Previous
środa, 25 gru 2024r.

Lubelski Festiwal Nauki – po raz pierwszy w Chełmie – będzie go współorganizowała nasza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa!

W dniach 20-26 odbędzie się XI edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki pod hasłem "Nauka bez barier". Ten najpopularniejszy w regionie, cykliczny projekt naukowy jest największą imprezą promującą naukę i osiągnięcia naukowe na wschód od Wisły i jednym z największych w Polsce. Każdego roku o tej samej porze lubelskie uczelnie, biblioteki, archiwa i wiele, wiele innych instytucji, których pełną listę możecie znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu www.festiwal.lublin.pl przygotowują projekty przyciągające dziesiątki tysięcy słuchaczy. I każdego kolejnego roku pada nowy rekord w ilości zgłoszonych pokazów oraz odnotowywanej na nich frekwencji zaineresowanych widzów. W tym roku już odnotowaliśmy kolejny sukces w ilości twórców pokazów a będzie ich aż 1730! W całej historii festiwalu jeszcze nigdy nie zgłosiło się tylu twórców, by uczestniczyć we wspólnej zabawie!

Festiwal jest z nazwy lubelski, ale już dawno przekroczył granice miasta, gdzie się narodziła jego idea, jednak do tej pory jeszcze do Chełma nie zawitał. W ramach festiwalu realizowano już projekty w Zamościu, Tomaszowie Lub., Puławach, Stalowej Woli i Dęblinie, jednak nasze okolice były dotąd białą plamą na jego mapie. Mieszkańcom Niedźwiedziego Grodu jest jednakże doskonale znany, gdyż uczniowie chełmskich szkół od lat jeżdżą tłumnie na pokazy do stolicy województwa. W tym roku będą mieli szansę skorzystać z festiwalowych atrakcji na miejscu. A to wszystko dzięki PWSZ Chełm, na której narodził się pomysł, by sprowadzić LFN do nas. Dzięki staraniom władz uczelni oraz powołanego przez nich koordynatora prof. dra hab. Waldemara Bednaruka PWSZ został współorganizatorem tego przedsięwzięcia!

A to oznacza, że część pokazów odbędzie się w Chełmie – niemal wszystkie w budynku Neofilologii PWSZ na ul. Wojsławickiej 8b ( za wyjątkiem jednego, który będzie realizowany tuż obok w siedzibie stowarzyszenia "Pasja" przy ul I AWP 19). W ramach Festiwalu pracownicy, współpracownicy i przyjaciele PWSZ Chełm przygotowali następujące projekty:


22.09.2014 (poniedziałek)
godz. 9.00, ul. Wojsławicka 8 b – aula

Pisać każdy może... - Stale rosnące w naszym kraju zainteresowanie pisaniem i publikowaniem wyników swojej twórczości nie idzie w parze z kurczącym się czytelnictwem. Statystyczny Polak czyta coraz mniej, co przy rosnącej liczbie twórców w tej dziedzinie musi prowadzić do problemów z wydawaniem i zarabianiem na swojej twórczości. Projekt ma na celu przybliżenie (głównie młodym ludziom) zasad rządzących naszym rynkiem wydawniczym oraz przekazanie doświadczeń kierownika projektu w dziedzinie literackiej.

godz. 10.00, ul. Wojsławicka 8 b – aula

Dyplomacja I Rzeczypospolitej w okresie stanisławowskim - Ostatnie trzydziestolecie istnienia Rzeczypospolitej szlacheckiej to okres intensywnych reform, które miały pomóc w nadrobieniu wielu dziesięcioleci zaniedbań z&bnsp;czasów saskich. Jednym z ważnych elementów istnienia państwowości zawsze były stosunki zagraniczne i wykorzystywane do ich kreowania służby. Próby odbudowy polskiego korpusu dyplomatycznego w analizowanym okresie stanowią niezwykle ciekawe i mało znane zagadnienie, które prezentowany projekt powinien przybliżyć


godz. 11.00, ul. Wojsławicka 8 b – aula

Chiny - tajemniczy kraj za wielkim murem - Stale rosnące znaczenie Chin w polityce światowej sprawia, iż wraz z nim narasta zainteresowanie tym mało znanym, a dla nas egzotycznym państwem. Dlatego też niniejszy projekt ma na celu przybliżenie historii państwowości chińskiej, systemu ustrojowego współczesnych Chin oraz dokonań gospodarczych z ostatniego ćwierćwiecza. Znajdzie się tu też miejsce na krótki rys obyczajowości obywateli Państwa Środka oraz przedstawienie interesujących ciekawostek, które pozwolą lepiej poznać tytułowy kraj.


