Previous

Aktualności

OBÓZ JĘZYKOWY WE LWOWIE

W dniach 25 - 28 maja 2016 r. studenci filologii słowiańskiej wraz z wykładowcami udali się na obóz językowy do Lwowa.

Już na samym początku wycieczki można było zdobyć cenne doświadczenia. Na przejściu granicznym studenci mogli zaobserwować, jak wyglądają procedury przekraczania granicy oraz praca celnika.

Uczestnicy obozu, zauroczeni Lwowem, starali się nie marnować ani chwili. Po przyjeździe do hotelu, który znajdował się w samym centrum miasta, udali się do słynnej Opery Lwowskiej na spektakl. Następnego dnia przesympatyczna pani przewodnik oprowadzając po Starym Mieście, opowiedziała im historię Lwowa. Studenci mieli okazję zobaczyć m. in. Katedrę Ormiańską, Cerkiew Grekokatolicką, Ratusz, z którego podziwiali piękną panoramę miasta. Natomiast kolejnego dnia uczestnicy obozu odwiedzili Cmentarz Łyczakowski.

Spacerując po ulicach tego miasta, studenci mogli wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności językowe. Lwów zachwycił wszystkich swoją architekturą i klimatem, tworzonym przez ulicznych muzyków i urocze kawiarenki. Ta niezapomniana podróż na długo pozostanie w pamięci uczestników i wielu z nich z pewnością ponownie odwiedzi to malownicze miasto.

Galeria

 

Wyniki III Wojewódzkiego Konkursu Gramatycznego Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”

Jury Konkursu w składzie: przewodnicząca dr Teresa Giedz-Topolewska, dr Mirosława Kawecka, mgr Ewelina Śmigielska w dn. 05 kwietnia 2016 roku na podstawie przeprowadzonego pisemnego testu gramatycznego przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Miejsce I:
Magdalena Linkiewicz – Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach (nauczyciel - Marta Jaroszewicz)
Miejsce II:
Konrad Klasura – II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Orlicz-Dreszera w Chełmie (nauczyciel – Bożena Czupryńska)
Miejsce III (ex aequo):
Joanna Pańkowska – XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. St. Kostki w Lublinie (nauczyciel – Anna Marzec)
Polina Vasylchuk – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Puławach (nauczyciel – Violetta Korus)
Dmytro Ratnykov – Zespół szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie (nauczyciel – Natalia Harasymiak)

Wyróżnienia: Kseniia Dyatlenko – Zespół szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie (nauczyciel – Natalia Harasymiak); Natalia Siedlecka – Zespół Szkół Samorządowych LO im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej (nauczyciel Maria Szewczyk); Kamila Głąb – ZSE i III Liceum Ogólnokształcące w Chełmie (nauczyciel Mariusz Adamiec)

SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

Fotorelacja

 

FILOLOGIA SŁOWIAŃSKA NA DRZWIACH OTWARTYCH PWSZ - 8 kwietnia 2016 r.

Filologia Słowiańska zaprezentowała swoją ofertę podczas Drzwi Otwartych PWSZ.
W programie były:

  1. Prezentacja multimedialna „Podróże po Rosji”;
  2. Konkursy, quizy, gry z nagrodami;
  3. Prezentacja na temat kierunku „Studia slawistyczne przy granicy – szansą na dobrą pracę”.

Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy w październiku!

Fotorelacja

 

„SPRAWDŹ SIEBIE” - III Wojewódzki Konkurs Gramatyczny Języka Rosyjskiego

Katedra Slawistyki Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie (Specjalność: Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna) już p raz trzeci zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego do udziału w pisemnym teście gramatycznym „Sprawdź siebie” obejmującym zagadnienia gramatyki języka rosyjskiego z zakresu szkoły średniej.

Nasz konkurs ma na celu promocję nauki języków obcych, a przede wszystkim sprawdzenie wiedzy gramatycznej. Może być również doskonałą próbą sprawdzenia stanu swojej wiedzy przed egzaminem maturalnym.

Konkurs odbędzie się 5 kwietnia 2016 r. w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie o godz 10.00 w sali nr 002.

Więcej »

 

Śniadanie Wielkanocne u Slawistów - 22 marca 2016 r.

Wielkanoc - to święta, które mają szczególną moc.

