Previous
niedziela, 19 maj 2024r.

SM-Aktualności

Studenci i naukowcy z Chełma uczestnikami międzynarodowej Konferencji

3 czerwca 2016 r. z inicjatywy Fundacji „Partnerstwo i Współpraca” przy Konsulu Honorowym Ukrainy w Chełmie we współpracy Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Wydziału Stosunków Międzynarodowych Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku   zorganizowana została Międzynarodowa Konferencja Unia Europejska - Ukraina: transformacja, reformy, bezpieczeństwo.

Patronaty honorowe na debatami naukowymi przyjęli: Senator RP prof. dr hab. Józef Zając, Rektor PWSZ; Vasyl Pawluk, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Stanisław Adamiak, Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie.

Konferencja odbyła się na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego w Łucku. Wśród 15 referujących było 6 przedstawicieli Katedry Stosunków Międzynarodowych: studenci I roku:  Ihor Kolisnichenko - Sytuacja młodzieży w UE na przykładzie Polski i  Szwecji, Iwanna Vashchuk  - Ocena szans Ukrainy na ścisłą współpracę z Unią Europejską i NATO na - przykładzie doświadczeń polskich, Valerij Druzhok, - Czy i dlaczego Ukraina powinna zabiegać o akcesję z UE oraz prof. Waldemar Bednaruk - Ukraina a kryteria kopenhaskie: dostosowanie czy zasadnicza zmiana?, prof. Andrzej Gil -  Europejskie dziedzictwo Ukrainy a współczesne próby integracyjne oraz prof. Andrzej Wawryniuk - Strasburg - francuska stolica Unii Europejskiej widziana z bliska.

Ponadto głos w obradach plenarnych zabierali: JE Ołeksand Mocyk, były ambasador Ukrainy w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, prof. Andrij Bojar, prorektor WNU,  prof. Antonina Mytko, wykładowca Wydziału Historycznego WNU, doc. Sergij Fedoniuk, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych WNU, doc.  Natalia Romaniuk, prorektor Wydziału Stosunków Międzynarodowych, Iwan Sabow, student IV roku Wydziału Stosunków Międzynarodowych WNU, a także Wira Kudriawcewa, kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Urzędu miasta Łuck.
Ważnym elementem Konferencji było wręczenie polskim uczonym dyplomów honorowych nadanych przez JM Rektora prof. Ihora Kocana, które otrzymali wszyscy profesorowie z Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, a studenci otrzymali certyfikaty konferencji.

Ponadto Zarząd Fundacji „Partnerstwo i Współpraca” przyznał ZŁOTE DYPLOMY FUNDACJI: prof. Andrijowi Bojarowi, prof. Natalii Kocan, kierownikowi Katedry Nauk o Państwach i Stosunkach Międzynarodowych WNU, doc. Serhijowi Fedoniukowi, doc. Natalii Romaniuk.

Takie same wyróżnienia otrzymali: red. naczelny gazety „Visti Kowelszczyny” Mykoła Velma; red. Wasyl Fedczuk, Radio Wołyń, Zespół Redakcyjny Dwutygodnika „Monitor Wołyński” oraz Dyrektor Petro Midrigan   Narodowa Telewizyjna Kompania  Ukrainy  Riwneńska Dyrekcja Regionalna.

Podczas obrad przyjęto rezolucję w sprawie utworzenia na bazie Wydziału Stosunków Międzynarodowych WNU  nieetatowego Instytutu Ukraina –Polska – Europa, mającego mieć formułę otwartą dla uczonych „bez granic”, w ramach którego odbywać się mają spotkania, seminaria czy konferencje przybliżającą problematykę Unii Europejskiej uczonym z Ukrainy. Inicjatywa spotkała się z życzliwym przyjęciem JM prof. Ihora Kocana, rektora WNU, a także ambasadora O. Mocyka i prorektora A. Bojara.

Akces do nowopowstającej struktury, w imieniu Fundacji „Partnerstwo i Współpraca” zgłosił prof. Andrzej Wawryniuk, prof. Andrzej Gil, prof. Waldemar Bednaruk a także obecny na konferencji dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie (był też jednym z referujących). 

Konferencji towarzyszyło duże zainteresowanie mediów. Naukowcy PWSZ w Chełmie udzielili wielu wywiadów radiowych i telewizyjnych, które oprócz informacji związanych ze spotkaniem dotyczyły również naszej chełmskiej uczelni.

Olbrzymia rolę w konferencji odegrali też nasi studenci, których wystąpienia były na bardzo wysokim poziomie i wzbudzały powszechne zainteresowanie.

Po odbytych sesjach naukowych brać żakowska z Chełma miała okazję obejrzenia ekspozycji Muzeum Ikony Wołyńskiej, gdzie jest przechowywany słynny obraz Matki Boskiej Chełmskiej, zwiedziła Katedrę pw. św. Piotra i Pawła, dwie świątynie prawosławne oraz Zamek Lubarta.

W drodze powrotnej grupa PWSZ w Chełmie zwiedziła Kowel, w tym kościół pw. św. Anny, odbyła też robocze spotkanie z kierownictwem Kowelskiej Rady Rejonowej.

Pobyt w Kowlu pomagała nam zorganizować dr Antonina Komisaruk, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia „UKRAINA-POLSKA-NIEMCY” Oddział w Kowlu przy współudziale Iwana Smitiucha, miejscowego przedsiębiorcy.

Konferencja w Łucku była doskonałą formą kształceniową i wspaniałą promocją PWSZ w Chełmie, a biorąca w niej udział grupa studentów z Izabelą Kilian, członkinią Samorządu Uczelnianego na czele dała przykład wzorowego studenckiego zachowania.

Było to bez wątpienia udane przedsięwzięcie czego wyrazem mogą być e-maile przesłane przez kilku studentów ukraińskich studiujących w Chełmie, wyjeżdżającej z nimi kadrze. Pierwszy z nich napisał: „Dziękuję bardzo! Jeszcze chciałbym Panu podziękować za to, że Pan poinformował wszystkich, że moi rodzice byli na konferencji. Był to dla mnie bardzo przyjemny moment! Wczoraj był bardzo wspaniały dzień, i za to Panu też bardzo dziękuję!!!”. Kolejny wpis: „Bardzo mi się podobało. (…) Dziękuję raz jeszcze za możliwość uczestniczenia w takiej konferencji. Zostały po niej przyjemne wspomnienia na całe życie”.

Fundacja „Partnerstwo i Współpraca” oraz Katedra Stosunków Międzynarodowych po raz drugi w bieżącym roku akademickim była organizatorem wyjazdów zagranicznych dla studentów. Przypomnieć należy, że w październiku 2015 r. 15 chełmskich żaków z PWSZ gościło w Strasburgu, gdzie zapoznawało się z pracą Europarlamentu.

Galeria »

 

Wyjazd po Parlamentu RP studentów III roku Stosunków Międzynarodowych

W dniu 10 maja 2016 roku studenci III. roku kierunku Stosunki Międzynarodowe, wraz z opiekunami: Zygmuntem Gardzińskim, Iwoną Lasek-Surowiec i Marcinem Oskierko, wzięli udział w wyjeździe Warszawy. Pobyt w stolicy rozpoczął się od zwiedzania Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w Parlamencie RP. Całemu przedsięwzięciu patronował po raz trzeci Senator RP prof. dr hab. Józef Zając.

Galeria »

 

Podsumowanie III edycji Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej

14 marca br. odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Katedra Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania na temat genezy i historii Wspólnoty Europejskiej, systemu prawnego, traktatów i instytucji UE. Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu okazało się po raz kolejny II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, z którego wywodzą się laureaci

  • Pan Adrian Smalej (I miejsce),
  • Pani Katarzyna Biega (II miejsce),
  • Pan Patryk Dobrowolski (III miejsce).

Wszyscy są podopiecznymi Pana Sławomira Roguckiego. Laureaci wezmą udział w wycieczce do Parlamentu RP, ufundowanej przez Senatora RP, Rektora PWSZ w Chełmie, prof. dr hab. Józefa Zająca. Młodzież otrzymała także nagrody rzeczowe i książkowe. Gratulujemy również Pani dr Dorocie Jegorow z ZSE i III LO w Chełmie i jej uczniom, którzy zajęli wysokie miejsca w finale konkursu.
Patronat nad konkursem objęli: Poseł do PE Krzysztof Hetman oraz Senator RP, Rektor PWSZ w Chełmie, prof. dr hab. Józef Zając.

Plakat

 

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona 250-leciu koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej: „Sacrum łączące narody. Chełm i ziemia Chełmska w przestrzeni duchowej pogranicza polsko-ukraińskiego w ciągu wieków”, Chełm-Lublin, 14-15 grudnia 2015 r.

Współorganizatorem konferencji, obok Centrum UCRAINICUM KUL i konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie był Instytut Neofilologii PWSZ w Chełmie. Sesja była też wyrazem bliskiej współpracy ośrodków naukowych Polski z partnerami z zagranicy. Gośćmi naszej uczelni byli goście z Ukrainy i Rosji (Moskwa).

