Aktualności
PODSUMOWANIE WYNIKÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM”
W dniu 9 maja 2016 roku miało miejsce podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci „Książka moim przyjacielem” organizowanego przez Katedrę Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w ramach VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współczesne Strategie i Wyzwania Edukacyjne. Społeczno – kulturowe uwarunkowania rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży”. Konkurs odbywał się pod patronatem JM Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie prof. dr. hab. Józefa Zająca.
Celem konkursu było: wdrażanie do rozwijania kompetencji czytelniczych; rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych; rozbudzanie postawy twórczej; promowanie młodych talentów.
Na konkurs wpłynęło 117 prac, które zachwycały swym pięknem, estetyką wykonania, sposobem ujęcia tematu oraz doborem technik plastycznych. Jury nagrodziło dziesięć - i wyróżniło pięć prac uczniów z klas I – VI szkoły podstawowej.
Serdecznie gratulujemy laureatom. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom składamy podziękowania za zaangażowanie. w nasze przedsięwzięcie.
VII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „WSPÓŁCZESNE STRATEGIE I WYZWANIA EDUKACYJNE. SPOŁECZNO – KULTUROWE UWARUNKOWANIA ROZWIJANIA KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY”
W dniach 9 – 10 maja 2016 r. Katedra Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zorganizowała VII Międzynarodową Konferencję Naukową „Współczesne Strategie i Wyzwania Edukacyjne. Społeczno – kulturowe uwarunkowania rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży”. Honorowy patronat nad konferencją objął Senator Rzeczpospolitej Polskiej prof. dr hab. Józef Zając.
Przedmiotem obrad było szeroko rozumiane czytelnictwo dzieci i młodzieży, jego stan i kierunki rozwoju rozpatrywane w kontekście przemian społeczno – kulturowych wielu krajów europejskich. Mając na uwadze fakt znacznego obniżania się poziomu zainteresowania dzieci książką oraz nie zawsze trafnych wyborów czytelniczych, podjęty został dialog nad współczesną literaturą dla dzieci, jej wartością wychowawczą oraz możliwościami wykorzystania książki w procesie dydaktycznym, wychowawczym i profilaktycznym, w tym za pomocą narzędzi TI.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM”
Katedra Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie serdecznie zaprasza wszystkich uczestników konkursu „Książka moim przyjacielem” z opiekunami na uroczyste ogłoszenie wyników, które odbędzie się w trakcie VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej - Współczesne Strategie i Wyzwania Edukacyjne. „Społeczno – kulturowe uwarunkowania rozwoju kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży” w dniu 9 maja 2016 r. o godz. 9:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie ul. Pocztowa 54 (budynek C) w sali nr 302.
Serdecznie zapraszamy
Wyniki konkursu:
I kategoria – klasy I-III
I miejsce
Anastazja Witamborska, 7 lat, Szkoła Podstawowa w Żmudzi
Maksymilian Choma, 8 lat , Zespół Szkół Nr 7 w Chełmie
Kacper Mazurek, 9 lat , Szkoła Podstawowa Nr 1 w Chełmie
II miejsce
Izabela Stasiak, 8 lat , Szkoła Podstawowa Nr 1 w Chełmie
Marietta Pieczykolan, 8 lat , Szkoła Podstawowa w Żmudzi
III miejsce
Aleksandra Okońska, 8 lat , Szkoła Podstawowa Nr 11 w Chełmie
Rozalia Maciąg, 8 lat , Szkoła Podstawowa Nr 1 w Chełmie
Wyróżnienie
Julia Cymborska, 9 lat , Zespól Szkolno-Przedszkolny Nr 3 w Chełmie
Julia Rakowiecka, 7 lat, Szkoła Podstawowa w Żmudzi
Oliwia Ożarowska, 9 lat , Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 w Chełmie
II kategoria – klasy IV – VI\
I miejsce
Miłosz Zapora, 11 lat, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 7 w Chełmie
II miejsce
Lena Pejo, 13 lat, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 7 w Chełmie
III miejsce
Katarzyna Adamczuk, 12 lat, Szkoła Podstawowa Nr 11 w Chełmie
Wyróżnienie
Nikola Styś, 11 lat, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 8 w Chełmie
Weronika Jagucka, 12 lat, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja, Rejowiec Osada
VI Międzynarodowym Seminarium Naukowym dla Studentów - Aktualne problemy społeczne w oczach młodego pokolenia
Pedagogiczne Koło Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza do udziału w VI Międzynarodowym Seminarium Naukowym dla Studentów Aktualne problemy społeczne w oczach młodego pokolenia
VI Międzynarodowe Seminarium Naukowe dla Studentów jest poświęcone aktualnym problemom społecznym w Polsce. Analiza problemów społecznych została poprzedzona badaniami sondażowymi, które równolegle przeprowadzono wśród studentów Państwowego Niżyńskiego Uniwersytetu im. M. Gogola w Niżynie na Ukrainie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Badania ustaliły ranking aktualnych problemów ważnych w życiu społecznym z punktu widzenia ludzi młodych świadomych podejmowanej tematyki. Proponowana problematyka dotyczy szeregu zagrożeń, które leżą u podstaw zjawiska wykluczenia społecznego. Dalsze pogłębione badania na ten temat mogą przyczynić się do ustalenia kierunków rozwijania działań profilaktycznych zapobiegających rozszerzaniu się zjawisk zaburzających życie społeczne takich, jak: stan opieki zdrowotnej, zdrowy styl życia czy dostęp do dóbr kultury. Inne problemy ściśle wiążą się z poprawą jakości życia całego społeczeństwa, a szczególnie młodego pokolenia, które rozpoczyna swoje samodzielne życie, karierę zawodową i swój udział w życiu społecznym.