godz. 12.00, ul. I AWP 19 – Galeria Pasja

Ze sztuką na ty. Wystawa prac artystów Ziemi Chełmskiej - Działające w naszym regionie od lat Stowarzyszenie Twórców "Pasja" stanowi barwny i niezwykle aktywny element naszej lokalnej społeczności, wnosząc swój niemały wkład w rozwój kultury Chełma i okolic. Członkowie stowarzyszenia to pasjonaci reprezentujący różne szkoły i nurty polskiego malarstwa, zajmujący się utrwalaniem wszelkich form i zjawisk od martwej natury, poprzez pejzaże aż po studium ludzkiego ciała. Prezentowany projekt ma na celu przybliżenie szerszej publiczności efektów artystycznej twórczości zrzeszonych w Stowarzyszeniu artystów Ziemi Chełmskiej. W wystawie zostaną wykorzystane prace wszystkich 22 członków Stowarzyszenia Twórców "Pasja".


godz. 12.00, ul. Wojsławicka 8 b – aula

O szkodliwości pobierania nauk według Stanisława Lubomirskiego -"Ambitia podczas y pycha częściey się uczyć każą, niż cnota, y nie ieden lenistwo y niedbalstwo, które iest cnoty trucizna, naukami y tytułem cnoty przyodział". Tak właśnie według XVII wiecznego pisarza wyglądała motywacja do zajmowania się nauką w jego czasach. Leniwi zatem i próżni ludzie, zamiast brać się do jakiejś porządnej pracy, uciekali przed nią w proceder zwany nauką, który jeszcze nikomu nic dobrego nie przyniósł. Taki znany z Biblii wąż, czyli diabeł, jako że sam się nazbyt przeuczył, to i zaraz chciał też człowieka swoją nauką zarazić i go za jej pomocą od cnoty odwiódł, czego konsekwencje odczuwamy do dziś. Tak nam to wszystko rozsądnie wywodził ten XVII wieczny pisarz, który co ciekawe sam był osobą gruntownie wykształconą. Zwany był nawet przez współczesnych polskim Solonem
godz. 13.00, ul. Wojsławicka 8 b – aula

Media na zakręcie, czyli o kryzysie współczesnego dziennikarstwa - Projekt będzie miał formę panelu dyskusyjnego poświęconego funkcjonowaniu współczesnych mediów. Wezmą w nim udział przedstawiciele lokalnych mediów, medioznawcy oraz przedstawiciele studentów filologii polskiej, specjalność: komunikacja społeczna i dziennikarstwo i zarazem członkowie Koła Naukowego Studentów Dziennikarzy PWSZ w Chełmie. Zaproszeni goście będą dyskutować o sensie współczesnego dziennikarstwa, obniżeniu standardów zawodu, których efektem jest spadek autorytetu i wiarygodności całej grupy zawodowej, a celem dyskusji będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące diagnozowanego współcześnie kryzysu funkcjonowania mediów. Uczestnicy będą mogli włączyć się do dyskusji poprzez zadawanie pytań dziennikarzom i medioznawcom, a także poprzez wyrażanie opinii na podejmowany temat.



