Previous

Erasmus dla nauczycieli

reazmus

Erasmus Programme

Wyjazdy nauczycieli akademickich
UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Lifelong Learning Programme-Erasmus

Szanowni Państwo,
Poniżej przedstawiamy Państwu podstawowe informacje dotyczące organizacji wyjazdów w ramach Lifelong Learning Programme-Erasmus.
Wymiana nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Stwarza ona możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia i skonfrontowania swoich umiejętności z umiejętnościami kadry naukowej wywodzącej się z uznanych w Europie uczelni wyższych.
W celu ułatwienia prawidłowej realizacji wszystkich formalności, dołączamy najważniejsze materiały. Uprzejmie prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi.

Zasady wymiany pracowników
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
w ramach programu Erasmus

  1. Prawo ubiegania się o wyjazd na stypendium w ramach programu Erasmus przysługuje nauczycielowi akademickiemu/pracownikowi, który spełnia następujące kryteria:
    1. posiada obywatelstwo polskie,
    2. posiada obywatelstwo innego państwa członkowskiego krajów Unii Europejskiej bądź kartę stałego pobytu lub status uchodźcy.
  2. Podstawą kwalifikacji pracowników na wyjazd na stypendium są:
    1. spełnienie warunków, o których mowa powyżej,
    2. doświadczenie zawodowe,
    3. kompetencje językowe.
  3. Nauczyciel akademicki/pracownik, ubiegający się o wyjazd na stypendium, składa u uczelnianego koordynatora programu Erasmus list motywacyjny skierowany do Rektora PWSZ w Chełmie oraz formularz aplikacyjny (1).
  4. Decyzję o zakwalifikowaniu nauczyciela akademickiego/pracownika na wyjazd w ramach Programu Erasmus, w oparciu o obowiązujące kryteria kwalifikacji, podejmuje Prorektor ds. Studiów i Nauczania, po zasięgnięciu opinii Dyrektora właściwego Instytutu PWSZ w Chełmie oraz koordynatora programu Erasmus.
  5. Po otrzymaniu zgody na wyjazd nauczyciel akademicki/pracownik uzyskuje od koordynatora uczelnianego formularz aplikacyjny oraz indywidualny plan pracy (2)/ indywidualny program szkolenia (3).
  6. Wypełnione dokumenty są wysyłane do uczelni goszczącej/instytucji przyjmującej przez koordynatora, który przygotowuje wyjazd od strony organizacyjnej (zgłoszenie nauczyciela akademickiego/pracownika, dane osoby kontaktowej w uczelni goszczącej/instytucji przyjmującej, zakwaterowanie, wypłata stypendium).
  7. Nauczyciel akademicki/pracownik wyjeżdżający w ramach programu Erasmus jest zobowiązany do załatwienia formalności ubezpieczeniowych.
  8. Nauczyciel akademicki/pracownik, realizujący wyjazd na stypendium, podpisuje umowę finansową(4) z PWSZ w Chełmie oraz indywidualny plan pracy/indywidualny program szkolenia.
  9. Na podstawie umowy wypłacane jest nauczycielowi akademickiemu/pracownikowi stypendium, na wskazany przez nauczyciela akademickiego/pracownika rachunek bankowy.
  10. Wypłata stypendium następuje w ratach w sposób określony w umowie.
  11. Ostateczna wysokość stawek stypendium zostanie określona po otrzymaniu z Narodowej Agencji Programu Erasmus informacji o wysokości grantu na dany rok akademicki.
  12. Rozliczenie wyjazdu następuje na zasadach określonych w umowie finansowej, zawieranej pomiędzy nauczycielem akademickim/pracownikiem a PWSZ w Chełmie.
  13. Po powrocie ze stypendium nauczyciel akademicki/pracownik zobowiązany jest dostarczyć potwierdzenie pobytu w uczelni partnerskiej/instytucji przyjmującej, określające liczbę przepracowanych godzin dydaktycznych/liczbę godzin/dni szkolenia oraz wypełnić ankietę stypendysty w formie określonej przez koordynatora.

Opracowano na podstawie:
Zarządzenia nr 24/2010
Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
z dnia 2 lipca 2010  roku
w sprawie zasad wymiany studentów oraz pracowników
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie
w ramach programu Erasmus

Informacje dodatkowe:

  1. Wyjazd jest możliwy do uczelni uprawnionych do udziału w programie Erasmus, tj. posiadających Kartę Uczelni Erasmusa (Erasmus University Charter - EUC), ważną w danym roku akademickim, z którymi PWSZ w Chełmie podpisała umowę bilateralną w ramach tego programu.
  2. Pobyt nauczyciela akademickiego w uczelni partnerskiej powinien trwać minimum
  3. 5 pełnych dni roboczych i obejmować co najmniej 5 godzin zajęć dydaktycznych. Zajęcia powinny stanowić integralną część programu studiów w uczelni przyjmującej.
  4. Stypendium otrzymane przez nauczyciela akademickiego/pracownika jest przeznaczone na pokrycie części kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w uczelni partnerskiej.
  5. Zaleca się, aby wyjazd był połączony z monitoringiem studentów lub innymi działaniami związanymi z koordynacją współpracy z uczelnią partnerską.
  6. Nauczyciel akademicki/pracownik powinien być ubezpieczony w czasie trwania wyjazdu (ubezpieczenie zdrowotne - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ewentualnie dodatkowe ubezpieczenie - wg uznania pracownika).
  7. Przykładowe stawki dzienne grantu w wybranych krajach programu w roku akademickim 2010/11 wynoszą:
  • Austria – 190 EUR
  • Czechy – 170 EUR
  • Niemcy – 170 EUR
  • Słowacja – 150 EUR
  • Wielka Brytania – 220 EUR
  • Węgry – 160 EUR

Załączniki:

Informacji szczegółowych na temat udziału w programie Erasmus udziela uczelniany koordynator programu Erasmus:
dr Iwona Lasek-Surowiec
,
ul. Pocztowa 54, pok.104a
tel.: 082 565 09 48
pn.- pt.: 7.30-15.30