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice na Górce pod przewodnictwem JE Ks. bp Mariana Buczka z Ukrainy. Na spotkaniu w Sali Senatu PWSZ w Chełmie obrady zostały rozpoczęte przez dr Tomasza Zygmunta, dyrektora Instytutu Neofilologii, który powitał gości konferencji w imieniu Władz Uczelni i wprowadził w tematykę dyskusji. Prof. Waldemar Bednaruk odczytał specjalny list skierowany do organizatorów i uczestników konferencji od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na konferencję referaty przygotowali: z Instytutu Stosunków Międzynarodowych – prof. Waldemar Bednaruk, prof. Włodzimierz Osadczy, prof. Andrzej Gil, mgr Zygmunt Gardziński; z Instytutu Anglistyki – dr Tomasz Zygmunt; z Instytutu Slawistyki – dr Mirosława Kawecka i dr Olga Osadczy.

Gośćmi PWSZ byli ks. bp Marin Buczek i Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie – Wasyl Pawluk. Uczestnicy konferencji na zakończenie jej prac spotkali się z Konsulem Honorowym Ukrainy w Chełmie - Stanisławem Adamiakiem w hotel, w trakcie którego ustalili plany działalności naukowej na płaszczyźnie polsko-ukraińskiej na zbliżający się 2016 r.

PLakat

 

Mapa(nie) pamięci

Od lipca do grudnia 2015 r. dr Magdalena Kawa, wykładowczyni Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie realizowała autorski projekt naukowo-artystyczny „Mapa(nie) pamięci”. Jego celem było spojrzenia na biłgorajską społeczność żydowską przez pryzmat jej obecnych mieszkańców. Część z nich miała żydowskich kolegów i koleżanki, chodziła z nimi do szkoły, spędzała z nimi wolny czas. Dla innych żydowscy mieszkańcy to część historii lokalnej miasteczka, o której chcą pamiętać i dzielić się swoją wiedzą w tym zakresie. Historia Biłgoraja w dużej mierze nawiązuje do historii polskich Żydów. Po II wojnie światowej krajobraz miasteczka diametralnie się zmienił, a pamięć o mieszkańcach żydowskiego pochodzenia została zatarta. Od kilkunastu lat trwa jej przywracanie. Celem Mapy(nie) pamięci była próba zebrania wspomnień i historii związanych z biłgorajskimi Żydami i opracowanie ich w formie elektronicznej. Opowieści o nieistniejącym już mieście żydowskim autorka zebrała od osób, które urodziły się już po wojnie i ich pamięć na temat żydowskiej historii Biłgoraja jest zapożyczona od innych. W ten sposób powstała subiektywna mapa pamięci lub niepamięci. Zebrane materiały znajdują się na stronie http://www.mapaniepamieci.pl/. Projekt realizowany był w ramach przyznanego stypendium ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Studenci z PWSZ w Chełmie z wizytą studyjną w Strasburgu

Od 3 do 7 października 2015 r. z inicjatywy Stanisława Adamiaka, Konsula Honorowego Ukrainy w Chełmie, prof. dr hab. Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego przekazał do dyspozycji ukraińskich studentów z okręgu konsularnego 15 miejsc na wizytę studyjną do Strasburga. Wykonawcą woli Pana Konsula była założona przez niego Fundacja Partnerstwo i Współpraca, której prezesem jest dr Andrzej Wawryniuk, etatowy pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

W uzgodnieniu z władzami uczelni na wyjazd zakwalifikowanych zostało 13 najlepszych studentów II i III roku Katedry Stosunków Międzynarodowych, którzy w związku z pobytem we Francji nie ponosili żadnych kosztów.

Bazą wypadową grupy było niewielkie miasteczko Innenheim u podnóża Wogezów, leżące w kantonie Obernai, kilkanaście kilometrów od Strasburga. Było to spowodowane tym, że równolegle z przyjazdem studentów, do stolicy Alzacji i Departamentu Dolny Ren na sesję przybyło 751 europosłów i kilka tysięcy osób obsługujących obrady Izby.

Wizytę studyjną w Strasburgu rozpoczęła wycieczka po jednym z piękniejszych miast Francji, a najważniejszym obiektem leżącym w jego centrum jest Katedra Notre Dame – świątynia z czerwonego piaskowca, budowana około 300 lat (od 1176 do 1439 r.), mająca 142 m wysokości. Należy podkreślić, że do końca XIX w. była to najwyższa budowla świata. Ciekawostką jest między innymi i to, że na wieżach katedry umieszczonych jest 16 dzwonów, z których największy waży 8500 kg i pochodzi z 1427 r. Ponadto w świątyni znajduje się zegar astronomiczny Trzech Króli, zbudowany w latach 1571-1574, a dla turystów udostępniono platformę widokowa, na która można się dostać pokonując 330 schodów.

Niesamowitych doznań dostarczył grupie rejs statkiem po kanale Marna-Ren i rzece Ill. Prawie półtoragodzinna przejażdżka z przewodnikiem dostarczyła wielu informacji o tym mieście położonym w pobliżu Renu, po którym przebiega granica francusko-niemiecka. Podziwiając starą architekturę miasta z olbrzymim zainteresowaniem obserwowaliśmy nowe budowle, w tym siedzibę Parlamentu Europejskiego, siedzibę Rady Europy czy Trybunału Praw Człowieka. Ze zrozumiałych względów mogliśmy od wewnątrz zwiedzić tylko Parlament. Jako grupa zorganizowana i wcześniej zgłoszona nie mieliśmy żadnego problemu z wejściem na jego dziedziniec, a już na wstępie duże wrażenie sprawiało przejście obok 28 flag narodowych zawieszonych na masztach obok wejścia na dziedziniec budynku głównego, na którym na jednym z filarów, decyzją Parlamentu, umieszczona została tablica informująca, że sala – Agora – nosi imię naszego rodaka prof. dr hab. Bronisława Gieremka, europarlamentarzysty I polskiej kadencji, który zginął w wypadku samochodowym w 2008 r.

W parlamencie rolę gospodarza czynił prof. Mirosław Piotrowski, który zapoznał studentów ze strukturą parlamentu, jego frakcjami politycznymi, składem narodowym, a także z aktualną agendą rozpoczynającego się posiedzenia. Przebywając w obiekcie grupa mogła zobaczyć główne wejście z czerwonym dywanem i tzw. ścianką, na tle której przybywający do Parlamentu oficjalni goście pozują do zdjęć. Podobne miejsce jest też wewnątrz Parlamentu, gdzie wykonana została wspólna fotografia z europosłem.

Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego, pobyt każdej grupy ograniczony jest do trzech godzin. Znaczną część tego czasu przeznaczono na pobyt na galerii w sali plenarnej Izby, która tym razem obradowała na temat pomocy finansowej dla Grecji. Problematyka ta wywołała duże zainteresowanie. Wielu posłów prezentowało skrajnie różna stanowiska, przy czym należy zwrócić uwagę na panujący obyczaj limitowanych czasowo wypowiedzi. Nawet poseł sprawozdawca miał do dyspozycji tylko 4 minuty. Takim samym czasem dysponował zabierający głos jeden z komisarzy Komisji Europejskiej. Pozostali posłowie na wypowiedzi mieli po dwie minuty. Dyskutowana problematyka była na tyle interesująca, że studenci z żalem opuszczali galerię, konstatując fakt, że w tracie obecności na galerii, w dyskusji nad bardzo istotnym problemem nikt z polskich europosłów nie zabrał głosu. Żegnając się z grupą prof. Piotrowski przekazał jej członkom różnego rodzaju gadżety, a przy wejściu na chętnych czekały dodatkowo informatory, prospekty oraz plakaty.

W ostatnim dniu wizyty we Francji studenci z PWSZ w Chełmie zwiedzili miasto kantonalne Obernai.

Był to bardzo udany i uzasadniony wyjazd, który bez wątpienia będzie wykorzystywany w trakcie procesu dydaktycznego.

Opiekunami grupy w trakcie wyjazdu studyjnego do Europarlamentu byli: dr Andrzej Wawryniuk i mgr Marcin Oskierko. Ponadto jako osoba towarzysząca w Starburgu przebywał także Witalij Biłyj, konsul Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, a w wizycie studyjnej do Parlamentu Europejskiego uczestniczyli studenci: Olha Kets, Nataliia Sysak, Wasyl Filiak, Lidiia Hural, Dmytro Ananyevych, Anna Korenga, Anhelina Voronovska, Natalia Kopaienko, Davyd Tetiana, Anatasiia Lubenets, Yulia Chorna, Denys Vinnitskyi i Yulia Nechyporuk.

Galeria »

 

Chełmski akcent na Kongresie w Lublinie

W dniach od 1 do 3 października 20015 r. w Lublinie odbywał się Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Była to inicjatywa Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin. Tegoroczna IV jego edycja zbiegła się z 25 rocznicą polskiej samorządności, a w różnego rodzaju inicjatywach zrealizowanych w trakcie spotkań  wzięło udział około 800 osób z kilkunastu państw. Myślą przewodnią Kongresu była inspiracja skutecznej i trwałej współpracy transnarodowej w różnych jej aspektach.

