Previous

Aktualności

OBÓZ JĘZYKOWY WE LWOWIE

W dniach 25 - 28 maja 2016 r. studenci filologii słowiańskiej wraz z wykładowcami udali się na obóz językowy do Lwowa.

Już na samym początku wycieczki można było zdobyć cenne doświadczenia. Na przejściu granicznym studenci mogli zaobserwować, jak wyglądają procedury przekraczania granicy oraz praca celnika.

Uczestnicy obozu, zauroczeni Lwowem, starali się nie marnować ani chwili. Po przyjeździe do hotelu, który znajdował się w samym centrum miasta, udali się do słynnej Opery Lwowskiej na spektakl. Następnego dnia przesympatyczna pani przewodnik oprowadzając po Starym Mieście, opowiedziała im historię Lwowa. Studenci mieli okazję zobaczyć m. in. Katedrę Ormiańską, Cerkiew Grekokatolicką, Ratusz, z którego podziwiali piękną panoramę miasta. Natomiast kolejnego dnia uczestnicy obozu odwiedzili Cmentarz Łyczakowski.

Spacerując po ulicach tego miasta, studenci mogli wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności językowe. Lwów zachwycił wszystkich swoją architekturą i klimatem, tworzonym przez ulicznych muzyków i urocze kawiarenki. Ta niezapomniana podróż na długo pozostanie w pamięci uczestników i wielu z nich z pewnością ponownie odwiedzi to malownicze miasto.

Galeria

 

II Wojewódzki Konkurs Pieśni i Poezji Rosyjskiej „Łzy i rojenia. Kwiaty, marzenia. Daruję Ci”. Sergiusz Jesienin - w 120 rocznicę urodzin Poety

Katedra Filologii Słowiańskiej PWSZ w Chełmie serdecznie zaprasza miłośników poezji i śpiewu na Konkurs Pieśni i Poezji Rosyjskiej, który odbędzie się 16 grudnia 2015 roku w Instytucie Neofilologii. Początek o godzinie 10.00 w auli instytutu. Tegoroczna edycja poświęcona została postaci Siergieja Jesienina (1895-1925), poety intuicji, przedstawiciela imagizmu rosyjskiego, wrażliwca i niesfornego chłopca.

lzy_i_rojenia.jpg

Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Lubelszczyzny. Mamy nadzieję na udane, pełne gorących wzruszeń i emocji spotkanie!

 

Konkurs pieśni i poezji Bułata Okudżawy - wyniki

Dn. 15 grudnia 2014 roku w Instytucie Neofilologii odbył się zorganizowany przez Katedrę Slawistyki Konkurs Pieśni i Poezji Bułata Okudżawy. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z 6 szkół. Jury w składzie dr Teresa Giedz-Topolewska, dr Olga Osadczy oraz mgr Anna Jakubczyk przyznało następujące nagrody:

W kategorii wykonanie wokalne:

  • I miejsce - Aleksandra Nowosad (LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, nauczycielka Neonila Pawluk, za wykonanie utworu Modlitwa).
  • II miejsce - Iza Targońska i Agata Bartnik, (LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, nauczycielka Małgorzata Łepik, za wykonanie utworu Trubacz).
  • III miejsce trzecie - Mateusz Kolasa, (I LO we Włodawie, nauczycielka Anna Chorąży, utwór Ach Nadia, Nadieńka).
  • WyróżnienieKatarzyna Bukszyńska i Natalia Szymańska (Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, nauczyciel Teresa Latos, utwór „Gruzińska pieśń”)
  • Wyróżnienie - Karolina Szpunar (ZSE i III LO w Chełmie, nauczyciel Mariusz Adamiec, utwór Piosenka o piechocie).

W kategorii recytacja:

  • I miejsce - Aleksandra Kowalczuk ((I LO we Włodawie, nauczyciel Róża Szaranik za recytację utworu Do widzenia chłopcy).
  • II miejsce - Karolina Rafalska I LO im. S. Czarnieckiego w Chełmie, nauczyciel Małgorzata Pośpiech za recytację Czajepitie na Arbatie).
  • II miejsce - nie przyznano

Nagrodę publiczności otrzymał Mateusz Kolasa.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!!!!