Konkurs plastyczny pt. „Książka moim przyjacielem”
Katedra Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie uprzejmie zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym pt. „Książka moim przyjacielem”
Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych:
- kl. I-III;
- kl. IV-VI;
Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką (np. rysunek, grafika, malarstwo itp.) oraz w dowolnym formacie.
Każda praca na odwrocie powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem autora.
Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu 1 pracę.
Ilość nadesłanych prac z jednej szkoły podstawowej jest ograniczona – do 10 prac z jednej placówki.
Konkurs odbywa się pod patronatem JM Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie prof. dr hab. Józefa Zająca.
Celem konkursu jest:
- wdrażanie do rozwijania kompetencji czytelniczych;
- rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych;
- rozbudzanie postawy twórczej;
- promowanie młodych talentów.
Nagrody
- Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy.
- Laureaci konkursu otrzymują nagrody rzeczowe.
Terminarz konkursu:
Termin składania prac upływa z dniem 22 kwietnia 2016 r.
Prace można przesłać pocztą (decyduje data stempla pocztowego) lub dostarczyć osobiście na adres: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
ul. Pocztowa 54
22-100 Chełm
z dopiskiem „Książka moim przyjacielem” – konkurs plastyczny.
Koszty przesyłki ponosi uczestnik konkursu.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu obędzie się w trakcie VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej - Współczesne Strategie i Wyzwania Edukacyjne. Społeczno – kulturowe uwarunkowania rozwoju kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży.
w Chełmie przy ul. Pocztowej 54 .
Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu.
Laureaci konkursu zostaną poinformowani o wynikach konkursu w terminie do dnia 5 maja 2016 r.
Każdy uczestnik konkursu ma obowiązek załączyć do pracy prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny poniżej), zawierający dane uczestnika konkursu, a w szczególności: imię i nazwisko autora, wiek, nazwę szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana oraz zgodę na udział w konkursie.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy
Pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku Pedagogika
Na podstawie art.48a ust. 3 oraz art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz.572, z późn. zm.) Prezydium polskiej Komisji Akredytacyjnej, po zapoznaniu się z raportem Zespołu Oceniającego, a także kierując się sprawozdaniem Zespołu nauk społecznych w zakresie nauk społecznych i prawnych wydało pozytywna ocenę programową na kierunku „pedagogika” prowadzonym w Instytucie Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim.
Rzecznik Praw Dziecka w PWSZ w Chełmie
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w dniu 20 stycznia 2016 r. odwiedził PWSZ w Chełmie, gdzie spotkał się z władzami uczelni, pracownikami dydaktycznymi i studentami kierunku Pedagogika.
Jednym z punktów wizyty był wykład dla studentów kierunku Pedagogika pt. „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”, który dotyczył kwestii edukacji dzieci oraz różnych aspektów respektowania praw dziecka w Polsce.
Następnie Rzecznik zwiedził obiekty Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich oraz Akademickie Centrum Współpracy Transgranicznej PWSZ w Chełmie.
„SCIENTIFIC BULLETIN OF CHEŁM - SECTION OF PEDAGOGY” wysoko ocenione w wykazie czasopism naukowych MNISW
Z radością informujemy, że nasze uczelniane czasopismo naukowe „Scientific Bulletin of Chełm - Section of Pedagogy”, zostało bardzo wysoko ocenione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W opublikowanym w grudniu przez MNiSW wykazie czasopism naukowych, „Scientific Bulletin of Chełm - Section of Pedagogy”, znajduje się na liście B czasopism punktowanych z przyznaną liczbą 8 punktów.
Czasopismo znajduje się w bazach: POL-index, Google Scholar.
Lista czasopism punktowanych >>
Wizyta studyjna w Koszycach
13 stycznia 2016 roku w Koszycach (Słowacja) odbyło się spotkanie dr. hab. Piotra Mazura z PhDr. Aleną Zeľovą, CSc. Celem spotkania było omówienie zasad współpracy pomiędzy Katedrą Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, a Katedrą Pedagogiki Inżynierskiej Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, która jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogiki Technicznej (IGIP).