Warto podkreślić szczególną rolę w Kongresie pracowników Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie. Byli to: prof. dr hab. Waldemar Bednaruk, panelista, który wygłosił referat na temat  Źródło prawa europejskiego, prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy, prowadzący panel: Wartości europejskie w życiu politycznym i społecznym współczesnej Ukrainy  i prof. dr hab. Tomasz Stępniewski.

Ponadto jeden z elementów Kongresu nawiązywał do Unii Lubelskiej z 1569 r. i było to podpisanie Deklaracji wieloletniej współpracy na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego, którego sygnatariuszami byli przedstawiciele organizacji pozarządowych i społecznicy.

Tekst Deklaracji brzmi: Zważywszy na rolę Lublina i Lubelszczyzny jako pomostu łączącego Zachód ze Wschodem oraz znaczenie wymiaru wschodniego w realizacji Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, jak też dostrzegając otwartość, zaangażowanie i dążenie do integracji i przyjęcia standardów europejskich przez naszych partnerów ze Wschodu, my, niżej podpisani Reprezentanci i reprezentantki organizacji pozarządowych z Lublina i Lubelszczyzny, deklarujemy naszą wolę pogłębiania relacji, aktywnej współpracy oraz dzielenia się doświadczeniem i inspiracjami z partnerami z krajów Partnerstwa Wschodniego, zwłaszcza Ukrainy, oraz Azji Centralnej.

Powyższy dokument podpisał między innymi dr Andrzej Wawryniuk, prezes Fundacji Partnerstwo i Współpraca działającej przy Konsulu Honorowym Ukrainy w Chełmie i jednocześnie pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Galeria »

 

Podsumowanie II edycji ,,Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej”

17 kwietnia 2015 w odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji ,,Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej”. Konkurs został zorganizowany przez Katedrę Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Uczestnicy finału oraz ich opiekunowie otrzymali od prof. Józefa Zająca, Rektora PWSZ w Chełmie, nagrody książkowe, dyplomy i podziękowania.

Tegoroczna edycja konkursu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży ponadgimnazjalnej. Do zmagań konkursowych w I etapie (luty 2015 roku) przystąpiło blisko 80 osób, a do finału (marzec 2015 roku) zakwalifikowało się 35. Na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego do Brukseli (nagroda główna) udadzą się trzej finaliści-laureaci, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie: Alicja Stasiak, Katarzyna Biega oraz Łukasz Kocot. Opiekunem naukowym laureatów jest Pan Sławomir Rogucki. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman oraz Senator prof. dr hab. Józef Zając. Raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

Galeria »

 

Wyjazd do Parlamentu RP

W dniu 20.04.2015 roku studenci III roku kierunku Stosunki Międzynarodowe, wraz z opiekunami: Zygmuntem Gardzińskim, Iwoną Lasek-Surowiec i Marcinem Oskierko, wzięli udział w wyjeździe do Warszawy. Pobyt w stolicy rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w Parlamencie RP. Studenci uczestniczyli również w spotkaniu z posłem Arturem Dębskim z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, zasiadającym aktualnie w Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Obrony Narodowej. Całemu przedsięwzięciu po raz kolejny patronował Senator RP prof. dr hab. Józef Zając.

Galeria »

 

Akademia Nauki - Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy studentów na kolejny wykład Pana Pawła Siepsiaka z cyklu ,,Akademia Nauki”. Temat najbliższego spotkania: Czym jest nauka i jak się rozwija? Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13.15, w sali 105, przy ul. Wojsławickiej 8b. Prelegent przedstawi główne nurty metodologii nauk od falsyfikacjonizmu Karla Popera poprzez Metodologię Naukowych Programów Badawczych I. Lakatosa, Struktur Rewolucji Naukowych TS. Kuhns, do Metodologicznego Anarchizmu P. Feyerabenda. Ponadto, na tle metod naukowych, prelegnet będzie rozpatrywał kwestie analizy lingwistycznej, zbiorów rozmytych i logiki rozmytej, czym jest myślenie dedukcyjne i indukcyjne. Polem do dyskusji będzie pytanie: ,,Czy nauka ma szanse powodzenia?” Serdecznie zapraszamy.

 

Ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę licencjacką/magisterską z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego państwa

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłasza konkurs na najlepszą pracę licencjacką/magisterską z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Celem konkursu jest promocja i upowszechnianie problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego państwa wśród młodzieży i kadry akademickiej, zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie oraz profilaktyka i edukacja na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego.

Więcej ->>

 

Zaproszenie na wykład otwarty

,,CZYM JEST TWOJE SYSTEMOWE OTOCZENIE? THE MATRIX?" (jednostka i jej możliwości oddziaływania na otoczenie; sprawiedliwość społeczna; przyczyny kryzysów; kreacja pieniądza; recesja; procesy koncentracji kapitału i własności; czy rozwój w oparciu o fałszywe podstawy jest możliwy?)

Wykład wygłosi Pan Paweł Siepsiak.
3 grudnia 2014 roku , godzinie 15.00, w aula 007 przy ul. Wojsławickiej 8b.
Zapraszamy do udziału we wspaniałej przygodzie intelektualnej!

Plakat >>

 

Doradztwo prawne dla studentów STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH

Serdecznie zapraszamy studentów stosunków międzynarodowych do skorzystania z bezpłatnych konsultacji prawnych.

Terminy dyżurów w semestrze zimowym roku akademickiego 2014/15:
19, 26 listopada oraz 3,10,17 grudnia, w godzinach od 10.00 do 11.30.
Miejsce: PWSZ w Chełmie, u. Pocztowa 54, pokój nr 209.
W miarę możliwości prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy:
Porad udziela dr Iwona Lasek-Surowiec.

Zapraszamy

 

Wycieczka do Parlamentu RP

Biuro Senatorskie prof. dra hab. Józefa Zająca i Katedra Stosunków Międzynarodowych ogłaszają zapisy na wycieczkę do Parlamentu RP. Inicjatywa skierowana jest do studentów III roku stosunków międzynarodowych. W programie przewidziano zwiedzanie gmachu parlamentu, spotkania z politykami, a także wycieczkę po Stadionie Narodowym. Szczegóły na plakatach.

Więcej>>

 

Służba w Straży Granicznej

Zachęcamy studentów stosunków międzynarodowych do konsultacji z Panem mgr Marcinem Oskierko w zakresie rekrutacji i wypełniania dokumentów aplikacyjnych do Straży Granicznej. Możliwość spotkania po uprzednim kontakcie mailowym:

 

Konkurs wiedzy o UE

4 lutego br. odbył się pierwszy etap Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej organizowany przez Katedrę Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie. Główną nagrodą jest wyjazd do Parlamentu UE. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Senator RP - prof. dr hab. Józef Zając. Finał konkursu rozegrany zostanie za miesiąc - 4 marca br. Łącznie do drugiego etapu zakwalifikowało się 30 osób.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu chełmskiego. Uczniowie podczas I etapu mieli za zadanie rozwiązać test z pytaniami dotyczącymi historii i funkcjonowania UE. Zwyciężczynią okazała się uczennica II LO w Chełmie - Alicja Stasiak, podopieczna Sławomira Roguckiego.

Wszyscy finaliści otrzymają nagrody książkowe. Natomiast dwie osoby, które osiągną najlepsze wyniki, otrzymają nagrodę w postaci trzydniowego wyjazdu do Parlamentu Europejskiego. Zdobywca trzeciego miejsca zwiedzi Parlament RP.

Przedsięwzięcie spotkało się dużym z zainteresowaniem szkół ponadgimnazjalnych. O konkursie napisano również w regionalnej prasie – Super Tygodniu Chełmskim oraz Expresie Chełmskim. Finał konkursu zaplanowany został na 4 marca. Już niedługo przekonamy się zatem, kto będzie miał szansę zwiedzić Parlament UE.

Strona Konkursu
Galeria

 

Doradztwo prawne dla studentów STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH

Serdecznie zapraszamy studentów stosunków międzynarodowych do z bezpłatnych konsultacji prawnych.

W semestrze letnim będzie to możliwe w każdy pierwszy piątek miesiąca w godzinach 10-11.00.

Miejsce: PWSZ w Chełmie, u. Pocztowa 54, pokój nr 209.

W miarę możliwości prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy:

Porad udziela: dr Iwona Lasek-Surowiec,

 

Warsztaty z PRAWA PRACY dla studentów STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych warsztatów z prawa pracy. Minimalna liczba osób zapisanych na warsztaty - 5, maksymalna - 10.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW w semestrze zimowym w roku akademickim 2013/14:
18 grudnia 2013 oraz 16, 23 stycznia 2014

Godziny: 15.00-18.30

Miejsce: PWSZ w Chełmie, ul. Wojsławicka 8b, sala do ustalenia

Szczegóły organizacyjne i zapisy:

Warsztaty prowadzi dr Iwona Lasek-Surowiec, Po zakończeniu zajęć uczestnicy otrzymują certyfikaty uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe.