 

Konkurs pieśni i poezji Bułata Okudżawy - zaproszenie

Katedra Filologii Słowiańskiej Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie (Specjalność: Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna) zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego do udziału w konkursie recytacji i śpiewu „Ach, to nieważne, co będzie, a zresztą.... ”- konkurs pieśni i poezji Bułata Okudżawy w 90. rocznicę urodzin Poety..

Konkurs odbędzie się w dn. 15 grudnia 2014 roku w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie o godzinie 11.00, sala nr 002.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Regulamin konkursu i ankieta uczestnika -->

 

„Sprawdź siebie” - Konkurs gramatyczny języka rosyjskiego

Katedra Slawistyki Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie (Specjalność: Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna) zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego do udziału w pisemnym teście gramatycznym „Sprawdź siebie” - konkurs gramatyczny języka rosyjskiego, obejmującym zagadnienia gramatyki języka rosyjskiego z zakresu szkoły średniej. Nasz konkurs ma na celu promocję nauki języków obcych, a przede wszystkim sprawdzenie wiedzy gramatycznej uczniów uczących się języka rosyjskiego w szkole ponadgimnazjalnej. Może być również doskonałą próbą sprawdzenia stanu swojej wiedzy przed egzaminem maturalnym. Konkurs odbędzie się w dn. 4 kwietnia 2014 roku w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie, ul. Wojsławicka 8b, o godzinie 11.00, sala nr 206.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: slawistyka@pwsz.chelm.pl w terminie do 21 marca 2014 roku. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Regulamin konkursu

Ankieta uczestnika

 

Dlaczego warto studiować na kierunku filologia?

Asumptem do podjęcia dyskusji na temat wartości i atrakcyjności absolwenta szkoły wyższej wynikających z perfekcyjnej znajomości języków obcych, zwłaszcza angielskiego, stał się artykuł, pod znamiennym tytułem „Wyższe Szkoły Czegoś i Bezrobocia”, zamieszczony na stronie internetowej onet.pl. Warto za autorem artykułu przytoczyć fragment, mówiący, że „przyzwyczailiśmy się dużo mówić o kierunkach inżynierskich, nowoczesnych technologiach i przyszłościowym IT, jednak w tych rozmowach zdecydowanie zbyt często ginie to, że każda firma – także inżynierska, technologiczna i IT – potrzebuje wiele stanowisk biznesowych. Zwykle obsadzają je absolwenci kierunków handlowych, ekonomicznych i … humanistycznych”.

Okazuje się, że spośród absolwentów szeroko rozumianego kierunku humanistycznego, prym wiodą absolwenci neofilologii, legitymujący się doskonałą znajomością języków obcych, zwłaszcza angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Dzieje się tak dlatego, że każda dynamiczne rozwijająca się firma nie będzie ryzykowała ograniczenia swego biznesowego działania do rynku wyłącznie lokalnego. Powodzenie na rynku pracy tak człowieka jak i firmy uzależnione jest obecnie od powodzenia w międzyludzkich a do tego międzynarodowych kontaktach biznesowych, które wymagają pertraktacji, argumentacji przyjętego stanowiska i w końcu porozumienia i zawarcia kontraktu. Żadna licząca się dziś na arenie międzynarodowej działalności firma nie zaryzykuje powierzenia pertraktacji i przygotowania w języku obcym porozumienia czy kontraktu osobie, której znajomość języka obcego jest powierzchowna a zatem budzi poważne wątpliwości. Właśnie dlatego warto studiować na kierunku filologia takie specjalności jak anglistyka, amerykanistyka, germanistyka czy slawistyka, oferująca studia w zakresie języka rosyjskiego i ukraińskiego, aby nie szukać atrakcyjnej pracy ale być poszukiwanym.

Współczesne studia neofilologiczne nie muszą się dzisiaj kojarzyć wyłącznie z przygotowaniem do zawodu nauczyciela. Przygotowanie to jest na pewno atutem, gdyż taki absolwent jest bardziej uniwersalny zawodowo ale warto też pamiętać, że nie każdy nosi w sobie powołanie do dydaktyki. Tak się szczęśliwie składa, że Chełm jest tym szczególnym miastem w którym zlokalizowany jest Instytutu Neofilologii PWSZ, będący w stanie z powodzeniem zadowolić aspiracje i potrzeby zawodowe przyszłych nauczycieli ale też przyszłych tłumaczy, dziennikarzy, doradców biznesowych a także pracowników „public relations” czy administracji samorządowej względnie nauki i oświaty. Każdy młody i ambitny człowiek znajdzie w Instytucie Neofilologii PWSZ specjalizację neofilologiczną, która nie rozczaruje go w przyszłym funkcjonowaniu na rynku pracy tak w kraju jak i zagranicą.