Studenci Slawistyki ostatnie spotkanie przed świętami postanowili spędzić uroczyście i przygotowali śniadanie wielkanocne.

Ciepłe życzenia, przepiękne dekoracje, stół pełen smakołyków sprawiły, że ten przedświąteczny poranek studenci wraz z wykładowcami spędzili w radosnej, miłej atmosferze, która wprowadziła wszystkich w wielkanocny nastrój.

Galeria »

 

Wspólne kolędowanie u Slawistów - 14 grudnia 2015 r.

Już tradycją stało się wspólne kolędowanie studentów i wykładowców Filologii Słowiańskiej oraz zaproszonych gości.

W tym roku także - w świątecznej atmosferze, przy wspaniale przygotowanym przez studentów wigilijnym stole - Slawiści złożyli sobie serdeczne życzenia, śpiewali kolędy w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim oraz opowiadali o ciekawych tradycjach i zwyczajach bożenarodzeniowych obchodzonych w swoich rodzinnych stronach.

Wieczór spędzony w ciepłej, miłej atmosferze wspaniale wprowadził wszystkich w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Fotorelacja

 

Wyniki II Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Poezji Rosyjskiej: „Łzy i rojenia, kwiaty, marzenia – daruję ci” - Siergiej Jesienin w 120. rocznicę urodzin Poety

Tegoroczna edycja Konkursu Pieśni i Poezji Rosyjskiej, po raz drugi organizowanego przez Katedrę Slawistyki, poświęcona była twórczości Siergieja Jesienina. Spotkanie miało miejsce 16 grudnia w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie. Wzięło w nim udział 36 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Występy uczestników były niekiedy bardzo profesjonalne, wszystkie dostarczyły dużo wzruszeń i głębokich przeżyć artystycznych. Bez wątpienia, był to nie tyle konkurs, co bardziej koncert. Za te niezwykłe przeżycia dziękujemy wykonawcom i ich opiekunom, którzy włożyli dużo wysiłku w tak dobre przygotowanie uczniów.

Jury konkursu w składzie: prof. Andriej Mielkow (z Moskwy), dr Mirosława Kawecka, dr Teresa Giedz-Topolewska, dr Olga Osadczy, studenci: Rafał Leśniak oraz Olena Dorofjejewa przyznało nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach:

w kategorii - śpiew w języku rosyjskim nagrodzono: miejsce I - Ola Nowosad (ZS nr 2 w Hrubieszowie – opiekun Neonila Pawlak); miejsce II ex aequo - Mateusz Kolasa (I LO we Włodawie – opiekun Anna Chorąży) oraz Magda i Martyna Koman (LO im. ONZ w Biłgoraju – opiekun Barbara Borowy); miejsce III - Urszula Rymarska (II LO w Chełmie – opiekun Bożena Czupryńska i Krzysztof Olejniczak); wyróżnienia: Klaudia Jukowska (III LO w Łukowie – opiekun Małgorzata Jurek), Małgorzata Walasek i Jakub Kalbarczyk (ZSZ nr 2 w Rykach – opiekun Małgorzata Sadura)

w kategorii - recytacja po polsku nagrodzono: miejsce I Kacper Kuśmirek (II LO we Włodawie – opiekun Urszula Kalenik); miejsce II Kamila Mazurek (II LO w Chełmie – opiekun Małgorzata Krasowska); miejsce III - Andżelika Król (ZS nr 3 w Łukowie – opiekun Małgorzata Jurek); wyróżnienie - Katarzyna Bąk (ZSE i III LO w Chełmie – opiekun Ewelina Śmigielska),

w kategorii - recytacja po rosyjsku nagrodzono: miejsce I Karolina Rafalska (I LO w Chełmie – opiekun Małgorzata Pośpiech); miejsce II Oleksij Skupenko (ZSE i III LO w Chełmie – opiekun Mariusz Adamiec); miejsce III Karolina Zając (I LO we Włodawie – opiekun Anna Chorąży); wyróżnienie - Anna Ksiądz (I LO im. ONZ w Biłgoraju – opiekun Barbara Borowy)

w kategorii - śpiew po polsku wyróżniono Dominika Leśniaka (ZS nr 3 w Łukowie – opiekun Edyta Rodak).

Laureatom gratulujemy, wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uczniów serdecznie dziękujemy! Zapraszamy za rok!