23.09.2014 (wtorek)
godz. 10.00, ul. Wojsławicka 8b – sala 206

Ukraina - kraj, który warto poznać - Proponowany projekt ma na celu przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych wiedzy o historii, kulturze i społeczeństwie Ukrainy, służyć ma poznaniu naszego wschodniego sąsiada.


godz. 11.00, ul. Wojsławicka 8b – sala 206
Poznajmy naszego sąsiada - Rosja - Projekt ma na celu prezentację współczesnej Rosji - wybranych zagadnień, dotyczących geografii, historii, kultury i tradycji. Składa się z dwu części: prezentacji multimedialnej i konkursu wiedzy dla uczestników.
godz. 12.00, ul. I AWP 19 – Galeria Pasja

Ze sztuką na ty. Wystawa prac artystów Ziemi Chełmskiej


24.09.2014 (środa)
godz. 12.00, ul. I AWP 19 – Galeria Pasja

Ze sztuką na ty. Wystawa prac artystów Ziemi Chełmskiej

25.09.2014 (czwartek)
godz. 10.00, ul. Pocztowa 54 C - aula 113

75 rocznica II wojny światowej: geneza - przebieg wojny - konsekwencje - W bieżącym roku mija 75 rocznica wybuchu II wojny światowej, co niewątpliwie skłania do pogłębionej refleksji nad genezą tej wojny, jej przebiegiem, a zwłaszcza nad jej konsekwencjami. Celem projektu będzie więc zaprezentowanie najnowszych ustaleń badawczych w tym zakresie w ujęciu interdyscyplinarnym.


godz. 12.00, ul. I AWP 19 – Galeria Pasja
Ze sztuką na ty. Wystawa prac artystów Ziemi Chełmskiej

26.09.2014 (piątek)
godz. 9.00, ul. Wojsławicka 8 b - aula

75 rocznica II wojny światowej: geneza - przebieg wojny – konsekwencje.


godz. 9.00, ul. Wojsławicka 8 b – sala 105

Wymiar sprawiedliwości Polski Walczącej - Polskie Państwo Podziemne było strukturą unikalną na skalę światową, nie znaną w takiej postaci i rozmiarze nigdy przedtem, ani potem. Powstało z połączenia woli politycznej władz na uchodźstwie oraz potrzeby obywateli pozostałych w okupowanym kraju. Jego zakonspirowane organa wypełniały w tych trudnych warunkach praktycznie wszystkie funkcje państwowe, jakie przysługują suwerennym władzom w okresie pokoju. Niezwykle istotną rolę spełniał w tej strukturze wymiar sprawiedliwości, który w warunkach wojennych dawał obywatelom namiastkę niezależności od okupanta, wpajał wiarę w sprawiedliwość oraz mobilizował do zachowań prospołecznych. Wojna wyzwala w ludziach najniższe instynkty, skłania do bezwzględnej walki o byt, zaś rozpad instytucji państwowych sprawia, iż górę w zbiorowościach biorą jednostki silniejsze i zaradniejsze, co nie znaczy uczciwsze. Stąd w takich sytuacjach zawsze pojawia się pilna potrzeba korygowania postępowania obywateli w duchu uczciwości i solidaryzmu, w czym niewątpliwie miał swą istotną rolę wymiar sprawiedliwości Polski Walczącej.


godz. 10.00, ul. Wojsławicka 8 b – sala 105

Lepiej uczcie się chińskiego! Język chiński w Państwie Środka i poza jego granicami - Język znany u nas pod nazwą chińskiego jest tak naprawdę tylko jednym z wielu języków używanych w Państwie Środka i w istocie jest językiem mandaryńskim. Ma on status oficjalnego języka ChRL nauczanego w szkołach od 1956 roku. Posługuje się nim w samych Chinach ponad 600 milionów ludzi (według rządowych wyliczeń 840 milionów na ponad miliard trzysta milionów wszystkich obywateli ChRL) a poza nimi przez dokładnie nieznaną grupę kilkudziesięciu milionów Chińczyków i około 30 milionów cudzoziemców. Poza językiem mandaryńskim Chińczycy posługują się kilkudziesięcioma innymi językami i dialektami, różniącymi się od siebie podobno bardziej niż polski i niemiecki. W dobie tak dynamicznej ekspansji Chin na wszelkich polach od ekonomicznego poczynając, a na kulturowym kończąc warto zastanowić się nad jego poznaniem przynajmniej w stopniu wystarczającym do podstawowej komunikacji, co może nam zapewnić lepszy start w życie zawodowe.


godz. 12.00, ul. I AWP 19 – Galeria Pasja

Ze sztuką na ty. Wystawa prac artystów Ziemi Chełmskiej