Nie trzeba nikogo przekonywać jakie znaczenie ma dzisiaj znajomość języka międzynarodowego świata nauki, polityki czy biznesu, jakim jest angielski. Stąd też i powodzenie chełmskiej anglistyki i amerykanistyki. Nie należy jednak zapominać, że międzynarodowym językiem świata Wschodu jest w dalszym ciągu rosyjski, który w połączeniu z językiem ukraińskim stanowi doskonały instrument zawodowy sprawdzający się w warunkach obsługi celnej czy ruchu trans granicznego pomiędzy Unią Europejską a krajami Wschodu. Nie można też zapominać o tym, że najpotężniejszą gospodarką Unii Europejskiej jest gospodarka Niemiec – kraju, który jest tuż za miedzą obszaru Polski, która z kolei stanowi obszar bezpośredniego styku Wschodu i Zachodu. Z tej racji atrakcyjność języka niemieckiego nie słabnie. Stąd też oferta edukacyjna Instytutu Neofilologii zawiera także program w zakresie studiów wyższych o specjalności język niemiecki. Tegoroczne novum, to przyjęcie na studia germanistyczne w Chełmie absolwentów szkół średnich wszystkich typów, którzy w szkolnym programie nauczania nie mieli lekcji języka niemieckiego. Dla nich zorganizowany zostanie specjalistyczny program studiów z nauką niemieckiego od podstaw.

Jest jeszcze jeden istotny powód, dla którego warto studiować na kierunku filologia prowadzonym przez Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Poziom oferowanych tu studiów w zakresie amerykanistyki i anglistyki zwrócił uwagę amerykańskich uczelni, z których jedna zaproponowała Instytutowi ścisłą współpracę i przyjęcie na studia w USA absolwentów tych dwóch specjalności, celem zdobycia kolejnego dyplomu w zakresie nauk stosowanych. Daje to możliwość zdobycia uniwersalnego wykształcenia pozwalającego na funkcjonowanie zawodowe w wielu obszarach wiedzy. Jest to doskonały prognostyk dla tych wszystkich młodych i ambitnych ludzi, którzy mogą sprawdzić, że warto studiować na kierunku filologia w Chełmie.

 

Spotkanie we Lwowie

15 maja 2013 r. z jednodniową wizyta we Lwowie gościła delegacja Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie. Głównym celem wyjazdu była promocja naszej Uczelni, w tym przede wszystkim Instytutu Neofilologii.

Gospodarz ukraińskiego spotkania Wiktor Stepaniuk, dyr. Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 63 we Lwowie (dawna szkoła im. Bartłomieja Zimorowica), uważany nieformalnie za dziekana dyrektorów szkół średnich miasta Lwowa zaprosił na wyjątkową lekcję z polskimi uczonymi dr Tomaszem Zygmuntem, dyrektorem Instytutu, prof. dr hab. Włodzimierzem Osadczym i dr Andrzejem Wawryniukiem tegorocznych maturzystów i dziesięcioklasistów z kilku szkół miasta Lwowa.

Następnie odbyło się posiedzenie rady pedagogicznej szkoły, w trakcie którego dyrektor T. Zygmunt i towarzyszący mu pracownicy odpowiadali na pytania pedagogów. Końcowym akcentem pobytu chełmskiej delegacji w tej placówce poznanie obiektów dydaktycznych i sportowych, a także spotkanie z radą rodziców szkoły.

 

UNIWERSALNY DYPLOM PWSZ – CHEŁM W ZAKRESIE ANGLISTYKI/AMERYKANISTYKI W POŁĄCZENIU Z AMERYKAŃSKIM DYPLOMEM B.S. W ZAKRESIE NAUK STOSOWANYCH