Karnawałowe Eksperymentowanie
Studentki II i III roku Pedagogiki PWSZ w Chełmie we współpracy z nauczycielkami zrzeszonymi w Klubach Młodych Odkrywców (KMO) przygotowały zajęcia dla dzieci z chełmskich przedszkoli pod hasłem Karnawałowe Eksperymentowanie z KMO. Gościnnie w spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej. Tańce, inscenizacje bajek Jana Brzechwy i wspólnie prowadzone doświadczenia bardzo przypadły do gustu małym uczestnikom. Dziękujemy serdecznie nauczycielkom przedszkola za zaangażowanie i aktywne uczestnictwo.
Poprzez praktykę do zawodu. Dzień Misia z PWSZ w Chełmie
Chełmska Uczelnia z okazji Światowego Dnia Misia zorganizowała dla najmłodszych zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Studentki II i III roku kierunku Pedagogika wraz z opiekunami przygotowały dla dzieci gry i zabawy, naukę piosenki, wykonanie masek, zadania z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, spotkanie z misiem oraz degustację miodu. Zajęcia odbywały się w Akademickim Centrum Małego Dziecka w PWSZ w Chełmie, gdzie gościły dwie grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmie oraz w Przedszkolu Miejskim Nr 8 w Chełmie, które zaprosiło Uczelnię do współorganizacji tej uroczystości.
Pierwsze Chełmskie Forum Tutoringu
PWSZ w Chełmie, uczelnia inicjująca innowacyjne przedsięwzięcia w kraju i w regionie, zaprezentowała efekty procesu wdrażania tutoringu akademickiego i rozwojowego dla swoich studentów. Spotkanie promujące ideę edukacji spersonalizowanej odbyło się 9 października 2015 roku w auli Instytutu Matematyki i Informatyki przy ul. Pocztowej 52. Współorganizatorami Pierwszego Chełmskiego Forum Tutoringu byli Collegium Wratislaviense, Lider w procesie wdrażania edukacji spersonalizowanej w Polsce oraz IV Liceum Ogólnokształcące w Chełmie, które z sukcesem wdrożyło tutoring jako innowację pedagogiczną. Uczestnicy spotkania zapoznali się z założeniami metody budującej relację „mistrz-uczeń” i sprzyjającej rozwojowi potencjalności wychowanków oraz skuteczności nauczyciela. Zaaranżowany warsztat umożliwił nauczycielom, pedagogom, wychowawcom, rodzicom i studentom sprawdzenie w praktyce narzędzia Edukacyjne Koło Rozwoju, pozwalając tym samym na realną analizę obszarów własnej aktywności.
Tutoring w PWSZ w Chełmie jest ofertą zajęć dodatkowych, nieobowiązkowych dla studentów. Aktualnie spotkania tutoringowe prowadzą certyfikowani Tutorzy w osobach Pani Elżbiety Miterki, Pani Ewy Staropiętki-Kuny oraz Pana Mariusza Maciuka. Szczegółowe informacje na stronie Tutoring dla studentów
Staż naukowy
Dr hab. Piotr Mazur, prof. PWSZ w terminie od 1 grudnia 2015 do 30 maja 2016 roku będzie realizował staż naukowy, podczas którego będzie prowadził badania na temat promocji zdrowego stylu życia dzieci na Białorusi. Opiekunem naukowym podczas stażu będzie prof. Nadeżda Leonyuk, dziekan Wydziału Socjalno-Pedagogicznego Brzeskiego Państwowego Uniwersytetu im. A. Puszkina.
Sprawozdanie z V Międzynarodowego Seminarium Naukowego dla Studentów
„Rodzina jako środowisko opiekuńczo-wychowawcze”
Dnia 7 maja 2015r. odbyło się V Międzynarodowe Seminarium Naukowe dla Studentów, Którego tematem była „Rodzina jako środowisko opiekuńczo-wychowawcze”. Organizatorem seminarium było Pedagogiczne Koło Naukowe działające pod patronatem dr Haliny Bejger. Nad naukowym kształtem seminarium czuwał Komitet Organizacyjny: prof. nadzw. Piotr Mazur, dr Halina Bejger i dr Renata Kartaszyńska. Uczestnikami seminarium byli studenci III roku pedagogiki –specjalności opiekuńczo-wychowawczej. Swoje referaty zgłosili także studenci zaprzyjaźnionych Uczelni partnerskich z Ukrainy: Przykarpackiego Państwowego Uniwersytetu im. W. Stefanika w Iwano-Frankowsku oraz państwowego Niżyńskiego Uniwersytetu im. M. Gogola w Niżynie.