Fotorelacja

 

Studenci w lubelskich bibliotekach akademickich

Dnia 02.12.2015 r. studenci III roku filologii słowiańskiej odwiedzili lubelskie biblioteki KUL i UMCS. Celem wyjazdu było zapoznanie z bogatą ofertą biblioteczną, co jest bardzo pomocne w napisaniu prac licencjackich. W wolnym czasie uczestnicy wyjazdu podziwiali uroki Starego Miasta.

Fotorelacja

 

NOC Z ROSYJSKIM FILMEM.....

26\27 listopada 2015 r. w PWSZ odbył się Nocny Maraton Filmowy. Głównym celem spotkania był przegląd wybranych filmów rosyjskich, a przede wszystkim integracja starszych roczników ze studentami pierwszego roku filologii słowiańskiej.

Podczas Maratonu zaprezentowano m.in. film «Сволочи», operę «Юнона и Авось» oraz słynną kreskówkę «Wilk i zając».

Nocny Maraton Filmowy został bardzo pozytywnie oceniony przez wszystkich uczestników. Wielką atrakcją dla studentów było to, że mogli spędzić czas w murach szkoły w tak nietypowych okolicznościach. Z pewnością nie było to ostatnie spotkanie w takiej formie. Opiekunem była pani dr Teresa Giedz-Topolewska.

Fotorelacja

 

I studencka konferencja naukowa - SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA. FILOLOGICZNE FASCYNACJE

W dniu 14 maja 2015 r. w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie odbędzie się I studencka konferencja naukowa SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA. FILOLOGICZNE FASCYNACJE organizowana przez Sekcję Slawistyczną Neofilologicznego Koła Naukowego. W programie konferencji znajdą się referaty dotyczące tendencji rozwojowych współczesnego języka rosyjskiego, różnorodnych aspektów badań nad literaturą i kulturą Słowian Wschodnich.

Program konferencji

 

Spotkanie z regionalistą Panem Zbigniewem Lubaszewskim

Katedra Filologii Słowiańskiej PWSZ w Chełmie dn. 31 marca 2015 roku gościła znanego chełmskiego historyka i regionalistę pana Zbigniewa Lubaszewskiego. Autor książki Spacerkiem po Chełmie wygłosił odczyt dla studentów Filologii Słowiańskiej oraz Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie nt. historii naszego miasta p.t. Chełm – miasto pogranicza. Spotkanie było bardzo udane. Prelegent to niezwykły erudyta, który imponuje rozległością swojej wiedzy i barwnością opowieści. Słuchacze mieli okazję przekonać się, że warto znać miejsce, w którym się mieszka, tym bardziej, gdy ma ono tak bogatą, wielokulturową przeszłość.

 

Wyniki II Wojewódzkiego Konkursu Gramatycznego Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”

Katedra Filologii Słowiańskiej PWSZ w Chełmie dn. 27 marca 2015 roku zorganizowała II Wojewódzki Konkurs Gramatyczny Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”. W teście pisemnym z zakresu gramatyki języka rosyjskiego wzięło udział 25 uczniów z następujących szkół województwa lubelskiego: ZSS LO im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej (nauczyciel Maria Szewczyk), ZS im. Wł. Reymonta w Małaszewiczach (nauczyciel Helena Głowacka), LO im. W. Zawadzkiego w Wisznicach (nauczyciel Marta Jaroszewicz), I LO im. T. Kościuszki we Włodawie (nauczyciel Anna Chorąży), II LO im. A.F. Modrzewskiego we Włodawie (nauczyciel Urszula Kalenik), ZSZ nr 2 LO im. St. Staszica w Hrubieszowie (nauczyciel Neonila Pawluk), II LO im. Hetmana Zamoyskiego w Lublinie (nauczyciel Iwona Massalska), VI LO im. H. Kołłątaja w Lublinie (nauczyciel Irena Marczyk), XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie (nauczyciel Anna Marzec), Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie (nauczyciel Teresa Latos), II LO im. Gen. G. Orlicz-Dreszera w Chełmie (nauczyciel Bożena Czupryńska), ZSE i III LO im. Gen. Wł. Andersa w Chełmie (nauczyciel Mariusz Adamiec).
Jury w składzie: dr Teresa Giedz-Topolewska, mgra Dmytro Teterya, mgr Anna Jakubczyk oraz mgr Małgorzata Pośpiech wyłoniło zwycięzców:
miejsce I ex aequo zajęli:
Joanna Brzozowiec - VI LO im. H. Kołłątaja w Lublinie (nauczyciel Irena Marczyk)
Konrad Klasura - II LO im. Gen. G. Orlicz-Dreszera w Chełmie (nauczyciel Bożena Czupryńska)
miejsce II:
Joanna Pańkowska - XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie (nauczyciel Anna Marzec)
miejsce III ex aequo:
Małgorzata Lipska - XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie (nauczyciel Anna Marzec)
Karolina Sawczuk - II LO im. A.F. Modrzewskiego we Włodawie (nauczyciel Urszula Kalenik)
Magdalena Linkiewicz - LO im. W. Zawadzkiego w Wisznicach (nauczyciel Marta Jaroszewicz)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Do zobaczenia za rok :))