 

Partnerstwo Wschodnie po szczycie w Wilnie - perspektywy rozwoju

29 listopada Koło Naukowe Studentów Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, wspólnie z Katedrą Stosunków Międzynarodowych tejże uczelni zorganizowało w Instytucie Neofilologii Seminarium pt. Partnerstwo Wschodnie po szczycie w Wilnie - perspektywy rozwoju. Pod koniec seminarium studenci zaprezentowali także skład Kolegium redakcyjnego powstałej niedawno Gazetki studenckiej „Świat bez granic”.

Zaproszeni prelegenci – studenci Stosunków Międzynarodowych oraz pracownicy naukowi Katedry Stosunków Międzynarodowych, zastanawiali się nad dalszym rozwojem Partnerstwa Wschodniego (części Europejskiej Polityki Sąsiedztwa skierowanej do państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego), po tym jak pod dużym naciskiem Rosji Ukraina – jedno z największych państw Europy Wschodniej, wycofała się z podpisania z Unią Europejską Umowy stowarzyszeniowej.

W ramach seminarium dokonano próby przeanalizowania powodów podjęcia takiej a nie innej decyzji. Dlaczego właśnie prezydent Janukowycz, poprzednio deklarujący chęć podpisania Umowy Stowarzyszeniowej, w ostatnie j chwili zrezygnował. Co było tego powodem, jakie elementy polityki wewnętrznej Ukrainy złożyły się na tą decyzję i jaką rolę odegrała w tej grze Rosja. Zwrócono szczególno uwagę na problemy kulturowe, cywilizacyjne, społeczne, gospodarcze i polityczne, które nałożyły się na podjęcie tak ważnej dla naszego regionu decyzji.

Odzwierciedleniem tej dyskusji, są artykuły publicystyczno-naukowe umieszczone na stronach internetowych Gazetki studenckiej studentów Stosunków Międzynarodowych PWSZ „Świat bez granic”. Autorzy artykułów – studenci, z właściwą dla siebie świeżością starają się spojrzeć na tak ważny problem – dokonują próby udzielenia odpowiedzi na pytanie jakie ma znaczenie Ukraina dla bezpieczeństwa i pokoju w naszym regionie. Aby móc uzupełnić dyskusję, studenci zaprosili uczestników seminarium do lektury Gazetki tworzonej przez studentów, ale skierowanej nie tylko dla studentów.

Galeria >

 

WOJNY jako jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata - wykład otwarty

4 grudnia 2013 r. o godzinie 8.00, w auli Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie, ul. Wojsławicka 8b odbędzie się wykład otwarty na który zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Temat wykładu:

WOJNY jako jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata

Wykład przeprowadzi dr Andrzej Rybak, autor publikacji na temat jeńców wojennych, ich losach i miejscach odosobnienia na przykładzie Chełma i powiatu chełmskiego.

Organizatorem wykładu jest Katedra Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie, a informacji na temat ewentualnego uczestnictwa w zajęciach udziela dr Andrzej Wawryniuk.

 

„Świat bez Granic”

W zeszłym roku akademickim wspólnymi siłami udało nam się założyć Gazetę Studentów Stosunków Międzynarodowych „Świat bez Granic”, która jest w całości tworzona przez studentów. My, jako studenci, jesteśmy autorami artykułów o bieżącej sytuacji politycznej na świecie i w Polsce. Na naszej stronie można także dowiedzieć się o najważniejszych imprezach studenckich i spotkaniach integracyjno-naukowych organizowanych przez studentów i wykładowców. Wyświetlamy informację o imprezach naukowych Koła Naukowego Studentów Stosunków Międzynarodowych. Umieszczamy także wywiady z wykładowcami naszej katedry. Jako wspólnota studencka staramy się pokazać w naszej gazetce wszystkie te informację, które mogą być ciekawe dla naszych studentów. Można zaryzykować powiedzieć o tym, że z nami nie umknie Ci żadne wydarzenie kulturalne organizowane przez naszą uczelnię i miasto.

Odwiedź naszą stronę www.stosunkinews.pwszchelm.pl a także nasz profil na facebook’u StosunkiNews.

Opiekunem studentów tworzących gazetkę jest dr Yuriy Hayduk

 

Terenowe zajęcia seminaryjne

Tradycyjnie już studenci II roku z Kierunku Stosunki Międzynarodowe Instytutu Neofilologii w pierwszej dekadzie czerwca 2013 r. wzięli udział w terenowych zajęciach seminaryjnych.

Pierwszym etapem naukowych poszukiwań był Sobibór i miejsce kaźni około 250 tys. Żydów. Oprócz zapalenia symbolicznej lampki – pomimo, że był to poniedziałek – i muzeum dla zwiedzających jest w tym dniu nieczynne – dyżurujący pracownik pozwolił na obejrzenie ekspozycji poświęconej historii tego tragicznego miejsca.

We Włodawie odbyło się spotkanie z pracownicą Urzędu Miasta, która zapoznała studentów ze struktura urzędu oraz zadaniami, które realizuje samorząd. Dodatkową atrakcją był fakt, że spotkanie miało miejsce w sali posiedzeń Rady Miasta Włodawa, a studenci zajmując ich miejsca mieli okazje wejść w ich rolę, korzystając przy okazji ze wszelkich udogodnień technicznych pięknej sali.

Również we Włodawie seminarzyści zapoznali się z warunkami pracy Służby Więziennej oraz – na ile pozwalały na to przepisy – cele osadzonych.

Swego rodzaju rozrywką po tej wizycie było zapoznanie się z ekspozycjami Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego, gdzie studenci poznali kanony judaizmu oraz warunki życia Żydów włodawskich. Jako dodatkową atrakcję potraktować należy obejrzenie wystawy ukazującej codzienne życie mieszkańców regiony.

W Hannie, dzięki uprzejmości księdza proboszcza i organisty, obejrzeliśmy jedyny w regionie kościół, który posiada malowidła ścienne wykonane na płóciennych ramach. O historii parafii, kościoła i cudownym obrazie opowiadał Pan organista.

Jednym z najważniejszych punktów seminarium była obecność studentów na Strażnicy SG w Sławatyczach, gdzie pod opieka funkcjonariuszy studenci zapoznali się ze sprzętem będących do ich dyspozycji. W ramach zajęć pokazano także przejście graniczne Sławatycze – Domaczewo (Białoruś), a czymś wyjątkowym był spacer po granicznym moście z jednoczesnym wysłuchaniem komentarza oprowadzającego nas funkcjonariusza na temat historii przejścia, warunków pracy, a także możliwości przekraczania granicy państwowej.

Seminarium odbywaliśmy także na terenie dwu klasztorów: w Jabłecznej – prawosławnym – p.w. Św. Onufrego – jednym z trzech najważniejszych dla tego wyznania miejsc w Polsce oraz w Kodniu – rzymskokatolickim Ojców Oblatów. W tej ostatniej miejscowości znajdują się bardzo ważne zabytki architektury, w tym kościół św. Ducha, były zamek – obie budowle z XVI wieku oraz Bazylika św. Anny z cudownym obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej.

Zajęcia kończyło spotkanie z proboszczem parafii unickiej w Kostomłotach, jedynej w Polsce, a szczególne wrażenie na studentach wywarło spotkanie z duchownym, który w wyjątkowo swobodny sposób mówił o religii i nie tylko.

Korzystając z okazji tą drogą bardzo dziękujemy Panom: ppłk Zbigniewowi Wysokińskiemu, dyrektorowi Zakładu Karnego we Włodawie, mjr SG Arturowi Rapa, komendantowi Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach, Jerzemu Wrześniowi, burmistrzowi Włodawy, Mariuszowi Telepko, dyrektorowi Muzeum we Włodawie, ks. Markowi Uzdowskiemu, proboszczowi z Hanny i jego organiście oraz ks. Zbigniewowi Nikoniukowi, proboszczowi Parafii Neounickiej p.w. św. Nikity w Kostomłotach za umożliwienie przeprowadzenia bardzo ciekawych i istotnych merytorycznych zajęć.

W seminarium uczestniczyli: Marcin Ciotucha, Witalij Romanyszyn, Piotr Wróbel, Sebastian Oleszczuk, Katarzyna Kozula, Henryk Krzyżak, Adrian Kijana i Grzegorz Nadolski, wszyscy z II roku oraz Pavlo Rusyn z III roku.

Zajęcia prowadził dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo – dydaktyczny Katedry.

Galeria >

 

Sympozjum „Verbum Domini – słowo pańskie” - nowe wyzwania naukowe

Od 13 do 14 maja 2013 r. naukowcy z Ukrainy i Polski, duchowieństwo kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie i ukraińskiego Kościoła prawosławnego patriarchatu moskiewskiego uczestniczyli w sympozjum „Verbum Domini – Słowo Pańskie”. Spotkanie odbyło się na Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku a jego organizatorami byli: Centrum UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Katedra Lingwistyki Stosowanej Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku, Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowa w Chełmie, Ośrodek Badań Historii i Tradycji Metropolii Lwowskiej (łacińskiej) i Towarzystwo Kultury Polskiej na Wołyniu im. Tadeusza Kościuszki.