Główną ideą seminarium było przedstawienie obrazu współczesnej rodziny wraz z czynnikami, które zaburzają jej funkcjonowanie i skutkami dla rozwoju dziecka. Wszystkie wystąpienia były oparte na samodzielnie przeprowadzonych naukowych badaniach pedagogicznych i podejmowały szeroką problematykę. Część studentek skupiła się na rodzinie jako środowisku kształtowania aspiracji i zinternalizowania wartości ważnych w życiu społecznym. W kilku referatach mowa była o realizacji opiekuńczo-wychowawczej funkcji rodziny wobec dzieci z problemami rozwojowymi. Wyniki badań prezentowane w kolejnych wystąpieniach koncentrowały uwagę na aktualnych problemach społecznych, które mają wpływ na kształtowanie osobowości dziecka w rodzinie.
Seminarium stanowiło dla przyszłych pedagogów okazję do podzielenia się swoją wiedzą, wynikami badań i propozycjami wspierania rodziny jako podstawowego środowiska wychowania człowieka. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w monografii poświęconej omawianej problematyce.
Sprawozdanie z Konferencji w Brześciu
W dniach 15-16 kwietnia 2015r. pracownicy Katedry Pedagogiki brali udział w Międzynarodowej Naukowo-Praktycznej Konferencji: „Socjalno-pedagogiczne o medyczno-psychologiczne wspomaganie rozwoju osobowości w ontogenezie” zorganizowanej przez Katedrę Edukacji Przedszkolnej (Fakultet Socjalno-Pedagogiczny) Państwowego Brzeskiego Uniwersytetu im. A. Puszkina w Brześciu na Białorusi. Chełmską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową reprezentowali: Prof. dr hab. Piotr Mazur- kierownik Katedry Pedagogiki, dr Beata Komorowska i dr Halina Bejger. Wystąpienia naszych reprezentantów znalazły się w części plenarnej tej konferencji i obejmowały referaty na temat:
- prof. dr hab. Piotr Mazur – Terapia i nauka przez teatr w warunkach szkoły przyszpitalnej,
- dr Halina Bejger – Telefony zaufania na świecie jako interwencyjna forma pomocy dzieciom i rodzinom,
- dr Beata Komorowska – Wartość zdrowia w hierarchii wartości młodzieży. Do interesujących wystąpień w plenarnej części konferencji należały także referaty pracowników Państwowego Brzeskiego Uniwersytetu im. A. Puszkina w Brześciu:
- doc. dr –M. Kowalewicz-Podstawowe kierunki i mechanizmy działalności w zakresie preorientacji zawodowej w warunkach innowacyjnego rozwoju kraju;
- doc. dr W. Moskaluk – Uczenie się relacji wewnątrzrodzinnych w młodych rodzinach wychowujących dzieci. Dalsze obrady konferencji przebiegały w pięciu sekcjach, z których trzem przewodniczyli jako moderatorzy nasi pracownicy:
- prof. dr hab. – Piotr Mazur- przewodniczący sekcji 3 „Kształtowanie zdrowego obrazu życia ludzi”;
- dr Halina Bejger –przewodnicząca sekcji 4 „Socjalno psychologiczne i pedagogiczne wspieranie rodziny;
- dr Beata Komorowska –przewodnicząca sekcji 5 „Psychologiczne wspomaganie rozwoju osobowości w ontogenezie”.
Interesująca tematyka konferencji oraz bogactwo przykładów badań naukowych i dobrych praktyk sprzyjały wymianie doświadczeń a także projektowaniu dalszej owocnej współpracy pomiędzy pracownikami naukowymi zaprzyjaźnionych Uczelni.
V Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Współczesne Strategie i Wyzwania Edukacyjne. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
W dniach 08 – 10 maja 2014 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Współczesne Strategie i Wyzwania Edukacyjne. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Patronat honorowy nad Konferencją objęli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki oraz Senator Rzeczpospolitej Polskiej prof. dr hab. Józef Zając. Komitet Naukowy konferencji tworzyli profesorowie 10 państw europejskich: Czech, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Węgier, Bułgarii, Litwy, Rosji, Białorusi i Polski. Czynny udział w Konferencji wzięło 14 gości zagranicznych, przedstawicieli ośrodków naukowych na Białorusi, Słowacji i Ukrainie. Ponadto w konferencji uczestniczyli pracownicy polskich wyższych uczelni oraz placówek zainteresowanych tematem, w tym Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Obrady toczyły się w sesjach plenarnych i 4 sekcjach problemowych: bezpieczeństwo vs zagrożenie a rozwój człowieka; bezpieczne przedszkole, szkoła i placówka opiekuńczo-wychowawcza; dziecko bezpieczne w środowisku rodzinnym; bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie.