Zrobiony został już pierwszy krok w kierunku stworzenia wspólnego programu studiów pozwalającego absolwentom filologii angielskiej czy amerykanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie na kontynuowanie nauki i zdobywanie kwalifikacji w zakresie nauk stosowanych (język, kultura, nauki społeczne i stosowane) w ramach programu studiów oferowanego przez Pennsylvania College of Technology w Williamsport (USA). Obydwie strony, to jest Instytut Neofilologii w Chełmie i Wydział Studiów Zintegrowanych w Williamsport, zgadzają się na wdrożenie unikalnego programu studiów w Pennsylvania College of Technology pozwalającego na uzyskanie dyplomu B.S. (Bachelor of Science) w zakresie Nauk Stosowanych. Program ten adresowany byłby w szczególności do absolwentów filologii angielskiej i amerykanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, nie wyłączając innych polskich i zagranicznych studentów, którzy mogą spełniać kryteria kwalifikacyjne. Jednostką kwalifikującą ze strony Pennsylvania College of Technology jest Katedra ESL (Angielski jako język drugi). Obecnie, obydwie strony skupiają się nad wypracowaniem zasad i procedur umożliwiającym absolwentom Instytutu Neofilologii zakwalifikowanie się do Programu Studiów Zintegrowanych prowadzonego przez Pennsylvania College of Technology, co z kolei pozwoli na zdobycie amerykańskiego dyplomu B.S. (Bachelor of Science) w zakresie Nauk Stosowanych. Założenia wstępne są następujące:

  1. Ukończenie filologii angielskiej albo amerykanistyki w PWSZ Chełm, potwierdzone dyplomem licencjata
  2. Złożenie angielskiej wersji polskiego dyplomu licencjata
  3. Złożenie suplementu w języku angielskim
  4. Zaświadczenie o ukończeniu kursu przygotowawczego do studiów w USA, prowadzonego przez Instytut Neofilologii PWSZ (lub wynik egzaminu TOEFL)
  5. Autoryzacja polskiego dyplomu i programu studiów ukończonych w PWSZ Chełm, dokonana przez właściwego dziekana (lub rektora PCT)

Zakłada się, że szansę na zdobycie uniwersalnego dyplomu i wykształcenia, łączącego specjalizację w zakresie nauk humanistyczny i nauk o charakterze matematyczno-przyrodniczym, otrzymają już absolwenci, którzy rozpoczną studia anglistyczne lub amerykanistyczne w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie, w roku 2013.

Absolwentom filologii angielskiej i amerykanistyki PWSZ Chełm, na poczet studiów w Pennsylvania College of Technology, zaliczona zostanie część programu studiów w Polsce, co znacznie skróci im czas studiów w USA. Ta atrakcyjna oferta i zdobycie uniwersalnego wykształcenia pozwala na swobodę manewru w obszarze rynku pracy. Program studiów w USA, mając na względzie absolwentów chełmskiej Uczelni, w szczególności neofilologów, ma być tak skonstruowany, aby materiał nauczania o charakterze matematyczno-przyrodniczym był strawny dla przeciętnego humanisty.

Poniżej, przedstawiony jest ramowy program studiów w oryginale, przygotowany przez PCT dla absolwentów Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie.

Ramowy program studiów

 

Międzynarodowa Konferencja „Chełmszczyzna – między imperium a narodami”

W dniach od 6 do 9 grudnia w Lublinie, Chełmie i Łucku odbywała się Międzynarodowa Konferencja „Chełmszczyzna między imperium a narodami”, której głównymi organizatorami były Centrum Ucrainicum KUL, Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i Wschodnioeuropejski Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku. Patronat Honorowy nad Konferencją przyjęli Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu, Krzysztof Hetman, JM prof. dr hab. Józef Zając, Rektor PWSZ, Senator RP, Beata Mazurek, Poseł na Sejm RP, Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Agata Fisz, Prezydent Miasta Chełm.

Okazją do naukowych debat był niezbyt chwalebny jubileusz dotyczący rocznicy kolejnych rusyfikacyjnych zabiegów imperium carów wobec ziem lubelskiego pogranicza. Warto przypomnieć, że 23 czerwca (starego stylu) 1912 r. ukazała się ustawa Dumy Państwowej zatwierdzona przez cara wyodrębniająca z części guberni lubelskiej i siedleckiej osobną gubernię z centrum w Chełmie, która została bezpośrednio przyłączona do cesarstwa. W ten sposób wielkorządcy rosyjscy chcieli definitywnie oddzielić żywioł polski od rosyjskiego.

Prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Ucrainicum i jednocześnie nauczyciel akademicki Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, otwierając forum na KUL-u stwierdził, że intencją organizatorów było skonfrontowanie imperialnych dążeń Rosji oraz wielowiekowej tradycji współżycia na pogranicznej Ziemi Chełmskiej różnych tradycji religijnych i narodów. Przypomnienie tych wydarzeń, zdaniem profesora, nie jest ty tylko refleksją historyczną, ale i poważnym memento w sytuacji coraz bardziej dostrzegalnej tendencji odradzania się tendencji imperialnych na Wschodzie. Obliguje to narody pogranicza do solidarnej postawy zakorzenionej w odwiecznej wielokulturowości i tolerancji. Nowoczesne nacjonalizmy i obustronne krzywdy naniosły poważne wypaczenia w harmonijną koegzystencję religii i języków, jednak pamięć i dobra wola są w stanie uleczyć zaszłości historyczne i przypomnieć fundament kulturalny, na którym powstawała potęga i bogactwo duchowe tych ziem.

Po części lubelskiej, naukowcy wzięli udział w konferencji, która tym razem odbyła się w PWSZ w Chełmie, a uroczystego jej otwarcia dokonał JM prof. dr hab. Józef Zając, Rektor PWSZ i jednocześnie Senator RP.

Wykład inaugurujący obrady wygłosił dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, który mówił o swoich pracach naukowych dotyczących lubelskiego regionu nadbużańskiego realizowanych w ramach projektu zatwierdzonego przez Katedrę.

W trakcie dwudniowych obrad w Chełmie odbyły się 3 otwarte sesje, w których, co warto podkreślić, uczestniczyli również mieszkańcy miasta. Należy także dodać, że oprócz wymiaru naukowego i wysłuchaniu referatów wielu wybitnych uczonych, konferencja miała także na celu nawiedzenie świątyń różnych wyznań. Modlono się więc w cerkwi grekokatolickiej w Lublinie, Bazylice NNMP w Chełmie, przed Cudownym Obliczem Matki Boskiej Chełmskiej w Łucku, a także w Katedrze Biskupów Łuckich pw. Św. Piotra i Pawła.

Podsumowując naukową część na szczególna uwagę zasługuje fakt, że zgromadzeni z Polski, Ukrainy, a także Włoch prelegenci starali się przybliżyć bogatą i malowniczą, a zarazem i dramatyczną historię tych ziem. Mówiono o kształtowaniu się pogranicza polsko-ruskiego, dramacie unitów diecezji chełmskiej, bezpośrednich czynnościach związanych z powstaniem i funkcjonowaniem guberni chełmskiej, zmianach spowodowanych I wojną światową. Starano się nie pominąć żadnych dramatycznych wydarzeń z historii Chełmszczyzny. Znamiennym był fakt, że ksiądz katolicki prof. Krzysztof Grzesiak z KUL przedstawił sytuację prawosławia na Chełmszczyźnie w okresie międzywojennym i z ubolewaniem opisał bezmyślną akcję burzenia cerkwi. Nie mniej dramatyczne wydarzenia były związane z okresem II wojny światowej. Po wojnie, jak wynikało z referatu doc. Andrzeja Wawryniuka, imperializm sowiecki kontynuował zaborczą politykę wobec Chełmszczyzny.

Spotkanie naukowe złączyło środowiska akademickie różnych uczelni polskich i ukraińskich. Prorektor KUL prof. Agnieszka Lekka-Kowalik witała naukowców w pierwszym dniu konferencji; następnego dnia Rektor PWSZ w Chełmie prof. Józef Zając, senator RP otworzył obrady w Chełmie, a w niedzielę zamknięcia sesji dokonał Rektor Uczelni w Łucku prof. Ihor Kocan. Oprócz tego świat akademicki obu krajów reprezentowali: prof. Jury Makar i Tadej Jaceniuk z Czerniowiec; prof. Iryna Biskub z Łucka, prof. Andrzej Wrzyszcz, prof. Ryszard Szczygieł, prof. Jan Hudzik, prof. Jan Lewandowski z UMCS w Lublinie.

Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, ze współorganizatorami Konferencji były między innymi: Katedra Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, Fundacja „Partnerstwo i Współpraca” w Chełmie, Polski Związek Katolicko Społeczny, Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie”, NSZZ „Solidarność” Region Środkowowschodni, Katedra Historii Rodziny KUL, Zakład Filozofii i Socjologii Polityki KUL.