W imieniu władz Uczelni w Łucku, otwarcia sympozjum dokonała prof. dr hab. Switlana Hawryluk, prorektor do spraw naukowych, a swoją obecnością uczonych i studentów zaszczycił Krzysztof Sawicki, konsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

W ramach seminarium sekretarz komisji liturgicznej Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy o. Konstanty Morozów OFM Cap z Winnicy prezentował pierwsze pełne wydanie mszału łacińskiego w języku ukraińskim i omówił specyfikę wykorzystania słownictwa rzymskokatolickiego w społeczności ukraińskiej. Jego wystąpienie spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem uczestników konferencji, w tym przysłuchującym się jej przebiegowi studentom.

Reprezentujący Centrum UCRAINICUM z KUL i PWSZ w Chełmie prof. dr hab. Włodzimierza Osadczego i jednocześnie główny organizator międzynarodowego sympozjum „Verbum Domini – Słowo Pańskie”, powiedział, że współczesne społeczeństwo ukraińskie już od dawna czekało na powstanie tłumaczenia mszału. Profesor dodał, że tak wielkie zainteresowanie tym wydarzeniem środowisk akademickich, również z Polski poświadcza jego ponadczasowe znaczenie.

Wykład w języku angielskim wygłosił dr Tomasz Zygmunt, Dyrektor Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie, a jego temat jego wystąpienia nosił tytuł „Latin as a Linguistic Transmitter in Western Cultures.

W sympozjum brał także udział dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, który poruszył problematykę przekazywania informacji z uroczystości prawosławnych w Polsce mediom na Ukrainie.

Warto zauważyć, że w spotkaniu w Łucku wziął udział rektor seminarium duchownego o. Rustyk Kapauz (patriarchat moskiewski), który powitał gości w imieniu prawosławnego metropolity łuckiego i wołyńskiego Nifonta (Sołoduchy) i przekazał wszystkim obecnym jego błogosławieństwo.

Odnotować także należy kilkanaście innych wystąpień, w tym naukowców z zaprzyjaźnionego Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego z prof. dr hab. Iryną Biskup na czele.

Nie wykluczone, że sympozjum zapoczątkuje cykliczne spotkania historyków, politologów i naukowców z innych dyscyplin interesujących się zagadnieniami religijnymi na pograniczu polsko – ukraińskim.

Galeria >

 

Dni Nauki w Łucku

16 maja 2013 r. na zaproszenie Instytutu Polskiego wchodzącego w skład Wydziału Stosunków Międzynarodowych Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku przebywała w tym mieście grupa studentów z Katedry Stosunków Międzynarodowych, Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie w składzie: Katarzyna Kozula, Sebastian Oleszczuk, Gabriel Kusy oraz dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo-dydaktyczny w/w Katedry.

Wizyta odbywała się w ramach tzw. Dni Nauki Uniwersytetu, a jego punktem kulminacyjnym było spotkanie nazwane „okrągłym stołem”. Istotnym elementem wizyty była także wymiana doświadczeń pomiędzy studentami obu Uczelni oraz spotkanie z częścią kadry Wydziału, w której ze strony WUN udział wzięli: doc. dr Serhij Fedoniuk, dziekan i prorektor, prof. dr hab. Natalia Kocan, kierownik Katedry Nauk o Państwach i Stosunkach Międzynarodowych oraz doc. dr Switlana Suhariewa i Natalia Colik, obie z Instytutu Polskiego.

Szczególnym akcentem międzyuczelnianych debat były też wręczone nagrody przyznane przez Konsula Honorowego Ukrainy w Chełmie, a które z jego upoważnienia wręczył dr Andrzej Wawryniuk. Dyplomami honorowymi Pan Konsul wyróżnił doc. dr Switlane Suhariewą oraz doc. dr Natalie Colik, a kilkudniowymi pobytami na Lubelszczyźnie 3 studentów: Iwana Sobowa, Irinę Michalczuk oraz Katerinę Franczuk.

Dla studentów Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie był to pierwszy w tym roku oficjalny wyjazd w ramach poznawania regionu przygranicznego naszych wschodnich sąsiadów.

Warto dodać, że oprócz Łucka, delegacja miała okazję poznać zabytki Kowla, miasteczka Łukiw, które dawniej nazywało się Maciejów oraz skansen w Pereszpie.

Galeria >>

 

Wielka Brytania, Irlandia i Dania: 40 lat od rozszerzenia WE/UE - seminarium

W najbliższy piątek 19 kwietnia o 13.15 zapraszamy na Seminarium pt. "Wielka Brytania, Irlandia i Dania: 40 lat od rozszerzenia WE/UE" organizowanym przez Katedrę Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie wraz z Katedrą Studiów Wschodnich Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL oraz Instytut Europy Środkowo-Wschodniej. Spotkanie odbędzie sie w Auli Instytutu Neofilologii ul. Wojsławicka 8b.

Więcej>>

 

Rocznicowe sympozjum naukowe

22 stycznia 2013 r. w Chełmie i w Sawinie odbyło się sympozjum naukowe „Chełmszczyzna w Powstaniu Styczniowym”. Uroczystości były związek z przydającą w tym dniu 150 rocznica wybuchu walk narodowo-wyzwoleńczych i udziału Ziemi Chełmskiej oraz jej mieszkańców w buncie przeciwko caratowi.

Patronat honorowy nad Sympozjum objęli: prof. dr hab. Józef Zając, rektor PWSZ w Chełmie, Senator RP oraz Iwan Hrycak, ambasador nadzwyczajny, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie. Rocznicowe spotkanie zainaugurowało otwarcie wystawy galerii Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie zatytułowanej „Niechaj Polska zna, jakich synów ma – 150 rocznica Powstania Styczniowego” przygotowanej na podstawie materiałów udostępnionych przez Klub Wojsk Lądowych w Warszawie i zbiorów własnych biblioteki. Następnie, już w Sawinie odprawione zostało nabożeństwo w intencji poległych powstańców, po czym złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem powstańców od Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, który reprezentował konsul Witalij Biełyj, środowisk naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (dr Andrzej Wawryniuk) i Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie (prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy) oraz prof. dr hab. Eugeniusz Wilkowski a także od samorządu lokalnego, kombatantów i młodzieży.

Patriotyczna część uroczystości była kontynuowana także w budynku Zespołu Szkół w Sawinie, gdzie uczniowie zaprezentowali montaż słowno muzyczny związany z obchodzoną rocznicą.

W części naukowej sympozjum referaty wygłosili: prof. dr hab. Eugeniusz Wilkowski – „Powiat chełmski w Powstaniu Styczniowym”, mgr Hubert Wiciński – „Gmina Sawin w Powstaniu Styczniowym, prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy – „Idea federacji narodów w Powstaniu Styczniowym” oraz dr Andrzej Wawryniuk – „Postawa patriotyczna młodzieży polskiej w Powstaniu Styczniowym na wybranych przykładach”.

Organizatorami Sympozjum byli: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie, Centrum Ucrainicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Katedra Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie, Rada i Wójt Gminy Sawin, Zespół Szkół w Sawinie oraz Polski Związek Katolicko-Społeczny.

Warto odnotować, że adresy do uczestników spotkań w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie oraz w Zespole Szkół w Sawinie skierowali: Ambasador Nadzwyczajny Iwan Hrycak, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, JM prof. dr hab. Józef Zając, Rektor PWSZ w Chełmie, Senator RP oraz Zygmunt Gardziński, Przewodniczący Rady Miasta Chełm.

Galeria >>

 

Demografii uczyli się w USC

Każdego roku studenci Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, na I semestrze odbywają zajęcia planowe praktyczne z demografii między innymi w Urzędzie Stanu Cywilnego w Chełmie. Podobnie jak w latach poprzednich z problematyką będącą w zakresie obowiązków USC mówił jego kierownik mgr Mirosław Grzywna. Dla wielu studentów była to pierwsza wizyta w tej placówce, a wyjątkowe wrażenie sprawiła na nich obecność w tzw. sali ślubów.

Za merytoryczne pod każdym względem zajęcia, podane w bardzo przystępnej formie dziękują studenci wraz z drem Andrzejem Wawryniukiem, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry.

Galeria >>

 

Seminarium naukowe: Ukraina: ambiwalentne wyniki wyborów parlamentarnych 2012 roku

Katedra Stosunków Międzynarodowych Instytut Neofilologii PWSZ w Chełmie, Koło Naukowe Studentów Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie oraz Katedra Studiów Wschodnich Instytut Politologii KUL zorganizowały w dniu 23 listopada 2012 roku seminarium naukowe pt. „Ukraina: ambiwalentne wyniki wyborów parlamentarnych 2012 roku”. W seminarium referaty wygłosili pracownicy naukowi PWSZ w Chełmie: prof. Andrzej Gil (Międzynarodowy kontekst wyborów parlamentarnych na Ukrainie), dr Yuriy Hajduk (Kampania wyborcza w ukraińskich mediach), dr Tomasz Stępniewski (Wpływ wyników wyborów parlamentarnych na politykę zagraniczną Ukrainy) oraz studentka stosunków międzynarodowych Victoria Zaichuk (Wybory parlamentarne z perspektywy społeczeństwa ukraińskiego).