Obradom towarzyszyły działania integrujące studentów oraz uczniów szkół podstawowych wokół tematu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Pierwszym z nich było rozwiązanie konkursu na pracę plastyczną dla uczniów szkół podstawowych z Chełma i okolic pt. „Dbam o bezpieczeństwo w domu, w szkole, na ulicy”. Kolejnym był pokaz pierwszej pomocy przedlekarskiej dla studentów pedagogiki zorganizowany przez Medyczne Studium Zawodowe w Chełmie.
Strona konferencji >>
Galeria zdjęć >>
Konkurs plastyczny pt. „Dbam o bezpieczeństwo w domu, szkole i na ulicy”
Katedra Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie uprzejmie zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym pt. „Dbam o bezpieczeństwo w domu, szkole i na ulicy”.
Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych:
- kl. I-III;
- kl IV-VI.
Wymagania dotyczące prac:
- Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką (np. rysunek, grafika, malarstwo itp.) oraz w dowolnym formacie.
- Każda praca na odwrocie powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem autora.
- Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu 1 pracę.
- Ilość nadesłanych prac z jednej szkoły podstawowej jest ograniczona – do 10 prac z jednej placówki.
Konkurs odbywa się pod patronatem JM Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie prof. dr hab. Józefa Zająca.
Celem konkursu jest:
- kształtowanie postaw pozwalających uczniom na budowanie poczucia własnego bezpieczeństwa;
- rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych;
- rozbudzanie postawy twórczej;
- promowanie młodych talentów.
Nagrody:
- Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy.
- Laureaci konkursu otrzymują nagrody rzeczowe.
- Dla laureatów konkursu w przewidziano następujące nagrody rzeczowe o wartości:
- I miejsce – do 250 zł.
- II miejsce – do 200 zł.
- III miejsce – do 150 zł.
Terminarz konkursu:
Termin składania prac upływa z dniem 15 kwietnia 2014 r. Prace można przesłać pocztą (decyduje data stempla pocztowego) lub dostarczyć osobiście na adres:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
ul. Pocztowa 54
22-100 Chełm
z dopiskiem „Dbam o bezpieczeństwo w domu, szkole i na ulicy”.
Koszty przesyłki ponosi uczestnik konkursu.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu obędzie się w trakcie V Międzynarodowej Konferencji Naukowej - Współczesne Strategie i Wyzwania Edukacyjne „W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży” w Chełmie przy ul. Pocztowej 54A.
Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu.
Laureaci konkursu zostaną poinformowani o wynikach konkursu w terminie do dnia 7 maja 2014 r.
Każdy uczestnik konkursu ma obowiązek załączyć do pracy prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny poniżej), zawierający dane uczestnika konkursu, a w szczególności: imię i nazwisko autora, wiek, nazwę szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana oraz zgodę na udział w konkursie.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
Regulamin konkursu >>
List przewodni>>
Formularz zgłoszeniowy >>
Nowa specjalność w PWSZ w Chełmie - pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią
Katedra Pedagogiki w PWSZ w Chełmie planuje utworzenie nowej specjalności – pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią.
Niedostosowanie społeczne dzieci i młodzieży można z całą pewnością uznać za jeden z podstawowych problemów wychowania. Nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy ale również środki masowego przekazu alarmują, że z każdym rokiem wzrasta liczba zachowań społecznie nieakceptowanych wśród coraz młodszej grupy uczniów. Znacząco przyczynia się do tego kryzys panujący we współczesnej rodzinie i szkole – czyli dwóch podstawowych środowiskach, mających zasadniczy wpływ na wychowanie młodego pokolenia.
Dzieci i młodzież niedostosowane społecznie bądź zagrożone niedostosowaniem winny stać się obiektem szczególnego zainteresowania i troski ze strony instytucji zajmujących się opieką i wychowaniem a to z tego względu, że niedostosowani młodzi ludzie wyrosną na niedostosowanych dorosłych, zaś repertuar zachowań niepożądanych wraz z wiekiem może się poszerzać, jeżeli odpowiednio wcześnie nie podejmie się właściwych środków zaradczych, działań profilaktycznych czy naprawczych. Abstrahując od kosztów społecznych do jakich prowadzić będzie taka sytuacja (konieczność intensywnych działań resocjalizacyjnych, leczniczych, wzrost patologii społecznej itd.) z punktu widzenia jednostkowego, zakładając, że jednostka niedostosowana społecznie cierpi, wzrastać będzie liczba osób, które w dorosłym życiu nie będą potrafiły odnaleźć swojego miejsca w społeczeństwie, izolowanych przez społeczeństwo, nieszczęśliwych i zagubionych.
Wychodząc naprzeciw realnym potrzebom, wynikającym z narastającego problemu jakim jest niedostosowanie społeczne, które zaczyna dotykać coraz młodsze osoby, dostrzegamy konieczność zapewnienia przyszłych kadr dla placówek resocjalizacyjnych oraz instytucji, które tego typu działalność prowadzą.