Należy też podkreślić, że organizację Konferencji wsparli: Stanisław Adamiak, Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie, Prezes Fundacji „Partnerstwo i Współpraca” oraz Adam Bojarski, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Zagrodzie, gmina Siennica Różana.

Galeria ->>

 

dr Stan Breckenridge w Instytucie Neofilologii

W poniedziałek 26 listopada br. dr Stan Breckenridge prowadził performance-lecture z zakresu historii i stylistyki muzyki jazzowej.

Stan Breckenridge - wykładowca California State University, w bieżącym roku akademickim stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w UMCS w Lublinie, muzykolog, producent, czynny artysta (pianista), performer, autor programu warsztatowego The Education Through Music Performance.

Stan Breckenridge do tej pory wydał 7 albumów muzycznych: Love Sign (2010), Reflections (2009), A Soulful Christmas (2008), This is My Song (2007), Live in Poland (2005), Solo (2003), Meditations (2001), and Expositions (1999). Występował m. in. w The Dorothy Chandler Pavillion, The Greek Theater, The Los Angeles Forum, The Los Angeles Sports Arena, Capitol Records, TV Channels 5, 11. Wśród jego słuchaczy znalazły się osobistości takie jak Madeleine Albright, Nancy Sinatra, John Travolta czy John Wayne. Jest autorem szeregu publikacji na temat muzyki: Popular Music in America: Forging the American Spirit (2012), Music Taste or Waste: Critical Listening Skills For Students, Teachers, and Parents (2011), and African-American Music For Everyone (2006).

Więcej na: http://www.stanbreckenridge.com oraz na kanale youtube: DrBreckenridge1 (tam cała seria koncertów, materiały z warsztatów, wykłady, wywiady, itd.).

Galeria ->>

 

Wykład otwarty o wyborach na Ukrainie

7 listopada 2012 r. na zaproszenie dra Tomasza Zygmunta, dyrektora Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, ze studentami Katedry Stosunków Międzynarodowych spotkała się delegacja naukowców z Narodowego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowicza w Czerniowcach.

W trakcie wizyty prof. dr hab. Jurij Makar, kierownik Katedry Politologii, przewodniczący Rady Naukowej do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego wystąpił z wykładem otwartym.

W swoim wystąpieniu profesor Makar mówił o odrodzeniu się w latach dziewięćdziesiątych XX w. państwa ukraińskiego, partiach i ugrupowaniach politycznych, które powstawały i powstają i ich roli, pozycji Ukrainy we współczesnym świecie – jako główny temat – „Parlamentarne wybory na Ukrainie ich pozytywy i problemy”.

Wybitny politolog swoje wystąpienie wygłosił w języku polskim, a szczerość wypowiedzi, formułowanie sądów i ocen sprawiły, że chełmska studencka brać przyjęła wykład prof. Makara entuzjastycznie, dowodem czego były zadawane pytania, a także rozmowy już po zakończonym spotkaniu.

Na pamiątkę swojego pobytu w Instytucie i odbytym wykładzie, prof. J. Makar podarował naszej Uczelni podręcznik do politologii, którego jest współautorem.

Delegacji ukraińskiej w trakcie wizyty w Instytucie Neofilologii towarzyszył dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo – dydaktyczny Katedry Stosunków Międzynarodowych.

Galeria

 

Spotkanie z Konsulem RFN

25 maja 2012 r. w Instytucie Neofilologii gościł prof. dr hab. Andrzej Kidyba, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS, założyciel i Prezes Zarządu Lubelskiej Fundacji Rozwoju.

Okazją do spotkania były realizowane w ramach Katedry Stosunków Międzynarodowych zagadnienia gospodarcze dotyczące współpracy Polski i Niemiec oraz rola i funkcja Konsulatu Honorowego w Lublinie w systemie konsularnym RFN w Polsce.

Oprócz studentów Katedry Stosunków Międzynarodowych w spotkaniu uczestniczyli także studenci Katedry Germanistyki.

Profesor Andrzej Kidyba w szczególnie interesujący sposób mówił o swojej drodze do zaszczytnej godności konsula, którego obowiązki objął w 2007 r. Mówca podał też do wiadomości, że na jego nominacji znajdują się podpisy Prezydenta Republiki i Wicekanclerza RFN. Ponadto, jako Polak uzyskał również zgodę ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych RP.

Znaczna część spotkania dotyczyła stosunków gospodarczych Polski i RFN oraz zadań konsula w tym zakresie.