 

II Wojewódzki Konkurs Gramatyczny Języka Rosyjskiego

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego do udziału w II Wojewódzkim Konkursie Gramatycznym Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie” organizowanym przez Katedrę Filologii Słowiańskiej PWSZ w Chełmie (Specjalność: Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna). Konkurs odbędzie się w dn. 27.03.2015 roku w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie o godzinie 10.00, sala nr 002. Serdecznie zachęcamy do udziału!!!

Regulamin

Ankieta uczestnika

 

Filologia słowiańska na Facebook

Studenci filologii słowiańskiej posiadają własny profil w sieci społecznościowej Facebook, gdzie umieszczają ciekawostki z codziennego życia studenckiego, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą: Oficjalny profil

 

„Ach, to nieważne, co będzie, a zresztą.....”
Konkurs Pieśni i Poezji Bułata Okudżawy – rozstrzygnięty!

15 grudnia 2014 roku w Instytucie Neofilologii odbył się konkurs dla uczniów szkół średnich poświęcony twórczości znanego rosyjskiego barda pochodzenia ormiańsko-gruzińskiego, autora tekstów lirycznych i prozatorskich, kompozytora Bułata Okudżawy. Konkurs, którego organizatorem była Katedra Slawistyki, zgromadził liczne grono wielbicieli twórczości pieśniarza.  Wszyscy wykonawcy prezentowali imponująco wysoki poziom, przez co sam konkurs okazał się bardziej koncertem niż współzawodnictwem, a jury (dr Teresa Giedz-Topolewska, dr Olga Osadczy oraz mgr Anna Jakubczyk) miało naprawdę trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie jury przyznało nagrody i wyróżnienia osobno w kategorii śpiewu i osobno w kategorii recytacji.

W kategorii śpiew wyłoniono następujących laureatów:

  • I miejsce zajęła Aleksandra Nowosad – uczennica LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przygotowana przez nauczyciela Neonilę Pawluk za wykonanie utworu Modlitwa.
  • II miejsce przyznano Izie Targońskiej i Agacie Bartnik, również uczennicom LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przygotowanym przez nauczyciela Małgorzatę Łepik, które zaśpiewały utwór Trubacz.
  • III miejsce zajął Mateusz Kolasa, uczeń I LO we Włodawie, przygotowany przez nauczyciela Annę Chorąży, wykonując, przy brawurowym akompaniamencie gitary, utwór Ach Nadia, Nadieńka.

W kategorii śpiewu przyznano także wyróżnienie dla Katarzyny BukszyńskiejNatalii Szymańskiej, uczennicom Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, przygotowanych przez nauczyciela Teresę Latos za wykonanie w duecie Gruzińskiej pieśni oraz wyróżnienia dla Karoliny Szpunar, uczennicy ZSE i III LO w Chełmie przygotowanej przez nauczyciela Mariusza Adamca za zaśpiewanie utworu Piosenka o piechocie.

W kategorii recytacja przyznano dwie nagrody:

  • I miejsce zajęła uczennica I LO we Włodawie Aleksandra Kowalczuk przygotowana przez nauczycielkę Różę Szaranik za recytację utworu Do widzenia chłopcy,
  • II miejsce przyznano Karolinie Rafalskiej, uczennicy I LO im. S. Czarnieckiego w Chełmie przygotowanej przez nauczycielkę Małgorzatę Pośpiech za wykonanie wiersza Czajepitie na Arbatie.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak nagroda publiczności, która trafiła do Mateusza Kolasy.