Dzięki studiom na specjalności pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią będziemy starać się wyposażyć absolwentów w ogólną wiedzę pedagogiczną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania i pracy opiekuńczej oraz do konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Ponadto student w toku studiów nabędzie wiedzę niezbędną do diagnozowania niedostosowania społecznego, prowadzenia zajęć terapeutycznych (grupowych i indywidualnych) z dziećmi i młodzieżą z „grup ryzyka”, dzieci i młodzieży z diagnozą zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania. Zostanie zapoznany z wiadomościami z zakresu patologii społecznych, diagnostyki resocjalizacyjnej, psychoterapii, profilaktyki. i terapii uzależnień oraz prawnych podstaw działalności opiekuńczej, resocjalizacyjnej i penitencjarnej.
Absolwent specjalności pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią uzyska kwalifikacje, dzięki którym będzie mógł podjąć pracę w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych. Ponadto, po dodatkowym resortowym przeszkoleniu, będzie przygotowany do podjęcia pracy w charakterze kuratora sądowego oraz w ośrodkach penitencjarnych i policji.
Dodatkowym atutem specjalności jest uzyskanie uprawnień do prowadzenia zajęć z zakresu socjoterapii i możliwość zatrudnienia m.in. w szkołach, świetlicach, MOPS-ach, klubach integracji społecznej, grupach pomocowych, ośrodkach uzależnień, wychowawczych, poradniach i świetlicach socjoterapeutycznych.
Międzynarodowa konferencja pedagogiczna w PWSZ
28 kwietnia 2013 roku w Katedrze Pedagogiki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt.: „Edukacja Wczesnoszkolna – Egzemplifikacje w Praktyce”. Konferencja – zorganizowana z inicjatywy Pani prof. dr hab. Jolanty Karbowniczek i pod mecenatem JM Rektora PWSZ w Chełmie, prof. dr. hab. Józefa Zająca – miała na celu dokonanie analizy porównawczej oraz prezentację wiedzy i indywidualnych doświadczeń dotyczących stanu współczesnej edukacji wczesnoszkolnej w poszczególnych krajach – w Czechach, Słowacji, Łotwie, Białorusi, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Konferencja była współfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego w ramach finansowania działalności upowszechniającej naukę, zgodnie z umową Nr 711/P-DUN/2013 z dnia 02.04.2013 r.
I Konferencja Metodyczna Szkoła XXI wieku
Dnia 19 października br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, odbyła się I Konferencja Metodyczna Szkoła XXI wieku p.t. „Nauczycielu, Dyrektorze, nie bój się nowoczesnej technologii. Wykorzystaj ją w pracy. Nie wiesz jak? Przyjedź do Chełma na I Konferencję Metodyczną Szkoła XXI wieku”. Przedsięwzięciu patronowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Tadeusz Sławecki - wiceminister edukacji, organizatorem był wydawca magazynu „EduFakty – Uczę Nowocześnie”, a współorganizatorem PWSZ w Chełmie.
Z zaproszenia skorzystali dyrektorzy i nauczyciele wszystkich szkół Miasta Chełm i powiatu chełmskiego, a także dyrektorzy i pracownicy chełmskich bibliotek jak również pracownicy oświaty.
Drzwi Otwarte na specjalności Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna
Podczas Drzwi Otwartych w PWSZ w Chełmie, które odbyły się 13 kwietnia 2012 roku, studenci i wykładowcy Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej prezentowali swoją specjalność zainteresowanym uczniom ze szkół ponadgimnazjalnych.
Licealiści zostali zaproszeni do pracowni praktyk pedagogicznych, gdzie uczestniczyli wraz z opiekunami w prezentacjach i zajęciach przygotowanych przez studentki III roku.
Odwiedzający mogli poznać szczegóły dotyczące studiów na specjalności Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, dzięki interesującej prezentacji multimedialnej oraz wziąć udział w przygotowanych przez studentki grach i zabawach integracyjnych.
Młodzież miała także okazję zapoznać się z nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi, w postaci układanek logicznych, gier edukacyjnych, klocków, puzzli, palet, modeli, instrumentów muzycznych, podręczników oraz multimedialnych technologii w nauczaniu, takich, jak tablica interaktywna, pakiety edukacyjne i multimedialna pracownia komputerowa. Pomoce te stanowią wsparcie w przygotowaniu studentów do zawodu.
Nowocześnie wyposażone zaplecze dydaktyczne Uczelni wywarło duże wrażenie nie tylko na uczniach, ale również na nauczycielach, którzy z zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacjach.
