymaniu zgody na wyjazd student uzyskuje od koordynatora uczelnianego formularze aplikacyjne uczelni goszczącej (Application Form, Learning Agreement).
  7. Wypełnione dokumenty są wysyłane do uczelni przyjmującej przez koordynatora, który przygotowuje wyjazd od strony organizacyjnej (zgłoszenie studenta, dane osoby kontaktowej w uczelni przyjmującej, zakwaterowanie, wypłata stypendium).
  8. Student wyjeżdżający w ramach programu Erasmus zobowiązany jest do załatwienia formalności ubezpieczeniowych.
  9. Student realizujący wyjazd stypendialny podpisuje umowę finansową (2) z PWSZ w Chełmie oraz Porozumienie o programie zajęć (3). Na podstawie umowy student otrzymuje stypendium. Wypłata stypendium następuje w ratach w sposób określony w umowie.
  10. Rozliczenie wyjazdu następuje na zasadach określonych w umowie finansowej, zawieranej pomiędzy studentem a PWSZ w Chełmie.
  11. Po powrocie ze stypendium student zobowiązany jest dostarczyć Transcript of Records (wykaz uzyskanych zaliczeń), potwierdzenie pobytu w uczelni partnerskiej oraz wypełnić ankietę stypendysty w formie online.
  12. Dyrektor właściwego instytutu PWSZ w Chełmie, na podstawie Transcript of Records, dokonuje zaliczenia okresu studiów odbytych za granicą. Obliczenie średniej ocen lub wyników uzyskanych w uczelni zagranicznej następuje z uwzględnieniem zasad obowiązujących w PWSZ w Chełmie.

Opracowano na podstawie:
Zarządzenia nr 24/2010
Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
z dnia 2 lipca 2010 roku
w sprawie zasad wymiany studentów oraz pracowników
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
w ramach programu Erasmus

Informacje dodatkowe:

  1. Wyjazd na część studiów jest możliwy do uczelni uprawnionych do udziału w programie Erasmus, tj. posiadających Kartę Uczelni Erasmusa (Erasmus University Charter - EUC), ważną w danym roku akademickim, z którymi PWSZ w Chełmie podpisała umowę bilateralną w ramach tego programu.
  2. Na studia w ramach programu Erasmus można wyjcach tylko raz w życiu.
  3. Pobyt studenta w uczelni przyjmującej może trwać semestr (zimowy lub letni) lub cały rok akademicki.
  4. Stypendium otrzymane przez studenta jest przeznaczone na pokrycie części kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w uczelni przyjmującej.
  5. Student powinien być ubezpieczony w czasie trwania wyjazdu (ubezpieczenie zdrowotne - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ewentualnie dodatkowe ubezpieczenie - wg uznania studenta).
  6. W trakcie pobytu w uczelni przyjmującej studentowi przysługuje prawo do pobierania stypendiów, które otrzymywał dotychczas w PWSZ w Chełmie (np. socjalne, za wyniki w nauce, etc.), bądź do tych, do których student nabył prawo przed wyjazdem. Student  ma prawo również ubiegać się o stypendia krajowe po powrocie do uczelni macierzystej.