W końcowej części niecodziennych zajęć, odpowiadając na pytania studentów, Konsul Honorowy RFN w Lublinie poinformował, że w Polsce funkcjonują 3 konsulaty generalne, oraz 7 konsulatów honorowych.

Prawie dwugodzinne spotkanie spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem studentów i kadry, czego wyrazem były brawa a także kwiaty wręczone szacownemu gościowi.

Pana Konsula Andrzeja Kidybę przyjął także JM prof. dr hab. Józef Zając, Rektor PWSZ w Chełmie, Senator RP oraz Pani dr Beata Fałda, prorektor PWSZ w Chełmie.

Galeria

 

Dyplomata amerykański w Instytucie Neofilologii

24 lutego 2012 r., na zaproszenie doc. dra Tomasza Zygmunta, dyrektora Instytutu Neofilologii, ze studentami kierunku amerykanistyka spotkał się Frankie Sturm, atasze kulturalny Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Dyplomata mówił o pokoleniu milenium i wielokulturowości, akcentując dwie podstawowe koncepcje: tzw. „saladbowl” oraz „melting pot”.

W drugiej części nietypowych zajęć Frankie Sturm odpowiadał na pytania studentów, którzy miedzy innymi byli ciekawi jego znajomości języka polskiego (mówi bardzo dobrze), w jakich miastach Polski przebywał, czy zna Ukrainę. Pytano również o nagłośnioną przez media możliwość zniesienia, między innymi dla Polaków, wiz do USA. Poruszano także tematykę kulturową i gospodarczą.

Była to kolejna inicjatywa i kontakt Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wspierająca rozwój chełmskiej amerykanistyki.

Tego typu spotkania, prowadzone w znacznej części na zasadzie konwersacji, dają możliwość poznania kultury i języka USA, a z drugiej strony są doskonałym sprawdzianem przygotowania językowego studentów, czego dowodem była właśnie wielowątkowa dyskusja.

Warto podkreślić, że w PWSZ, między innymi amerykanistyka ma międzynarodowy charakter, czego dowodem jest liczna grupa studentów, w tym z wielu regionów Ukrainy.

Galeria

 

Przedstawiciele Instytutu Neofilologii na Wołyniu

W dnia od 9 do 11 lutego 2012 r., gościła na Wołyniu delegacja Instytutu Neofilologii, Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, w skład której wchodzili: prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy oraz dr Andrzej Wawryniuk.

Celem wizyty była szeroko pojęta tematyka związana ze współpracą Instytutu i jego odpowiedników funkcjonujących w ramach struktur Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki w Łucku – Wydziałem Filologii Romańskiej i Germańskiej, dziekanem Instytutem Filologii i Dziennikarstwa, kierowanym przez dziekana doc. dr Jurija Gromika.

Prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy przedstawił partnerom z Wołynia możliwości wymiany kadry i studentów w ramach współpracy Instytutów.

Ważnym elementem wizyty było spotkanie z Markiem Martinkiem, Konsulem Generalny RP w Łucku, który interesował się możliwościami podejmowania studiów przez obywateli ukraińskich zamieszkujących w okręg konsularny, w tym przez Polaków, legitymujących się Kartą Polaka.

W trakcie półtoragodzinnego spotkania konsul M. Martinek poinformował, że w dniach od 13 do 14 marca 2012 r., w Kowlu, Łucku i Równem mają się odbyć spotkania tegorocznych maturzystów ukraińskich z przedstawicielami różnych uczelni, w tym także z Polski. Dyplomata zaproponował uczestnictwo przedstawicieli PWSZ w Chełmie w tzw. targach uczelni.

Kolejna wizyta została złożona w Instytucie Badań Kościelnych w Łucku, którego prezesem jest JE ks. bp Marcian Trofimiak, ordynariusz diecezji wołyńskiej Kościoła rzymskokatolickiego.

Hierarcha był także zainteresowany możliwościami studiowania w PWSZ w Chełmie przez młodzież bez względu na jej narodowość, skupioną w poszczególnych parafiach rzymskokatolickich.

W trakcie spotkania w pałacu biskupim, JE ks. ordynariuszowi towarzyszyli naukowcy, w tym między innymi ks. prof. dr hab. Józef Marecki, naukowiec Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i jednocześnie wicedyrektor Instytutu Badań Kościelnych w Łucku.