Konferencja w Lewoczy (Słowacja)
W dniu 16 lutego br. Inštitút Juraja Páleša v Levoči we współpracy z Katedrą Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zorganizował V Międzynarodową Konferencję Naukową Tradície a inovácie vo výchove a vzdelávaní modernej generácie ućiteľov.
Więcej -->
Spotkanie pedagogów trzech uczelni partnerskich z Grupy Wyszehradzkiej
7 grudnia 2011 roku w Miskolcu (Węgry) odbyło się międzynarodowe spotkanie robocze pedagogów trzech uczelni partnerskich z Grupy Wyszehradzkiej. Celem spotkania było omówienie zasad współpracy pomiędzy Katedrą Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, a wydziałami i katedrami Inštitútu Juraja Páleša v Levoči i Miskolci Egyetem. Uczestnicy spotkania ustalili zasady wyjazdów studyjnych dla studentów i nauczycieli akademickich, organizowania wspólnych konferencji oraz publikacji naukowych. W spotkaniu uczestniczyli: Dr. Illésné dr. Mária Kovács, Dr. Szabó-Tóth Kinga, Dr Péter Körtesi (Miskolc), PaedDr. Beáta Akimjaková, PhD., PhDr. Ľudmila Krajčíriková, PhD., doc. PaedDr. Ján Gunčaga, PhD., PaedDr. Ivana Rochovská, PhD. (Levoča) i prof. nadzw. dr hab. Piotr Mazur (Chełm).
Wyjazd Studyjny wykładowców Katedry do Iwano-Frankowska na Ukrainę
W dniach 11-13.10.2011 roku wykładowcy naszej Katedry prof. dr hab. Piotr Mazur i dr Mariusz Gwozda, przebywali na wyjeździe studyjnym na Ukrainie. W ramach współpracy naukowej i promocji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Panowie wygłosili cykl wykładów dla studentów pedagogiki Przykarpackiego Państwowego Uniwersytetu im. W. Stefaniuka w Iwano-Frankowsku. Inne efekty naukowe pobytu naszych pracowników na Ukrainie to plan wspólnej konferencji, współpraca w ramach projektu badawczego „Szkoła górska” (Ukraina, Słowacja, Szwajcaria, Włochy, USA, Polska) oraz zapowiedź udziału w komitecie redakcyjnym czasopisma wydawanego przez Katedrę Pedagogiki w Iwano-Frankowsku.
Kolejny wyjazd został zaplanowany na wiosnę 2012 roku.
II Międzynarodowa Konferencja Naukowa ,,Współczesne Strategie I Wyzwania Edukacyjne''
W dniach 9-10 maja Katedra Pedagogiki PWSZ w Chełmie we współpracy z Chełmskim Towarzystwem Naukowym i Miastem Chełm, organizuje już drugą konferencję naukową poświęconą współczesnym strategiom i wyzwaniom edukacyjnym. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń poprzez spotkanie przedstawicieli środowisk naukowych z Białorusi, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski.
GaleriaProgram Konferencji
Seminarium dydaktyczne nt. „Edukacja wczesnoszkolna – szanse i zagrożenia”
W dniu 18.10.2010 odbyło się w PWSZ w Chełmie seminarium dydaktyczne nt. „Edukacja wczesnoszkolna – szanse i zagrożenia”. Ta aktualna dla reformującej się szkoły tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem adresatów seminarium. W spotkaniu wzięło udział 170 uczestników, w tym głównie dyrektorów i nauczycieli szkół i przedszkoli z Chełma oraz okolic.
Seminarium skupiło, wokół tego ważnego dla oświaty tematu, zarówno teoretyków i praktyków, jak i przedstawicieli nadzoru i organów prowadzących. Stworzyło to szansę wielostronnego spojrzenia na zagadnienia dotyczące współczesnej edukacji wczesnoszkolnej i dyskurs dotyczący możliwości ewentualnych zmian.
W sesji plenarnej wystąpili następujący prelegenci: prof. dr hab. Jolanta Karbowniczek, dr Jolanta Andrzejewska, dr Beata Kostrubiec, mgr Jadwiga Guzowska, mgr Iwona Ceret, mgr Kazimiera Rutkowska – st. wizytatora KO w Lublinie. Swój głos w dyskusji zabrał także Zastępca Prezydenta Miasta Chełm Pan Stanisław Mościcki. Seminarium otworzył J.M. Rektor PWSZ w Chełmie prof. dr hab. Józef Zając. Głównym organizatorem była Katedra Pedagogiki. Jej kierownik ks. prof. dr hab. Piotr Mazur dbał o prawidłowy przebieg całości przedsięwzięcia, zapewnił o jego kontynuacji w kolejnych latach i otwartości na potrzeby w tym zakresie płynące z placówek oświatowych.
Słuchacze mieli możliwość wysłuchania wystąpień w sesji plenarnej oraz uczestnictwa w 6 różnorodnych tematycznie panelach dyskusyjnych i warsztatowych.