 

Studenci w archiwum i bibliotece miejskiej

13 listopada 2012 r., tradycyjnie już studenci pierwszego roku Kierunku Stosunki Międzynarodowe Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie odbyli planowane zajęcia z demografii w Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Chełmie oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Orsetii w Chełmie.

Temat zajęć dotyczył innych źródeł informacji demograficznych. Prowadzące zajęcia Panie z biblioteki: mgr Jolanta Skwarczewski i mgr Monika Korniejuk zapoznały studentów z publikacjami dotyczącymi tej problematyki w skali kraju i regionu, podkreślając w sposób szczególny opracowania autorów miejscowych zajmujących się tą tematyką. Ponadto pokazane zostały starodruki i rękopisy traktujące Chełmszczyznę jako region.

W archiwum mgr Katarzyna Ślusarska mówiła o księgach stanu cywilnego prowadzonych przez parafie, wskazywała także na hipoteki, jako doskonałe źródło nie tylko informacji demograficznych lecz także kulturowe i polityczne, o czym jest mowa w dołączonych do ksiąg wieczystych dokumentach, w tym prasie.

Oba zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem studentów, czego dowodem była dyskusja, a także zapowiedź, że warto do tych instytucji na podobne zajęcia jeszcze kiedyś powrócić.

Galeria >>

 

PWSZ w Chełmie współorganizatorem XIII Międzynarodowej Konferencji z Geografii Politycznej

W dniach od 12 do 14 września w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbędzie się XIII Międzynarodowa Konferencja z Geografii Politycznej na temat: Wschodni wymiar Zjednoczonej Europy (The Eastern Dimension of the United Europe), której nasza Uczelnia jest współorganizatorem.

Uczestnikami naukowych debat (około 50 osób) będą światowe autorytety naukowe z w/w dyscypliny, reprezentujący między innymi Stany Zjednoczone, Rumunię, Słowenię, Litwę, Albanię, Izrael, Gruzję, Włochy, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Ukrainę oraz Polskę (Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Łódzki - główny organizator, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Opolska, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, oraz nasza Uczelnia).

Patronat honorowy XIII Międzynarodowa Konferencja z Geografii Politycznej przyjęły: Komisja Geografii Politycznej Międzynarodowej Unii Geograficznej oraz Sekcja Geografii Politycznej Amerykańskiego Towarzystwa Geograficznego.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy – przede wszystkim nauczycieli geografii - do uczestnictwa w plenarnej części Konferencji, prowadzonej wyłącznie w języku angielskim, której program przedstawia się następująco:

10.00-11.30 12. września 2012 r.
Session 1. Eastern politics of the European Union

  • Prof. Stefan KAŁUSKI (University of Warsaw, Poland), Prof. Ryszard ŻELICHOWSKI (Polish Academy of Sciences, Warsaw, Poland) - Spatial range of European integration. global aspects
  • Prof. Alessandro VITALE (University of Milan, Italy) - The EU’s predominant concept of inside/outside dimensions, the stop of enlargements, and the Eastern European deadlock
  • Prof. Roman SZUL (University of Warsaw, Poland) - The West (the EU and NATO) and its Eastern neighbours: fading interests, weakening ties?
  • Prof. Jan KŁOS (State School of Higher Education in Chełm, Poland) - Some remarks on Europe and its two lungs
  • Vasile GRAMA PhD (University of Oradea, Romania) - Eastern enlargement of the European Union: a journey in slow motion.

Galeria >>

 

Studenci poznawali wielokulturowość pogranicza

W maju 2012 r. studenci Kierunku Stosunki Międzynarodowe, w ramach terenowych badań naukowych poznawali wielokulturowość wschodniej części województwa lubelskiego. W ramach prowadzonego rekonesansu, pierwszym etapem był Obózp style= Zagłady w Sobiborze, gdzie na kurhanie usypanym z prochów pomordowanych w tym miejscu Żydów z wielu krajów Europy zapalony został symboliczny znicz. Następnie obejrzano wystawę w miejscowym muzeum poświęconej tej tematyce.

Kolejne odwiedzane miejsca to zespół synagog, w których obecnie mieści się Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego, gdzie Pani kustosz, oprowadzając nas po salach i ekspozycjach traktowała studentów, nie jak wycieczkę, ale młodszych kolegów traktujących tematykę wielokulturowości jako jeden z ważniejszych problemów Wschodniej Lubelszczyzny.

Dyrekcja Muzeum umożliwiła nam również obejrzenie wystawy poświęconej kulturze regionu włodawskiego.

Wiele interesujących wiadomości przekazano nam w Klasztorze Paulinów we Włodawie oraz w przyklasztornym Kościele p.w. Świętego Ludwika. Oprócz poznania archiwum studenci zwiedzili krypty, w których pochowanych jest 30 zakonników oraz Ludwik Konstanty Pociej, kasztelan wielki i hetman litewski, fundator klasztoru i kościoła Ojców Paulinów oraz August Zamoyski, właściciel dóbr Różanka, syn Stanisława XII ordynata.

Duże wrażenie na studentach wywarł pobyt w Kodniu, gdzie znajduje się Bazylika Mniejsza p.w. św. Anny z cudownym obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej. Prowadzący zajęcia dr Andrzej Wawryniuk podzielił się wiadomościami na temat zarówno świątyni, historii obrazu (skradzionego z Watykanu przez Mikołaja Sapiehę) a także historii kościoła p.w. Ducha Świętego i zamku Sapiehów z początków XVI stulecia.

Z zainteresowaniem oglądaliśmy też Klasztor Prawosławny p.w. Świętego Onufrego w Jabłecznej, poznając jego historię, a także mając możliwość obejrzenia wnętrza świątyni i okolicznego przyklasztornego gospodarstwa.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na krótko w Hannie, gdzie znajduje się przepiękny kościół rzymskokatolicki, wcześniej unicki, w którego wnętrzach znajdują się freski namalowane na płótnie i przymocowane na specjalnych konstrukcjach drewnianych do ścian świątyni.

W tym miejscu zwróciliśmy też uwagę na napis wyryty zapewne przez jednego z unitów na czwartym brusie dzwonnicy (pisownia oryginalna) „1874 R. 19 stycz. Ten kościół Hanny Był zabrany w Moskiewsku niewoli dla zaprowadzenia systemy”. Na trzecim brusie dokończono: „A 1915 r. 15 Sier. został wolny od Moskiewskiej niewoli”.

Całodzienne zajęcia zakończył przejazd wokół Jeziora Białego.

Galeria ->>

Gościła nas załoga Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach

Kilkunastu studentów II roku Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chemie, po uzyskaniu zgody Pana mjr SG Artura Rapy, Komendanta Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach gościło wśród polskich pograniczników. Chełmskim żakom, z których większość wybrała spe cjalność: międzynarodowy wymiar obsługi ruchu granicznego, pokazano sprzęt wykorzystywany do ochrony granicy państwowej i jednocześnie Unii Europejskiej, zapoznano z charakterem służby a także z szansami na ewentualną pracę w szeregach Straży Granicznej.

Wszelkich wyjaśnień co do przeznaczenia poszczególnych jednostek technicznych a także roli kilku psów, specjalnie szkolonych pod kątem ich służby na granicy przekazał młodzieży st. chor. sztab. SG Artur Teteruk.

Po pobycie w Placówce, studenci udali się na polsko – białoruskie przejście graniczne Sławatycze – Domaczewo, gdzie na ich przybycie oczekiwali Pan kpt. SG Piotr Niewiadomski oraz Pani ppor. SG Agnieszka Chmielewska. Goszczący nas oficerowie mówili o służbie funkcjonariuszy SG na tym odcinku granicznym, ich obowiązkach i uprawnieniach.

Z uwagi na fakt, iż niektórzy uczestnicy niecodziennych zajęć terenowych byli po raz pierwszy na granicy państwowej, pokazano im także most na rzece Bug i zaznaczoną na jego środku czerwoną linię graniczną.

Wizytę w Sławatyczach zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Tą drogą studenci: Andrzej Olender, Magdalena Kostrzewska, Marcin Popielnicki, Wojciech Kuśmierczyk, Maciej Skolski, Sebastian Skrochocki, Marcin Pul, Marta Czerniakiewicz, Karolina Chodoń, Patryk Bielecki, Wojciech Błaszczuk, Kamil Kuczura, Mateusz Korczyński i ich opiekun dr Andrzej Wawryniuk, z okazji święta Straży Granicznej, które obchodzone jest 16 maja, życzą wszystkim funkcjonariuszom ze sławatyckiej placówki bezpiecznej służby i jak najmniej zdarzeń w trakcie jej pełnienia.