II. Wyjazdy studentów na praktykę.

  1. Prawo ubiegania się o wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus przysługuje studentowi, który spełnia następujące kryteria:
    • jest obywatelem kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie Erasmus lub posiada oficjalny status uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium Polski,
    • w momencie wyjazdu jest studentem co najmniej drugiego roku studiów (ma zaliczony rok studiów w roku akademickim poprzedzającym wyjazd),
    • w chwili ubiegania się o wyjazd na praktykę oraz realizacji wyjazdu na praktykę nie może korzystać z urlopu od zajęć,
    • nie korzystał z możliwości wyjazdu na praktykę w ramach programu Erasmus,
    • posiada znajomość języka obcego, w którym będzie odbywała się praktyka, w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację.
  2. Podstawą kwalifikacji studentów są:
    • spełnienie warunków, o których mowa w pkt 1,
    • średnia ocen z roku akademickiego poprzedzającego wyjazd,
    • dobra znajomość języka kraju, w którym będzie odbywała się praktyka, potwierdzona certyfikatami, dyplomami lub ocenami z lektoratu.
  3. W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów, o kolejności na liście kandydatów decyduje średnia ocen uzyskanych za dotychczasowy okres studiów, obliczona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku bez dokonywania zaokrągleń.
  4. Student, ubiegający się o wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus, składa u koordynatora list motywacyjny skierowany do Rektora PWSZ w Chełmie oraz formularz zgłoszeniowy (4).
  5. Decyzję o zakwalifikowaniu studenta na wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus, w oparciu o obowiązujące kryteria kwalifikacji, podejmuje Prorektor ds. Studiów i Nauczania, po zasięgnięciu opinii koordynatora programu Erasmus.
  6. Po otrzymaniu zgody na wyjazd student uzyskuje od koordynatora formularz aplikacyjny instytucji przyjmującej studenta na praktykę.
  7. Wypełnione dokumenty są wysyłane do instytucji przyjmującej przez koordynatora, który przygotowuje wyjazd od strony organizacyjnej (zgłoszenie studenta, dane osoby kontaktowej w instytucji przyjmującej, zakwaterowanie, wypłata stypendium).
  8. Student wyjeżdżający na praktykę w ramach programu Erasmus zobowiązany jest do załatwienia formalności ubezpieczeniowych.
  9. Student, realizujący wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus, podpisuje umowę finansową (5) z PWSZ w Chełmie oraz Porozumienie o programie praktyki (6). Na podstawie umowy student otrzymuje stypendium. Wypłata stypendium następuje w ratach, w sposób określony w umowie.
  10. Rozliczenie wyjazdu na praktykę następuje na zasadach określonych w umowie finansowej, zawieranej pomiędzy studentem a PWSZ w Chełmie.
  11. Po powrocie z praktyki student zobowiązany jest dostarczyć Transcript of Placement (potwierdzenie zakresu tematycznego odbytej praktyki), potwierdzenie pobytu w instytucji przyjmującej oraz wypełnić ankietę stypendysty w formie online.

Opracowano na podstawie:
Zarządzenia nr 44/2007
Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
z dnia 18 grudnia 2007 roku
w sprawie zasad wymiany studentów oraz pracowników
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
w ramach programu Erasmus

Informacje dodatkowe:

  1. Student ma możliwość wyjazdu do przedsiębiorstwa zagranicznego, firmy, placówki naukowo–badawczej, organizacji non-profit albo innego typu, np. muzeum, biblioteki, szpitala, jednostki administracji lokalnej lub centralnej, mieszczącej się w innym kraju uczestniczącym w programie Erasmus, z którymi PWSZ w Chełmie podpisała porozumienie o realizacji praktyk w programie Erasmus.
  2. Na praktykę w ramach programu Erasmus można wyjechać tylko raz w życiu.
  3. Praktyka musi być związana z kierunkiem studiów.
  4. Pobyt studenta w przedsiębiorstwie nie może być krótszy niż 3 miesiące i nie może być dłuższy niż jeden rok akademicki.
  5. Student nie może odbywać praktyki w placówce dyplomatycznej swojego kraju, w instytucji unijnej ani instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie programami unijnymi.
  6. Praktyka może być zrealizowana w jednym z następujących krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy; Islandia, Lichtenstein, Norwegia; Turcja (kraj kandydujący).

Załączniki:

Informacji szczegółowych na temat udziału w programie Erasmus udziela uczelniany koordynator programu Erasmus:
dr Iwona Lasek-Surowiec
,
ul. Pocztowa 54, pok.104a
tel.: 082 565 09 48
pn.- pt.: 7.30-15.30