Seminarium uświetnił występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Chełmie.
Galeria
I Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Współczesne Strategie I Wyzwania Edukacyjne”
W dniach 24-25 maja Katedra Pedagogiki PWSZ w Chełmie we współpracy z Chełmskim Towarzystwem Naukowym, organizuje konferencję naukową poświęconą współczesnym strategiom i wyzwaniom edukacyjnym. Wystąpienia uczestników koncentrują się wokół następujących zagadnień tematycznych: edukacja zdrowotna, praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, edukacja medialna, edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne, opieka i wychowanie w edukacji.
Celem konferencji jest wymiana doświadczeń poprzez spotkanie przedstawicieli środowisk naukowych z Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski.
Więcej informacji
Konkurs Moja Kartka Wielkanocna „Wielkanoc w oczach dziecka”.
Pedagogiczne Koło Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza odo udziału w konkursie Moja Kartka Wielkanocna „Wielkanoc w oczach dziecka”, wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w Chełmie.
Konkurs odbywa się pod patronatem JM Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie prof. dr hab. Józefa Zająca. Opiekę merytoryczną sprawuje ks. prof. dr hab. Piotr Mazur - Kierownik Katedry Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
Celem konkursu jest:
- rozbudzenie aktywności twórczej dziecka;
- rozwijanie zainteresowań plastycznych i społecznych wychowanków, inspirowanych zwyczajami i tradycjami Świąt Wielkiej Nocy;
- promowanie młodych talentów.
Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie kartki wielkanocnej, przy wykorzystaniu dowolnej techniki ( np.: rysunkowej, malarskiej, wycinankowej, collage itp.).
Serdecznie zapraszamy do udziału.
Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy
Konkurs literacko-plastyczny„Wiele czyni, kto wiele kocha - Jadwiga Młodowska – wychowawca nauczycieli”
Katedra Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza do udziału, w konkursie literacko-plastycznym „Wiele czyni, kto wiele kocha - Jadwiga Młodowska – wychowawca nauczycieli”, wszystkich zainteresowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z obszaru Województwa Lubelskiego.
Konkurs objął Honorowym Patronatem Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz.
Celem konkursu jest:
- zapoznanie uczniów z działalnością Jadwigi Młodowskiej;
- rozwijanie zainteresowań literackich, plastycznych, historyczno-pedagogicznych uczniów inspirowanych życiem i działalnością Jadwigi Młodowskiej;
- rozbudzanie postawy twórczej i poszukującej prawdziwych wartości;
- promowanie młodych talentów.
Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:
- literackiej;
- plastycznej.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy
Konferencja naukowa „IV LO –szkoła z przyszłością, bogata przeszłością”
90-lecie tradycji szkoły oraz 75 rocznica śmierci Patronki i założycielki, dr Jadwigi Młodowskiej przyczyniły się do zorganizowania w kaplicy św. Mikołaja w Chełmie konferencji naukowej.
Podczas pierwszej sesji przybliżona została postać dr Jadwigi Młodowskiej oraz historia Szkoły. Sesja druga poświęcona została wybranym aspektom pedagogicznym w ponowoczesnej szkole. Podczas drugiej części obrad Kierownik Katedry Pedagogiki PWSZ w Chełmie, ks. prof. dr hab. Piotr Mazur oraz Pani Dyrektor IV LO mgr Marzena Koprukowniak podpisali umowę o współpracy pomiędzy jednostkami.
Osiemnastoletnie już IV Liceum Ogólnokształcące wyrosło z chlubnych tradycji pedagogicznych, jakie narodziły się w tych murach 90 lat temu. Jadwiga Młodowska, założycielka i dyrektorka, jednoznacznie sformułowała podstawowe założenie własnej pracy dydaktyczno-wychowawczej: wszechstronne wychowanie nowego człowieka przez zdobywanie wiedzy oraz kształtowanie uczuć i woli społecznego działania. Ten manifest oraz słowa wyryte na pamiątkowej tablicy „WIELE CZYNI, KTO WIELE KOCHA” niech stanowią sedno naszych wspólnie rozpoczętych działań.
Referaty wygłoszone podczas konferencji:
- Pan Zbigniew Lubaszewski „dr Jadwiga Młodowska – jej działalność oświatowa i społeczna”;
- Pan Stanisław Pyszko „Państwowe Seminarium Nauczycielskie Żeńskie 1919- 1936”;
- dr Paweł Kiernikowski „Historia szkoły w latach 1936-1939 oraz 1944-1954”;
- prof. dr hab. Grzegorz Janusz „Współpraca szkół średnich ze szkołami wyższymi, jako element procesu bolońskiego”;
- ks. prof. dr hab. Piotr Mazur „Etos wychowawcy”;
- mgr Magdalena Tchórz-Wójtowicz „Etyka w pracy nauczyciela”.