Ogółem w konkursie wzięło udział 20 uczestników - uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ONZ w Biłgoraju,  Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, I Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego w Chełmie.
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują na ręce Państwa Nauczycieli, którzy włożyli wiele pracy w tak dobre przygotowanie uczestników, a w szczególności Paniom Barbarze Borowy, Annie Chorąży, Teresie Latos, Małgorzacie Łepik, Dorocie Marczak, Neonili Pawluk, Małgorzacie Pośpiech, Ludwice Siudyka oraz Panu Mariuszowi Adamcowi.  

 

Śladami prawosławia

W dniu 21.11.2014 r. odbyła się wycieczka studentów filologii słowiańskiej, która miała na celu zapoznanie się z historią i religią pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko białoruskiego, gdzie stykają się trzy kultury: żydowska, polska i ruska. Studenci mieli okazję zwiedzić miejscowości, w których mieszczą się zabytki sakralne – cerkwie, kościoły i klasztory.

We Włodawie można było zobaczyć barokowy Kościół Parafialny pw. św. Ludwika z XVIII w. wraz z klasztorem Ojców Paulinów, Cerkiew Prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w stylu bizantyjsko-rosyjskim z elementami klasycystycznymi z XIX w., Wielką Synagogę z XVIII w. oraz „Czworobok” – budowlę w kształcie kwadratu z dziedzińcem w środku – zabytek unikatowy, najprawdopodobniej jedyny tego rodzaju w Polsce.

Kolejną zwiedzaną miejscowością była Różanka, w której znajdują się pozostałości po pałacu – rezydencji Pociejów i Zamoyskich oraz duży park na skarpie doliny Bugu. Jest tu Kościół Parafialny pw. św. Augustyna z początku XX w. oraz prawosławny cmentarz.

W Jabłecznej studenci zwiedzili Monaster św. Onufrego i obejrzeli słynącą z łask ikonę. Jak głoszą miejscowe przekazy ludowe, inspiracją do założenia monasteru było cudowne pojawienie się w pobliżu wsi Jabłeczna ikony św. Onufrego, która przypłynęła rzeką Bug. Studenci mieli także możliwość uczestniczenia w cerkiewnym nabożeństwie.

Miejscem godnym uwagi był również Kodeń. Mieści się tam Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, do którego pielgrzymują wierni kościoła katolickiego. Studenci mieli możliwość wysłuchania ciekawej historii o cudownym obrazie patronki kościoła.

Wycieczka zakończyła się w Kostomłotach, gdzie znajduje się jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego - Parafia pw. św. Nikity z XVII w. Bardzo duże wrażenie wywarł na wszystkich ksiądz unicki, człowiek o niesamowitej osobowości, który zachwycił słuchających interesującą historią o dziejach kościoła.

Galeria

 

Otrzęsiny I roku filologii słowiańskiej

Dnia 13.11.2014 r. studenci filologii słowiańskiej zorganizowali otrzęsiny I roku.

Odbyły się różnorodne konkurencje. W ramach testu umiejętności językowych studenci pierwszego roku zmierzyli się z odchodzącymi już studentami trzeciego roku. Zwyciężyli starsi, dzięki temu, że już trzeci rok zdobywają wiedzę i umiejętności na PWSZ

Mimo współzawodnictwa, wszyscy świetnie się bawili. Nowych kolegów można już śmiało nazwać STUDENTAMI I ROKU FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ.

Galeria

 

Wycieczka do Lublina

Dnia 06.11.2014 r. studenci 3 roku filologii słowiańskiej odwiedzili lubelskie biblioteki, tj. bibliotekę główną KUL oraz UMCS. Zapoznanie z ofertą i zasobami bibliotek będzie pomocne w pisaniu prac licencjackich.

Korzystając z okazji i wolnego czasu, studenci udali się także do Muzeum Lubelskiego na Zamku, zwiedzili również Kaplicę Trójcy Świętej.

Galeria

 

Zwiedzanie Cerkwi św. Jana Teologa w Chełmie - październik 2014 r.

Już na samym początku roku akademickiego studenci filologii słowiańskiej wybrali się na wycieczkę do chełmskiej prawosławnej cerkwi pw. św. Jana Teologa. Cerkiew reprezentuje styl klasycystyczno-bizantyjsko-rosyjski. Szczególnym zainteresowaniem studentów cieszył się trzyrzędowy ikonostas.

Galeria