Previous

O katedrze

Katedra Filologii Słowiańskiej przy Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie powstała w roku akademickim 2008/2009. Jej powołanie uzasadnione było przede wszystkim usytuowaniem naszego regionu przy granicy polsko-ukraińskiej oraz polsko-białoruskiej. Lubelszczyzna utrzymuje szerokie kontakty biznesowe ze Wschodem Europy, dlatego istnieje zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością języka rosyjskiego oraz ukraińskiego. Jednocześnie, mając na względzie bliskość granicy państwa, nasza slawistyczna specjalność poszerzona została o specjalizację Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna, bowiem służby obsługujące granicę wschodnią potrzebują specjalistów ze znajomością języka rosyjskiego i ukraińskiego oraz zagadnień ruchu granicznego. A zatem, głównym celem naszej filologii jest przygotowanie absolwentów do pracy w instytucjach Straży Granicznej, Służby Celnej, agencjach celnych obsługujących granicę z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Studia na kierunku: Filologia, specjalność: Filologia Słowiańska, specjalizacja: Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna trwają trzy lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata filologii słowiańskiej. W trakcie nauczania studenci mają możliwość poznania od podstaw lub kontynuowania nauki języka rosyjskiego (co oznacza, że naukę na naszej specjalności podejmować mogą także osoby, które dotychczas nigdy nie uczyły się tego języka), a także poznania od podstaw języka ukraińskiego (zaczynamy od alfabetu). Oczywiście, filologia to nie tylko praktyczna nauka języka. To także poznawanie kultury, historii i literatury studiowanego obszaru językowego. Dlatego program studiów slawistycznych PWSZ w Chełmie, poza dużą ilością zajęć z praktycznej nauki języka rosyjskiego oraz języka ukraińskiego (jako drugiego języka słowiańskiego), obejmuje również historię oraz kulturę Rosji i Ukrainy, literaturę obu tych obszarów kulturowych, zagadnienia gramatyki opisowej obydwu języków. Dodatkowo, w ramach specjalizacji Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna, oferujemy przedmioty z zakresu podstaw prawa celnego, postępowania celnego, ochrony własności intelektualnej, procedur celnych oraz rosyjskiego i ukraińskiego języka obsługi celnej.

Nasza filologia pragnie kształcić studentów zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy z uwzględnieniem specyfiki położenia geograficznego Lubelszczyzny, dlatego też istotne jest dla nas, aby proponowane studia miały wymiar przede wszystkim praktyczny. Znajduje to odzwierciedlenie w obowiązku odbycia przez studentów slawistyki w trakcie trzech lat studiów 2-miesięcznej praktyki zawodowej w instytucjach obsługujących granicę państwa. Warto dodać, że nasi wykładowcy to praktycy, którzy zawodowo mają lub mieli kontakt z ruchem granicznym, a więc wiedza przez nich oferowana ma szczególną wartość.

Absolwenci slawistyki mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich nie tylko z zakresu filologii słowiańskiej (w tym rosyjskiej czy ukraińskiej), ale także z zakresu obrony narodowej, stosunków międzynarodowych itp. Osoby, które ukończyły nasz kierunek, dziś studiują lub kończą studia w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i innych miastach Polski. Wielu z nich już w trakcie studiów podjęło pracę w służbach granicznych. Nasi studenci to także czynni funkcjonariusze tych służb, łączący pracę z nauką.

Studenci naszego kierunku korzystają z zaplecza materiałowego Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie przy ul. Wojsławickiej 8b. Mamy własną pracownię, spory księgozbiór podręczny w bibliotece instytutu, pracownie multimedialne oraz laboratorium językowe. W budynku jest stały dostęp do Internetu bezprzewodowego oraz ksero.

Jednak studiowanie to nie tylko praca, to także rozwój osobisty i studenckie rozrywki. Slawiści rokrocznie jeżdżą na spektakle teatralne do teatrów Warszawy i Lublina, a także na wycieczki krajoznawcze oraz za granicę (np. na Ukrainę), finansowane przez uczelnię. W roku 2012 odwiedziliśmy Lwów, a ubiegłej wiosny spędziliśmy cudowny tydzień w Odessie.

Przy slawistyce działa koło naukowe, na bazie którego szczególnie aktywni studenci mogą realizować swoje ambicje naukowe a także organizować różnego rodzaju imprezy studenckie, jak np. projekcje filmów, wycieczki, tradycyjne spotkania opłatkowe itp.

Warto wspomnieć, że ciągle rozwijamy współpracę z ośrodkami akademickimi na Ukrainie, a wśród naszych studentów nie brakuje osób pochodzących z Europy Wschodniej pragnących zyskać tytuł licencjata i dyplom Unii Europejskiej.

Nasza filologia jest przyszłościową propozycją, odpowiadającą na potrzeby rynku pracy, uwzględniającą specyfikę przygranicznego usytuowania.