Galeria ->>

Z wizytą we Włodawie

Kilkunastoosobowa grupa studentów II roku Instytutu Neofilologii Katedry Stosunków Międzynarodowych w ramach zajęć programowych spotkała się z władzami historycznego miasta Włodawy. Celem wizyty było poznanie charakteru pracy urzędu, jego struktury, ewentualnych możliwości zatrudnienia, a także kompetencji zarówno administracji, jak również miejskiego samorządu.

Dużym wyróżnieniem dla studentów był fakt iż spotkał się z nimi Pan Jerzy Wrzesiński, burmistrz Włodawy, a plenarne spotkanie odbyło się w sali posiedzeń Rady Miasta Włodawa.

Należy podkreślić doskonałą atmosferę wizyty, na koniec której przebywający z wizytą studenci otrzymali z rąk Pana burmistrza foldery ilustrujące historię oraz dzień dzisiejszy miasta.

Była to bardzo pożyteczna wizyta z dwu powodów: po pierwsze studenci poznali charakter pracy administracji miejskiej, a po drugie – byli tam oczekiwanymi gośćmi.

O wizycie studentów PWSZ w Chełmie rzecznik prasowy burmistrza zamieścił stosowną informację na stronie internetowej urzędu miasta.

Galeria ->>

Bałkany oczami studentów Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie

W dniach 14-21 kwietnia 2012 r. studenci Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie wraz z opiekunem dr. Tomaszem Stępniewskim uczestniczyli w obozie naukowym pt. „Historia konfliktów na Bałkanach i jej następstwa”, który odbywał się na Bałkanach (Bośnia i Hercegowina, Serbia). Celem obozu naukowego było przeprowadzenie warsztatów z zakresu historii konfliktów na Bałkanach w XIX i XX wieku oraz dostarczenie studentom wiedzy teoretycznej i praktycznej w tym zakresie. Miejscem zajęć były Zenica, Sarajewo, Mostar, Travnik, Jajce oraz Belgrad. Wyrażamy nadzieję, że obóz naukowy na Bałkanach będzie kontynuowany w następnych latach.

Galeria ->>

W wigilię 600–lecia Unii Horodelskiej

22 kwietnia 2012 r. w Horodle, powiat hrubieszowski odbył się Papieski Dzień Jedności Europejskiej Polska w Europie bez granic. Głównym tematem rozważań był temat jedności podejmowany przez błogosławionego papieża Jana Pawła II. Tę część lokalnego święta wzbogaciła inscenizacja przygotowana przez dzieci, młodzież i pedagogów z miejscowego Zespołu Szkół, a zakończyła Mszę Świętą jako centralny punkt Dni, którą celebrował ojciec profesor Celestyn Napiórkowski OFM.

Warto również zauważyć, że uroczystość pomyślana była jako jednoczesne przygotowanie do 600 rocznicy UNII HORODELSKIEJ, której poświęcono konferencję naukową. Jako pierwszy głos zabrał o. prof. Celestyn Napiórkowski, który mówił o nauczaniu Jana Pawła II skierowanego do Polaków i Litwinów, podkreślając rolę godności pracy, rolę ewangelizacji w świeckich środowiskach. Mówca zwracał uwagę na głoszoną przez JP II wartość prawdy, która jest podstawą dialogu w społeczeństwie.

Kolejnymi mówcami byli naukowcy Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Dr Andrzej Wawryniuk mówił o kształtowaniu się wschodniej granicy naszego kraju w czasach od II wojny światowej, informując o wielu nieznanych dotychczas dokumentach odnalezionych w trakcie kwerend archiwalnych.

Warto zaznaczyć, że podawane informacje spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem, a A. Wawryniuk zobowiązał się, że dokumenty, o których wspominał w swoim wystąpieniu zostaną zaprezentowane podczas uroczystości jubileuszowych w 2013 r.

Prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy wygłosił referat o znaczeniu unii polsko-litewskiej, o jej wielkiej mądrości, o treściach ponadczasowych, które mogłyby stać się podwaliną dla dzisiejszych relacji między państwami.

Należy podkreślić, że Pan Profesor, jako jednoczesny prezes Stowarzyszenia UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie był jednym z inicjatorów wymienionych uroczystości.

Kolejny wykład to słowo – refleksja ks. prałata ppłk Andrzeja Puzona, który mówił o papieskiej pielgrzymce z roku 2001 na Ukrainę i nastrojach, towarzyszących temu wydarzeniu wśród ukraińskiego narodu.

Były jeszcze dwa istotne wystąpienia– Andrzeja Pruszkowskiego, byłego prezydenta miasta Lublina, który odnosząc się do unii horodelskiej wyłowił sens miłości braterskiej, nazywając horodelskie przesłanie II hymnem o miłości - oraz ks. Henryka Krukowskiego, proboszcza miejscowej parafii, który podziękował wszystkim za przybycie i wygłoszenie referatów.

Dodajmy, że głoszący wystąpienia, w tym również Prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy i dr Andrzej Wawryniuk otrzymali wybite współcześnie wzorowane na danych monetach - dukaty horodelskie.

Zdjęcia zamieszczamy za zgodą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Horodelskiej.

Galeria ->>

Studenci Stosunków Międzynarodowych na konferencji naukowej w KUL Jana Pawła II

Ukraina – między Historią a Polityką, taki tytuł nosiła konferencja połączona z promocją zbioru esejów Iwana Łysiaka-Rudnyckiego, która odbyła się 26 kwietnia 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Gościem specjalnym spotkania był prof. dr hab. Jarosław Hrycak, z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego i Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie, który wygłosił referat poświęcony rozważaniom historycznym Iwana Rudnyckiego. Ponadto wystąpienia mieli: Jan Andrzej Dąbrowski z Kolegium Europy Wschodniej, prof. dr hab. Hubert Łaszkiewicz z KUL, Łukasz Jasina, oraz Włodzimierz Osadczy z KUL i PWSZ w Chełmie, który wystąpił w najważniejszej roli – podsumowując konferencję.

W konferencji wzięli udział pracownicy naukowi i studenci KUL, UMCS, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, którą reprezentowali: Anna Palec, Tomasz Jedruszak i Pawlo Rusyn, a także ich opiekun dr Andrzej Wawryniuk z Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii.

Warto dodać, że w pierwszej części spotkania uczestniczył Władysław Kaniewski, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie.

Fotogaleria ->>

Nasi partnerzy z Łucka

Katedra Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie od momentu powstania w 2010 r. współpracuje z Wydziałem Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku.

W roku akademickim 2011/2012 nasi partnerzy mają około 700 studentów, z którymi pracuje ponad 50 pracowników naukowych i dydaktycznych, a dziekanem jest doc. dr Serhij Fedoniuk, który jednocześnie pełni funkcję prorektora do spraw współpracy zagranicznej.

Miło nam poinformować, że wśród wyżej wymienionej kadry jest także dr Andrzej Wawryniuk, docent Katedry Nauk o Państwach i Stosunkach Międzynarodowych, który prowadzi zajęcia z V rokiem wykładając przedmiot „СУЧАСНИЙ ПОЛІТИЧНИЙ РОЗВИТОК І ГЕОПОЛІТИЧНА ОРІЄНТАЦІЯ КРАЇН РЕГІОНУ (ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ)”.

Terenowe zajęcia z demografii

W ramach planowych zajęć z demografii, studenci pierwszego roku Instytutu Neofilologii Katedry Stosunków Międzynarodowych odbyli zajęcia w Urzędzie Stanu Cywilnego, Biurze Ewidencji Ludności, Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Orsetti oraz Państwowym Archiwum w Lublinie Oddział w Chełmie.

Oprócz niezbędnej wiedzy, studenci poznali specyfikę pracy w poszczególnych instytucjach oraz możliwości korzystania z przechowywanych przez nich materiałów w trakcie pisania między innymi prac dyplomowych, czy kontrolnych.

Fotoreportaż ->>

Katedra Stosunków Międzynarodowych współorganizatorem konferencji ''POLSKA-UKRAINA – 20 LAT NA TLE 1000. LETNIEGO SĄSIEDZTWA''

W dniach 16 – 17 grudnia 2011 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa POLSKA-UKRAINA – 20 LAT NA TLE 1000. LETNIEGO SĄSIEDZTWA.

Z okazji Konferencji listy do jej uczestników skierowali miedzy innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polski oraz Ambasador Ukrainy w Warszawie.

Wykład inauguracyjny „Dziedzictwo kulturowe narodów Rzeczypospolitej” wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, rektor KUL, po którym prof. dr hab. Ihor Kocan, Rektor Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki w Łucku zaprezentował książkę „Z Ukrainy Dawnych czasów”.


Główny Organizator Konferencji - prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy

Doniosłym momentem konferencji było wręczenie po raz pierwszy tytułów „Gratae memoriae signum universitatis” (znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu) nadanych przez Senat i Rektora KUL, JE ks. bp Marcianowi Trofimiakowi, ordynariuszowi wołyńskiemu (Ukraina) oraz prof. dr hab. Ihorowi Kocanowi.