Galeria

 

American Day

Dnia 8 grudnia 2011 r. w Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbył sie Dzień Amerykański. Jego celem była prezentacja kultury i historii amerykańskiej. Do udziału w spotkaniu, mającego charakter otwarty zaproszone zostały władze Uczelni oraz liczni goście, przedstawiciele świata nauki i biznesu.

Obchody rozpoczęły sie prezentacją multimedialną. Następnie krótki wykład na temat historii Stanów Zjednoczonych wygłosił prelegent pan Nathan Mecham. Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu był konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych, skierowany do młodzieży szkół średnich. Głównymi nagrodami w konkursie były indeksy uczelni oraz atrakcyjne nagrody książkowe wydawnictwa Pearson Longman. Uwieńczeniem inauguracji Dnia Amerykańskiego było wręczenie nagród przez dyrektora Instytutu pana dr. Tomasza Zygmunta. Na zakończenie przybyli goście zostali zaproszeni do degustacji kuchni amerykańskiej. Organizatorami Dnia

Amerykańskiego byli studenci 3 roku Amerykanistyki oraz asystenci mgr Maciej Niedzielski i mgr Dorota Górnik.

Galeria

 

Wizyta studentów na Wołyniu

13 października 2011 r. na zaproszenie Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki, w Łucku gościła grupa studentów Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie w składzie: Marta Łopąg, Wojciech Błaszczuk, Tomasz Jędruszak i Witalij Romanyshyn.

Głównym celem wizyty było uczestnictwo w Międzynarodowej Konferencji Aktualne problemy stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej krajów świata, zorganizowanej przez Wydział Stosunków Międzynarodowych NUW.

Dużym wyróżnieniem dla naszego Instytutu i Katedry był fakt, iż w trakcie plenarnej części konferencji referat wygłosił dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo-dydaktyczny PWSZ w Chełmie.

Oprócz udziału w debatach naukowych, delegacja chełmskich studentów wraz z opiekunem i studentami ukraińskimi uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w Instytucie Polskim funkcjonującym w strukturach Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego.

W trakcie pobytu w Łucku z przedstawicielami studenckiej braci z Chełma spotkał się Witalij Karpiuk, zastępca gubernatora, który zapewnił, że przyjmie na praktyki studenckie każdego żaka z naszej Uczelni, który zechce zajęcia praktyczne odbyć w administracji obwodu wołyńskiego. Ważną częścią tej wizyty było także poznanie podziału administracyjnego Ukrainy, kompetencji poszczególnych szczebli władzy, oraz krótki pobyt w najważniejszych salach obwodowej administracji państwowej, w tym sali posiedzeń Rady Obwodu Wołyńskiego.

Ponadto studenci mieli okazje zwiedzić redakcję największej na Ukrainie gazety regionalnej „Wołyń”, gdzie byli przyjmowani przez redaktora naczelnego Stefana Saczuka.

Niezapomnianie wrażenia pozostawiła również wizyta w Muzeum Ikony Wołyńskiej, gdzie znajduje się oryginalny – jak twierdzą znawcy – dwunastowieczny - obraz Matki Boskiej Chełmskiej.

Fotoreportaż z wizyty
  1. Zarządzenie Dyrektora Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w sprawie organizacji zimowej sesji egzaminacyjnej w roku akademickim 2009/2010
  2. Plany zajęć

 

Zaproszenie

Dyrekcja Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza młodzież klas maturalnych wraz z nauczycielami języka angielskiego na Wieczór Kultury Amerykańskiej, który odbędzie się dnia 29 marca 2011 (wtorek) o godz. 16.00 w auli Instytutu przy ul. Wojsławickiej 8 „b”, w Chełmie.

Program Wieczoru wypełni wystąpienie prof. dra Samuela Gregg’a z USA oraz część artystyczna przygotowana przez studentów amerykanistyki Katedry Filologii Angielskiej.

Serdecznie zapraszamy również młodzież i nauczycieli języka angielskiego na dwa wykłady otwarte, które w języku angielskim wygłosi prof. dr Samuel Gregg w następujących terminach:

29 marca 2011 (wtorek) – godz. 10.00 w auli Instytutu Neofilologii
30 marca 2011 (środa) – godz. 10.00 w auli Instytut Neofilologii.

 
Doc. dr  Tomasz Zygmunt
/Dyrektor Instytutu Neofilologii/