W części zasadniczej dwudniowej konferencji wygłoszonych zostało kilkadziesiąt referatów uczonych z Polski, Ukrainy, Kanady i Wielkiej Brytanii (Cambridge), a wśród nich swoje przemyślenia naukowe wygłosili między innymi prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy - KUL i PWSZ w Chełmie – „Stworzyć Ukrainę”. Z dziejów polskiej polityki względem Ukrainy oraz dr Andrzej Wawryniuk z Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie – Polsko-ukraińskie traktaty, umowy i porozumienia a ich wpływ na kształtowanie się stosunków międzynarodowych w regionie.

Organizatorami konferencji byli: Centrum UKRAINIKUM KUL, Katedra Literatury Ukraińskiej KUL, Katedra Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Instytut Polski Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki w Łucku, NSZZ „Solidarność” Region Środkowowschodni oraz Polski Związek Katolicko-Społeczny.

Dr Andrzej Rybak gościem studentów Katedry Stosunków Międzynatodowych

15 listopada 2011 r. w ramach programowych zajęć Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii, z wykładem na temat losów jeńców wojennych, ich praw, a także chełmskich stalagów wystąpił dr Andrzej Rybak, znany chełmski historyk i regionalista, wybitny znawca tzw. tematyki „jenieckiej”, członek Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, a także członek Zarządu „Rocznika Chełmskiego”.

Naukowiec, oprócz wykładu, zaprezentował film o obozach jenieckich 319 A, B i C.

Na zakończenie zajęć A. Rybak otrzymał wiele pytań, na które udzielił wyczerpujących odpowiedzi.

Było to bardzo potrzebne spotkanie, które dostarczyło studenckiej braci wielu nieznanych dotychczas faktów, w tym informacji o olbrzymiej liczbie pomordowanych (około 100 tys.) jeńcach reprezentujących kilkanaście narodowości z kilku kontynentów w stalagach Chełma, Żmudzi i Włodawy.

Inauguracja roku akademickiego w Łucku

30 sierpnia 2011 r. na zaproszenie Wydziału Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Lesi Ukrainki, w Łucku przebywała z roboczą wizytą delegacja naukowców Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, z prof. dr hab. Marią Marczewską-Rytko na czele.

W trakcie wizyty delegację przyjął doc. dr Serhij Fedoniuk, prorektor uniwersytetu ds. współpracy międzynarodowej i jednocześnie dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych.

Rozmowa dotyczyła perspektyw współpracy w ramach umów podpisanych pomiędzy Uniwersytetem Wołyńskim a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie, a jej pierwszym efektem jest zaproszenie delegacji Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie na tegoroczną październikową konferencję naukową w Łucku.

Inauguracja roku akademickiego w Łucku

31 sierpnia 2011 r. na zaproszenie Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki w Łucku przebywała w tym mieście delegacja Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie w składzie prof. dr hab. Maria Marczewska-Rytko, kierownik Katedry oraz doc. dr Andrzej Wawryniuk.

Głównym celem wizyty było uczestnictwo w inauguracji roku akademickiego 2011/2012.

Fotoreportaż z uroczystości w Łucku

Nasz pracownik we władzach Fundacji

30 maja 2011 r. w siedzibie Honorowego Konsulatu Ukrainy w Chełmie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Fundacji Partnerstwo i Współpraca, która przyjęła za swoje główne zadania szeroko rozumianą współpracę polsko-ukraińską. Z inicjatywą jej powołania wystąpił Stanisław Adamiak, konsul honorowy Ukrainy w Chełmie. Z dużą radością przyjęliśmy informację, że w skład Rady Fundacji – oprócz wielu znamienitych osobistości a między innymi prof. dr hab. Józef Zając, rektor PWSZ w Chełmie, czy mgr Zygmunt Gardziński, pracownik PWSZ i jednocześnie przewodniczący Rady Miasta Chełm, wszedł również doc. dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, któremu powierzono obowiązki rzecznika prasowego Fundacji.

Prezesem Fundacji jest dr inż. Wacław Choina, główny specjalista ds. handlu zagranicznego S.A. AGRAM.

Tydzień Otwarty Katedry

W dniach 16-20 maja 2011 r. odbył się TYDZIEŃ OTWARTY KATEDRY STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH PWSZ W CHEŁMIE.
W jego ramach odbyły się następujące wykłady otwarte:

16 MAJA 2011 r.
TEMAT: Kampania przed referendum akcesyjnym w Polsce
Wykład wygłosiła: prof. dr hab. Maria Marczewska-Rytko

TEMAT:  Granica wschodnia Polski w latach 1939 – 1992
Zajęcia prowadził doc. dr Andrzej Wawryniuk

17 MAJA 2011 r.
TEMAT: Historia Chełmszczyzny dokumentami archiwalnymi pisana
Zajęcia prowadził doc. dr Andrzej Wawryniuk

18 MAJA 2011 r.
TEMAT: Kreacja wizerunku polityka na wybranych przykładach
Zajęcia prowadziła dr Agnieszka Zaręba

20 MAJA 2011 r.
TEMAT: Terroryzm lotniczy współcześnie
Zajęcia prowadził dr Grzegorz Zając

Galeria >>

Konferencja w Trybunale Koronnym

13 kwietnia 2011 r. w Lubelskim Trybunale Koronnym odbyła się uroczystość poświęcona 20-tej rocznicy reaktywowania struktur Kościoła katolickiego na Ukrainie, w trakcie której medal „XXX lat Polskiego Związku Katolicko-Społecznego” otrzymał JE ks. bp. Marcjan Trofimiak, ordynariusz diecezji łuckiej na Ukrainie. Spotkanie uświetnił referat „Odrodzenie Kościoła katolickiego na Ukrainie”, wygłoszony przez ks. prof. dra hab. Romana Dzwonkowskiego, specjalistę historii Kościoła katolickiego w ZSRR i socjologii grup etnicznych.

Wśród wielu dostojnych gości z kraju i zza granicy byli między innymi: były ambasador Ukrainy przy Watykanie Hryhorij Fokowycz Chorużyj, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleg Horbenko, duchowni z Polski i Ukrainy oraz pracownicy nauki z wielu ośrodków obu krajów, a wśród nich prof. dr hab. Maria Marczewska-Rytko, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ oraz doc. dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowo-dydaktyczny tej Katedry.

Uroczystość połączona była z obradami okrągłego stołu „Kościół katolicki na Ukrainie: problemy i perspektywy”, prezentacją wydawnictw, a także z posiedzeniem Rady Naukowej Instytutu Badań Kościelnych.

Konferencję zorganizowały: Instytut Badań Kościelnych w Łucku, którego dyrektorem jest prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, Polski Związek Katolicko-Społeczny, Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Centrum Ucrainicum KUL oraz Fundacja „Otwarty Dialog”.

Galeria

O problemach Unii Europejskiej w Warszawie

30 marca 2011 r. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się debata, której tematem wiodącym była polityka migracyjna Unii Europejskiej wobec rewolucji w Afryce Północnej i wynikające z niej wyzwania dla polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

W panelowej dyskusji pt. „Wschodnia czy południowa granica zewnętrzna Unii Europejskiej? – dylemat unijnej polityki migracyjnej wyzwaniem dla polskiej prezydencji” udział wzięli: Piotr Rakowski (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Krzysztof Lewandowski (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), europoseł Jacek Protasiewicz, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej i unijnej agencji Frontex.

Na debatę zaproszona została delegacja Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie, w składzie której brać studencką reprezentowali: Anna Palec, Wojciech Blaszczuk i Tomasz Jędruszczak.

Zdjęcia z debaty

Przedstawiciele Katedry na międzynarodowej konferencji w Lublinie 10-11 grudnia 2010

PACTA ET CONSTITUTIONES hetmana Filipa Orlika. Historia, tradycja i współczesność - międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona 300. rocznicy konstytucjonalizmu ukraińskiego odbyła się w Lublinie w dniach 10-11grudnia 2010 roku. Patronat honorowy nad konferencja objął JE prof. Markijan Malski, Ambasador Ukrainy w Polsce.

Jej organizatorami byli: Centrum UCRAINICUM KUL oraz: Narodowy Uniwersytet Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy (Kijów), Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, Instytut Polski Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki (Łuck), Katedra Stosunków Międzynarodowych PWSZ (Chełm), Fundacja „Otwarty Dialog”, Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie”, a także Gazeta Polaków na Ukrainie „Kurier Galicyjski”. Przed wystąpieniami naukowców odczytany został list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Z Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie referaty wygłosili: prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy - Konstytucja hetmana Filipa Orlika na tle historii ukraińskich aktów państwowotwórczych, doc. dr Andrzej Wawryniuk – Umowy i traktaty polsko-ukraińskie w latach 1991-2010, mgr Iwona Koza - Samorządy terytorialne w Polsce i na Ukrainie. Doc. dr Andrzej Wawryniuk przewodniczył obradom plenarnym.

Zdjęcia z konferencji/atext-indent:20px;